Kukuruz 2021

Па видиш какав назив има, мора га ако бар ништа друго на папиру оправдати
 
Sijao sam od BC samo Pajdaš i nije se proslavio. Od OS sam sijao Tomasov, Kulak i još jedan FAO300 ali se ne sjećam imena. Tomasov je davao od 13-14 t/ha, Kulak je prošle na jednoj parceli (uz samu rijeku, uslovi više nego idealni) dao 18t/ha. Dakle nije nemoguće, možda BC i ne laže, plodna parcela, navodnjavanje, ekstra agrotehnika...
 
Stavili su za sve manje više te prinose.
Ja sam ih sijao davno.
Od kws su bili mnogo slabiji.
Po 3 do 4 tone.
Uvjek je kuruza falilo a prošle godine sam poklonio dio.
 
Pazi, ti nenormalni prinosi nisu nemogući ali treba sto čuda (i ogromna ulaganja) da se podesi pa da se to ostvari. Lično mislim da se nijedna sjemenska kuća ne treba reklamirati sa takvim prinosima jer su oni rijetki i vrlo teško ostvarivi. Bolje reklamiraj realan prinos i kupci će biti zadovoljni ako bude približno takav a neće se ljutiti ni ako malo podbaci. Kad napišeš da daje 17 tona zrna sigurno ćeš izgubiti mušterije jer će to da opali kod par ljudi u široj regiji a ostali će se ljutiti jer imaju "samo" 10-12tona.
 
Pa velim sijao ih 10 tak godina i izbacio.
Ali ko god sije u mom kraju ih nisu dobri.
Ali jednostavno su ljudi zadrti i drže se toga.
Imaju recimo kvalitete nešto ali prinos ne.
Na lakšim zemljama da nepričam ostanu babice.
 
Ja sa Pajdašem nisam bio zadovoljan, jednom sijao samo i nikad više. Zrno jeste jako kvalitetno ali kod mene je na najboljoj parceli dao 7 ili 8 tona što je baš malo uporedim li ga sa Pioneer i OS koje sam sijao na istoj parceli prije i posle.
 
Ove godine 10-tak hibrida.... (Pionir, dekalb, kws, ns) Valjda ce neki od tih jeftiniji da iskoči malo (ili bar da bude isti) pa da izbacimo dogodine ove skuplje... Mislim na Pioner, Dekalb...
 
Ove godine 10-tak hibrida.... (Pionir, dekalb, kws, ns) Valjda ce neki od tih jeftiniji da iskoči malo (ili bar da bude isti) pa da izbacimo dogodine ove skuplje... Mislim na Pioner, Dekalb...
Moze da se izjednace jedino ako bude katastrofalna susa pa svi izbace po 500kg/kj, ako bude kise oduvaju p i dkc sve ostale bez razmisljanja.
 
Videcemo, napisaću neka zapažanja na jesen, rezultate... Bice slika kad nikne...
 
Ja ne odustajem od Pioneer-a.DKC sam izbacio i neću ga sejati nikada više, ne zbog cene nego zbog toga što je lutrija kakvo ćeš seme dobiti.OS hibride takođe sejem već treću godinu na trećini površina i prilično sam zadovoljan njima a svake godine probam više njihovih hibrida pa pratim stanje.
 
Stigao P9911. Nesto se ne secam od prosle godine koja je granulacija semena dolazila ali cini mi se da je krupnije bilo, sad vreca 25K svega 5.5kg.. :unsure:
 
Slazem se sa konstatacijom u potpunosti.
Pored ovih sto si naveo jos sam probao u sopstvenom ogledu i Raiffeisen i uvek su slabiji prinosu bili od DKC-a.
Secam se samo kako me odusevio As72 2011 i dobio je sansu i godinu posle pa je puko da se ispovracas.
Retko kad ne probam neki drugi hibrid druge semenske kuce pored nekog proverenog Dekalba.
Prosle godine iznenadio me P 0023 sa prinosom izmedju 7.5 i 8 t po kj.
Dobije sansu i ove godine. Ostalo sve Dekalb.
 
Lično dkc ne sejem ali znam dosta ljudi koji su ga dizali u nebesa pa odjednom svi prešli ko na pioneer ko na kws... Imao sam par puta u internom ogledu pioneer p0216, 9911 i kws konfites i svaki put je kws bio bolji. Naravno na istoj zemlji i istoj agrotehnici.
Što se dkc tiče, jedan čovek u mojoj ulici je sejao ogled u jednoj većoj tabli gde je imao ako se dobro sećam 10 hibrida, najjači dkc i pioneer hibridi i kws konfites i konfites ih je pocepao.
Na drugom kraju atara je u drugoj tabli sejao ogled u okviru kws kuće i tu je najjači bio kws kashmir.
 
Моје су 9 - 9,5кг.
image.png

Evo kako kod mene izgleda, ne znam kako se cita frakcija i sta tacno znaci. Verovatno opsezi duzine/sirine zrna.. Javio mi se i clan @Chobanin kod koga je tezina vrece 7,6 kg a isto je Delta Agrar pakovao samo je radjen drugi tretman.. @Dragan18 mozda zna kako dolazi do tako drasticnih razlika pa mozda moze nesto da nam kaze o tome, pogotovo kad uporedim ovo moje i kod Jove..
 
Nazad
Vrh