Kukuruz 2021

Danas sam sreo slucajno direktora Corteve za Hr i covjek prica o tim nedostacima Piojir sjemena .,Kaze isto tako kao Dragan da je podbacila proizbodnja , a u Srbiji su uvoznici mnogo manje dobili jer je mnogo vise otislo u Ukrajinu jer su tamo jako veliki igraci , a falilo je dosta gmo sjemena isto . Ljudi iz Srbije su dosta pokupovali za kes u Hr i u BiH , a sad Hrvati idu i kupuju u Slo i Italiji . Luda kuca,
 
Нисам, Знам да је комшија код њега наручио неке домаће и до сада га Паћов још није звао да покупи семе, па је комшија од нестрпљења звао да чује ситуацију. Наводно, од недеље ће бити. Какогод, узео сам где узимам често, од Цукића, а нешто и у оној апотеци у Панчеву код кружног тока код Зелене пијаце и миран сам.
 
Mešano ti sad nema smisla. Uzmi Ureu i nemoj da se igraš. Količine za djubrenje naspram N-min. Tabela ispod su potrebe kukuruza u svim hranivima za 10 tona prinosa zrna.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
5952d99245e671e5df578a4fd7221bbb.jpg

Ja ću ove godine da bacim 400kg UREA i 500kg 3x15% po hektaru, hibrid je Pioneer P9903, sijem 4 hektara.
 
Gledao sam neke snimke iz Rumunije letos u nekim oblastima ostao kukuruz na 1-1,5m visine i bez klipa. Cini mi se i da je na forumu bio snimak kako neko tanjira takav kukuruz
 
Zar semenska proizvodnja nije pod navodnjavanjem?
Mislim ulagati toliko a da zavise od neba kao i mi ?
 
Zar semenska proizvodnja nije pod navodnjavanjem?
Mislim ulagati toliko a da zavise od neba kao i mi ?
Semenska je uglavnom pod sistemima za navodnjavanje, ali to ne mora ništa da znači. Bio sam na praksi 2012. Godine na lokalnom imanju... Sva semenska pod sistemom, nisu ga gasili pa je bio katastrofa i prinos i kvalitet semenske robe. Temperature od 35-40 stepeni bez kiše i sa vrućim vetrom.... polinacija katastrofa.

Nije to samo da se proizvede bilo kakvo zrno.... Ipak treba i da vam nikne, pa je bitan i kvalitet.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Ništa nam ne preostaje nego da krenemo sa skupljanjem humanitarne pomoći za semenske kuće. Sutra otvaram žiro račun, svi koji uplaćujete novac za razne humanitarne akcije, pomoć bolesnoj deci itd. od sada preusmerite novac za još bolesnije siromahe koji sa velikim žrtvama prave seme kukuruza za nas...Nemoj sad da bude kao kod Drakčeta, budimo humani...
 
Al ga ti momacki solis.. Kakva je zemlja kad joj treba toliko djubriva? Da li su to preporuke nakon analiza ili inace tako radis ?
Zemlja je eoma plodna i "živa", sve što zaorem (tarupiram kukuruzovinu, bude baaaš mnogo mase) preko zime nestane i nema mu ni traga jer istrune, dakle bakterije koje to prerađuju su tu, dolazi tu i nešto stajnjaka. Sijem kukuruz jako često za moju okolinu, uvijek 18-19cm (kod mene se inače sije na 25cm i više) i sa ovim djubrenjem imam daleko najveće prinose u široj okolini od redovno preko 15t/ha sa vlagom ispod 14%. Prošle godine jedna parcela od hektar koja je uz rijeku (ima baš idealne uslove) dala je 18t zrna sa 13.8% vlage, kombajn se gušio svo vrijeme dok je vršio, hibrid je bio OS Kulak sijan 10.4. na 18cm. Čak i na toj gustini je, po mom brojanju, oko 30-40% biljaka imalo dva klipa.

Imam kvalitetnu zemlju sa vrlo dubokim oraničnim slojem, orem takođe maksimalno duboko kolikoo traktor može da vuče. Štetočine uništavam prskanjem zemnim insekticidima tako da ni tu nema štete. U principu maksimalna agrotehnika koja mi je dostupna. Košta to dosta novca doduše ali bude i mnogo kukuruza na prodaju, zimus je otišlo 35 tona po 330KM/t tj. 170 EUR/t, dakle nešto manje od 6000 evra pa se isplati.
 
Zemlja je eoma plodna i "živa", sve što zaorem (tarupiram kukuruzovinu, bude baaaš mnogo mase) preko zime nestane i nema mu ni traga jer istrune, dakle bakterije koje to prerađuju su tu, dolazi tu i nešto stajnjaka. Sijem kukuruz jako često za moju okolinu, uvijek 18-19cm (kod mene se inače sije na 25cm i više) i sa ovim djubrenjem imam daleko najveće prinose u široj okolini od redovno preko 15t/ha sa vlagom ispod 14%. Prošle godine jedna parcela od hektar koja je uz rijeku (ima baš idealne uslove) dala je 18t zrna sa 13.8% vlage, kombajn se gušio svo vrijeme dok je vršio, hibrid je bio OS Kulak sijan 10.4. na 18cm. Čak i na toj gustini je, po mom brojanju, oko 30-40% biljaka imalo dva klipa.

Imam kvalitetnu zemlju sa vrlo dubokim oraničnim slojem, orem takođe maksimalno duboko kolikoo traktor može da vuče. Štetočine uništavam prskanjem zemnim insekticidima tako da ni tu nema štete. U principu maksimalna agrotehnika koja mi je dostupna. Košta to dosta novca doduše ali bude i mnogo kukuruza na prodaju, zimus je otišlo 35 tona po 330KM/t tj. 170 EUR/t, dakle nešto manje od 6000 evra pa se isplati.
Jesi li radio nekad analizu zemljišta?Sa tolikim količinama azota je pitanje ide li ph ka kiselom.
 
Ja mislim da su oni skužili proizvedu manje sjemena i dignu cijenu.
Njima dobro.
Kod nas u Hr su rekordi padali.
Da vidite s čime se bc hvali.
Koji prinosi malo ih ljudi sprdaju na FB.
 
Jučer sam kupio sjeme BC Pajdaš (hrvatska sorta). Iznenadio sam se kad sam vidio da je zemlja proizvodnje Srbija, a prodaje se u Hrvatskoj.
sjeme je tretirano maximom i koritom. Navodno je korit zamjena za mesurol koji je zabranjen, a meni je bil odličan (bez smanjenja sklopa u nicanju)

 
Nazad
Vrh