Kukuruz 2021

Ok, znači član Peet nije imao adekvatno znanje pa zato na nekim parcelama nema kukuruza? Izvini Pero ti si mi prvi pao na pamet. 😁 ili je kiša bila presudna za takvo stanje njegovog kukuruza?
Ostao sam mnogo stranica unazad i tek sada procitao sva polemisanja oko prinosa.
Vezano za gde i sta posejati i znati unapred gde ce pasti kisa a gde nece je bas za no coment! (Izvini Dragane, postujem tvoje znanje i drag si mi ali ovo ne mogu tolerisati).
Konkretno, u jednom delu atara Ilandzanski rit gde je zemlja peskovitija ali izuzetno dobra za dobre prinose te soje te kukuruza, skoro od kad znam za sebe nikad nisu pukle ove kulture i desi se 2017 god. (cak i 2012 imao sam solidnu soju na ovoj parceli).
Od 2017 na ovamo soja ne prelazi 700 kg/kj a imali neki i manje.
U ovim godinama probao i raniju i kasniju setvu i uvek isto sranje. Proletos posejao kukuruz Dekalb iako sam poprilicno siguran bio da je skoro nemoguce da i cetvrta godina za redom bude dobra za kukuruz. ( ni prosle godine komsiji kad sam vrsio nije imao sjajan kukuruz u ovom delu atara oko 4000 kg/kj dok u drugim delovima bilo je kukuruza i do 7500 kg/kj).
I sta? Desi se ove godine da pukne i kukuruz ovde, ne sa par hiljada kg nego nece biti 200 kg/kj.
E, sad ako vi mislite da je do mene eto ja priznajem😂
Do nas je svakako odraditi ono sto je samo do nas i nista vise, ali u ovakvim godinama kao sto je ova dolazimo do toga da svo nase zalaganje, znanje i maksimalni ucinak na nekim parcelama je ipak samo jedan mali procenat a najveci faktor je kisa pravo vremenska koja je zadata od dragog Boga!
Godisnje statistike o reonima sa padavinama, manje padavina ili bez padavina apsolutno nista ne znace.
Sta vredi sto je konkretno ovaj deo atara vazio za dobar atar sa odlicnom rodnom zemljom kad vec 5 godina za redom pukne u takvoj meri da skoro nema roda, a nema ga samo zbog nedostatka padavina i prilicno brze peskovite zemlje gde proces podgorevanja useva desava se za jako kratko vreme. Julska kisa je ovde zakasnila bar 15-20 dana. Mogla je pasti kad je pala oko 16 Jula 300 l vise nije bila vise od pomoci!
 
Ostao sam mnogo stranica unazad i tek sada procitao sva polemisanja oko prinosa.
Vezano za gde i sta posejati i znati unapred gde ce pasti kisa a gde nece je bas za no coment! (Izvini Dragane, postujem tvoje znanje i drag si mi ali ovo ne mogu tolerisati).
Konkretno, u jednom delu atara Ilandzanski rit gde je zemlja peskovitija ali izuzetno dobra za dobre prinose te soje te kukuruza, skoro od kad znam za sebe nikad nisu pukle ove kulture i desi se 2017 god. (cak i 2012 imao sam solidnu soju na ovoj parceli).
Od 2017 na ovamo soja ne prelazi 700 kg/kj a imali neki i manje.
U ovim godinama probao i raniju i kasniju setvu i uvek isto sranje. Proletos posejao kukuruz Dekalb iako sam poprilicno siguran bio da je skoro nemoguce da i cetvrta godina za redom bude dobra za kukuruz. ( ni prosle godine komsiji kad sam vrsio nije imao sjajan kukuruz u ovom delu atara oko 4000 kg/kj dok u drugim delovima bilo je kukuruza i do 7500 kg/kj).
I sta? Desi se ove godine da pukne i kukuruz ovde, ne sa par hiljada kg nego nece biti 200 kg/kj.
E, sad ako vi mislite da je do mene eto ja priznajem
Do nas je svakako odraditi ono sto je samo do nas i nista vise, ali u ovakvim godinama kao sto je ova dolazimo do toga da svo nase zalaganje, znanje i maksimalni ucinak na nekim parcelama je ipak samo jedan mali procenat a najveci faktor je kisa pravo vremenska koja je zadata od dragog Boga!
Godisnje statistike o reonima sa padavinama, manje padavina ili bez padavina apsolutno nista ne znace.
Sta vredi sto je konkretno ovaj deo atara vazio za dobar atar sa odlicnom rodnom zemljom kad vec 5 godina za redom pukne u takvoj meri da skoro nema roda, a nema ga samo zbog nedostatka padavina i prilicno brze peskovite zemlje gde proces podgorevanja useva desava se za jako kratko vreme. Julska kisa je ovde zakasnila bar 15-20 dana. Mogla je pasti kad je pala oko 16 Jula 300 l vise nije bila vise od pomoci!
U taj deo atara na pesak po meni treba da idu ozime kulture na bar 50% njiva

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Nije vazilo to pravilo do 2017 a jos ne znam da li ce vaziti i za u buduce.
Pisao sam da redovno su soja i kukuruz bili u vrhu sa prinosom do 2017.
Neverovatna promena je sledila.
 
Baš je moj komšija u tom delu atara imao pšenicu,zna ga Peet,ja mislim da je bila najgora pšenica u celom ataru.Ja opet mislim malo drugačije od Peet-a,mislim da je samo splet nekih okolnosti(prvenstveno vremenskih)da taj deo podbaci iako važi za bolju zemlju u Lokvama.Takođe imamo deo atara prema DTD-u što su vratili privatnicima i Peet i ja tamo imamo zemlje ,nekad nisu naši hteli da kupe za tepsiju čvaraka ali več godinama tamo ne podbaci ,ne mislim da se promenila zemlja već da je splet vremenskih okolnosti.
 
Baš je moj komšija u tom delu atara imao pšenicu,zna ga Peet,ja mislim da je bila najgora pšenica u celom ataru.Ja opet mislim malo drugačije od Peet-a,mislim da je samo splet nekih okolnosti(prvenstveno vremenskih)da taj deo podbaci iako važi za bolju zemlju u Lokvama.Takođe imamo deo atara prema DTD-u što su vratili privatnicima i Peet i ja tamo imamo zemlje ,nekad nisu naši hteli da kupe za tepsiju čvaraka ali več godinama tamo ne podbaci ,ne mislim da se promenila zemlja već da je splet vremenskih okolnosti.
Rezerve vlage u zemljištu ,nizak nivo podzemnih voda .
Imamo deo atara ,prvoklasna zemlja ali nekoliko godina ima problem sa kišom.Aj što promaši u vegetaciji ali izgleda da tokom zime takođe ima manje padavina.
U tom delu atara komšija je juče skidao neki dekalb ,vlaga oko 14 prinos 3200 kg /kj.
 
Baš je moj komšija u tom delu atara imao pšenicu,zna ga Peet,ja mislim da je bila najgora pšenica u celom ataru.Ja opet mislim malo drugačije od Peet-a,mislim da je samo splet nekih okolnosti(prvenstveno vremenskih)da taj deo podbaci iako važi za bolju zemlju u Lokvama.Takođe imamo deo atara prema DTD-u što su vratili privatnicima i Peet i ja tamo imamo zemlje ,nekad nisu naši hteli da kupe za tepsiju čvaraka ali več godinama tamo ne podbaci ,ne mislim da se promenila zemlja već da je splet vremenskih okolnosti.
Odlicno se slazemo, bas tako i ja mislim da od 2017 na ovamo nesto se promenilo po vidu padavina u tom delu a sto se tice onog rita i to bas tamo do kanala DTD koji ranije skoro da nije dobio kise sad zadnjih godina redovno dobije neke solidne kolicine padavina.
Pre neki dan porazgovaram sa Cicijem i covek isto kaze da u ataru Barica ima odlicne soje kao sto su i mojih 8 kj tamo.
I tako dok mi shvatamo da u delovima atara koji su dobri, manje pada u zadnje vreme a u nekim delovima vise, pa taman zelimo da prilagodimo useve prema tome, ono opet se menja i neka statistika ispusi svoje.
 
Kod nas ljudi govore " ne daj boze da ti rit rodi". U tom slucaju sve ostalo podbaci.....
Ja sam otkazao neke ritove ove godine, mislim na arendu.
7 godina kako ih obradjujem a JEDNOM su dali neki normalan rod.
Ove god bi verovatno bio dobar kukuruz tamo ali ja sam imao psenicu. U februaru kad sam isao da prihranjujem gazio sam led, voda udavila vise od pola njive. Posle zapeklo, napravile se pukotine da je zadnji tocak od zmaja upadao u njih......
 
Promjena je sto je vec 4 do 5 godina konstantno nizak nivo podzemnih voda . Zato se sve izokrenulo . Niske zemlje daju vise . Zemlje koje imaju nepropusni sloj ilovace ili gline porpuno su promijenile ponasanje . Od losih postale su dobre .Zemlje sa dobrom drenazom postale su lose za ljetne kulture.
Ja npr nebi nikako radio podrivanje sada . Cini mi se da daje kontra efekat .
 
Ja sam u subotu uradio 2,5ha na kojima su bili DKC 4943 i KWS Kashmir. I više nisam pametan gde ja grešim u proizvodnji kukuruza. Ove godine sam prvi put u životu uradio onako kako sam planirao. Preorana strnjika, dobro izmrzlo, priprema bila takva da ne može bolje od sitne semlje (što mi je uvek bio problem), sejanje (26.04.) na 21cm i nicanje idealno, sve pod konac, prskanje sa Adengom i Matonom u 3 listu bez greške (evo i sad nema travke da se nađe), pre sejanja razbacano 300 kg/ha uree. Bio najbolji u mom kraju da su komšije dolazile da me pitaju šta sam mu radio i koji su hibridi, ali na kraju nikakav prinos. 10200 kg ukupno sa vlagom 13,7%. Nema nikavih odbitaka osim onoga po JUS-u. Inače se zemlja vodi u 3 klasu. U julu je palo 60-70 l kad je kod nekih išlo100-200l. Nisam imao one koji su neoplođeni, ali je klip ostao kratak (tada u junu mu je nedostajalo vlage da izgura veći klip) , a zrno i nije toliko sitno. Ovde su svi (pogotovu moj otac) nekog mišljenja da moja zemlja ne trpi ovu gustu sadnju. Da je kažu bilo na 24 bio bi mnogo veći prinos. E sad da je bilo vreme kao prošle godine bilo bi ovde i preko 10t/ha ali nije. Dođe mi da samo sejem pšenicu jer sa njom baš dobro prolazim, ali ne može pšenica na pšenicu više godina. Ma dođe mi da ovo sve batalim i da ne radim više zemlju nego da je izdam nekome.
 
Ja gde god nisam bacio puno veštaka kukuruz je bolji. Da li tolika urea na onu vrelinu sprži kukuruz ne znam. Na soji mi je lošiji mnogo a trebalo bi da obiluje azotom. Imam jednu parcelu gde ide brza pruga. U planu je bilo prošlog proleća da oni krenu sa radovima .Posejao tu kukuruz bez veštaka rekoh pa kako bude. Taj uopšte nije podgoreo u Julu i najbolje izgleda sada. Ne znam
 
Nazad
Vrh