Kukuruz 2021

meni vrane povadile preko 50% nameravam da presejem ali se bojim dali ce imati vremena da sazre i da ima u vreme skidanja vlagu isod 15%
 
Druze ode ti jako daleko.. U 50% slucajeva vrane ce to opet povaditi.. A sto se vlage tice je pitanje od milion dolara.. ne zna se ni da li cemo ga pokositi, daleko je zetva. za dve nedelje od nicanja ko god prodje pored njive šilji onu stvar na njega.. Vrane, pipa, zecevi, gokubovi, fazani pm..
 
Jel moze od neke hemije u soji od prosle godine da steti kukuruzu ?,mada sumnjam da je do nje jer su u pitanju neka 2 manja ogumka na par hektara parceli,oko 300m2,nzm koji mu je.Prskao sam bas tu sa terbutilazinom i totalom posle setve a pre nicanja jer je bilo trave neke koja je sprzena sad,nije mi nista jasno ,u pitanju je p9300.




Zar nije baš ova ljubičasta boja odlika manjka fosfora?

Kakva je njiva u pitanju?
 
Nije ovde samo boja u pitanju , ovi umiru . Jesi li i kako stavljao djubrivo u sijacicu ,ureu npr.
Inace , cini mi se Arkadije iz postova raznih , pa i vremenske prilike , tokom godina , da radis jako losu zemlju . I ja imam saroliko i neke parcele dno , al kod tebe je isto cini mi se katastrofa .
 
@Gogi023 Nije do fosfora,bilo bi po celoj njivi a i ne bi se susio sto kaze Momo.Djubrivo kod nas niko ne unosi kroz sejalicu,toga nema ovde,ili jako slabo,a i onda bi bio problem po celoj njivi ,ne ovako izolovano manji deo.
Zemlja tu gde je taj kukuruz je jedna od najboljih u ataru kod nas,kamo srece da imam jos takve zemlje,vredi duplo vise nego veci deo naseg atara koji kad zasusi ne daje nista od prinosa skoro.
Ja sumnjam ili je nesto do hemije,ili do semena,pored tu ima posejan i Zp neki rani fao,on je dobar.
 
Zanimljivo,gledam na netu sad ,ima poklapanja....pise da ako je soja bila predusev,a kod mene jeste 2 godine,hoce biti povisene populacije nematoda....
 
Moguće da su nematode... Plodored je jako bitan a ljudi ga ne poštuju, setva u monokulturi nekih biljaka zahteva poseban oprez...
 
A može biti i fitoftora. Češće napada soju pa se suši a može i kukuruz. Takvo zemljište treba sijati kasno
Koji hibrid si sijao i sa kakvim zaštita a?
 
Jel moze od neke hemije u soji od prosle godine da steti kukuruzu ?,mada sumnjam da je do nje jer su u pitanju neka 2 manja ogumka na par hektara parceli,oko 300m2,nzm koji mu je.Prskao sam bas tu sa terbutilazinom i totalom posle setve a pre nicanja jer je bilo trave neke koja je sprzena sad,nije mi nista jasno ,u pitanju je p9300.


Meni je 9911 ovakav na uvratinama gde je ugazeno kada je sejano pa je pukla zemlja nedostak vlage i biljka je pod stresom.Bc 582 ista njiva ni jedan ljubicast nema.Ovo je odlika Pionira kada je pod stresom, nema sada crva ovo je klasican nedostak vlage, biljka nema mogucnost da se razvija jos deluje da ima korice oko nje sto znaci da nema dovoljno kiseonika.treba kise i sve ce se popraviti.
 
Kada smo vec kod rane setve:

Komsijin 1-2 april sejan
sklop katastrofa
malkice se zuti.....
neko rece da ce biti u 5 listu dok ovi nasi u zakasneloj setvi niknu.

evo koja iz zakasnele setve 26-ti april:
krenula i trava, bice prskanja ovih dana

Za par dana ima da presisa komsijin samo tako....
Evo je imam rokove setve od 31marta do 20 aprila sve je niklo odlicno, jeste duze nicalo ova prva setva, ali kukuruz mi je 7pero ovaj prvi, jesu ovi brze nikli krajem aprila ali imaju razvijena tri pera i njih je dohvatila malo hladnoca i oni nece preskociti fenofaze, stekao se utisak da kukuruz koji sada nice odmah tera 5-6 list a ako dobro pratite situaciju mozete videti da se pojave dva lista i to izduzena pa onda treci pa to traje par dana pa redom.Kukuruz tek od 7-8razvijenih listova krece intezivno da raste a za to treba uslova.Kod nas vlada susa, vecina koji su cekali setvu krajem Aprila najebali su dobro, prvo crno prskanje 0.Kisa nije pala, onaj koji je spremao njivu sada i posejao, pola niklo pola nije, meni je sklop narusen jedino gde su fazani i devlje svinje povadili a to je na nekih 7hektara mozda 20ari, nista vise. Po negde fali ali to je retkost.Kukuruz nema klijavost 100%.ja sam odradio tretman i na zeleno i nisam se pokajao, bilo je pritisaka od mnogih zbog setve u optimalnom roku ali koliko se secam bilo je mraza pre par dana tako da nista nije sigurno u zivotu.A sto se komsija tice, meni su se smejali pre nicanja a ja njima necu, slatko cu precutati jer mi je tako lepse a inace svakom dobrom coveku zelim uspeh u tome sto radi jer ovo zahteva veliku paznju i veliki posao a i ulaganje.
 
Ja sam prošle godine imao isti taj problem sa 9911 i ovako ljubičast list. Samo su mi rekli da mu je od stresa (šta god to bilo) a tada je bilo malo hladnije vreme. Ostale kuće u istoj njivi to nisu imale. A sejan je na pšenicu, odnosno kod mene nije sejana soja godinama pa nije od toga ili od hemije. A parcela je i orana i preoravana. Ako sam bar malo pomogao biće mi drago.
 
Kod 9911 to nije problem, to mu je karakteristika i ne utječe na prinos iako neko vrijeme ružno to izgleda.
 
Jel imao neko reakciju nekakvu alergijsku ili kakvu god nakon dužeg rada sa pneumatskom i sjemenom zaštićenim insekticidima? Tipa curenja nosa bola u grlu kašlja itd?
 
Nazad
Vrh