Kukuruz 2021

Da li neko zna neki efikasan metod kako sprečiti vrane da vade kukuruz? Juce sam bio da posejem ponovo, izvadile 28 brazda na kraju njive, nekih 100m duzine.
I to su vadile redom, steta bukvalno 90%.
Kukuruz zasticen i sa Maskagerm(kao repelent), a vrane ga vade kao da sam ga posecerio....
Ako je povadjen kraj medje , nekog zelenila , jecma, psenice ili lucerista , ostane samo rupica i listici , to nisu vrane vec fazani, vrane ne rade po medjama one po citavoj njivi i kod nas vise vrane ne prave stetu , samo fazani , a ima ih u jako velikom broju, suncokret zecevi.

A problem tome su lovci , ne rade svoj posao vec prave jos veci problem , ubijaju lisice a fazane ne love, lisice idu u selo jel tamo ne smeju da pucaju na njih pa love kokosi. Ukine se lovacko i poslije 2 godine nema vise problema , nastaje ravnoteza koju priroda sama regulise.
 
To sta je pricao nisam ni gledao , nego samo oko brojanja listova . Nesto se ne uklapa .
Dali se broje svi vidljivi listovi ili ne ?
Ja sam početnik, ali mi je zanimljivo da ni stručnjaci nemaju precizan odgovor do kog lista koji herbicidi smeju da se koriste, odnosno kako se broje listovi. Ako oprskaš, uticaće na smanjenje roda, ako ne oprskaš, smanjuje se rod zbog korova.
Njive su mi dosta čiste, kukuruz u 4. listu (valjda), planiram špartanje (pardon, međurednu kultivaciju) i prihranu, ali da li će to biti dovoljno? Da li mogu da se "provučem" bez prskanja preko lista? Koliko lista će imati kukuruz za dve nedelje, ako je sad u četvrtom?
 
Ostalo mi od prosle godine sirana i litra cambia...koliko kog da stavim na 0.7 ha
Prosle godine sam pretjerao pa je kukuruz ostao nizak
 
-Upozorenje za sutrašnje jutro i pojavu slabog mraza. U kotlinama i uvalama očekivana temperatura oko -1°C, lokalno moguća i niža.-
Za moj kraj,meteo Knjazevac. Medjutim nijedna druga prognoza ne prikazuje to.
 
Nazad
Vrh