Kukuruz 2019

Kolega juce najlosije bilo 5.8t dok sve ukupno za ovu godinu prosek je 5.3t po kj


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Prinos vlaga , skidali su svi dkc jos pre mesec dana sa 14.5 vlage. Prinos bolji, nije bilo izlomljenih biljaka za razliku od pionira. Kao ustilago ga ostetio , dkc nista. Svaki dkc nikao jednako, pionir bas tu zna da oscilira od hibrida do hibrida. 216 ovakva godina rasturila mehurasta garez, a kao lider hibrid. Drugi hibridi gotovo da nisu bili bolesni, pricam i o pionirovim ostalim hibridima i od drugim semenskim kucama. Sve to skupa posmatrano pricice ljudi na druge semenske kuce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pionir ima problem sa vlagom. Jedan od njihovih lidera 9911 vs dkc 5031, dkc ga oduva 5mc/kj vise i 1% manju vlagu. P 0725 vs dkc 5830 vlaga 16 na oba, dkc skoro tonu vise po kj. Kws rame uz rame sa dkc po prinosu ali vlaga i po 2% veca isti fao
 
Ja sam ove godine probao 9241 posto ga svi hvale,ali ga je dkc oduvao u svakom pogledu. Tako da nema vise experimentisanja,sejem 2 hibrida Dkc-a jedan od prethodne godine(provereni) i uvek jedan novi.
 
Milovane, koji dkc ces sejati? Ja sam par godina sejao 5276 pa ga nije bilo prošle godine i onda uzeo 5031 a ove godine ga nisam našao pa posejao 4717. Mogu reći da su 5276 i 5031 bili prinosniji (ali takve godine su bile) a ove godine 4717 pre više od mesec dana vlaga nešto ispod 14 ili malo preko, uglavnom u standardu. Razmišljam za sledeću godinu 4943 i ovaj 4717 ili 5068.
 
Ja sejem 4717 3 godine u nazad. Ove godine ga je 4351 osisao i sa vlagom i prinosom,tako da ce na 50% povrsina ici 4351,a ostalih 50% verovatno 4670,ali sacekacu promociju.
 
5068 sam imao u ogledu prosle godine i bio je najbolji. Drugar iz okoline Zr ga je imao ove godine i kaze prosek 8t/kj
 
Kakva je vlaga bila?
Ne odgovara mi takav prinos jer nemam dovoljno prikolica. Daj neki što manje rodi a da je vlaga poveća.
 
Kod nas, uglavnom, nema tih perverzija pri otkupu kukuruza.... Jedino su neke firme, u početku, počele sa kalom i rasturom od 0.3 ili 0.5%... Znači čim si kročio na vagu 100kg više nije 100kg bez obzira da li je roba u srps-u ili ne. Pa kad su videli da ljudi ne dolaze, ukinuli. Mada znam za jednu firmu koja je nakon možda 30 godina postojanja sad uvela taj rastur na sve. Pa tako u sezoni uljane repice skidaju 0.5 a u ostalim kulturama 0.3%. Nije im to dobro za reputaciju.... pogotovo što otkupnih mesta baaaaš ima u okruženju. Ali, kako hoće.
 
Mislim da je kosio sa 16% vlage.
Kod mene je 4351 koji sam kosio 2.9. Imao vlagu od 11-13%
Odmah sam posle njega presao na 9241,on je imao 15.5,a 4717 od 14-16.5% vlage
 
Kod nas je tih 0.5% standardno od kako postoji silos.Ne mogu ja toliko prosuti ni uz put ako se pretovare prikolice a kamoli na vagi ali šta ćeš, blizu je i veoma su pouzdani.Ove jeseni konkurencija ih je dobro prodrmala i jako su malo kukuruza primili u odnosu na prethodne godine pa je jus sa 14 povećan na 14.5% i fleksibilnost laboratorije da ne idu troškovi sušenja ako je vlaga na granici ili pak malo iznad nje.
 
Nazad
Vrh