Kukuruz 2019

Најзад скинуо кукуруз у ова три дана за нама. Не памтим да је, од када се код мене сеју хибриди за скидање у зрну, била овако касна жетва.

Ове године беше само "Синџентин Пако" на две парцеле (и једна залутала кеса ЗП 427 у сетви) и... ништа посебно.

Јесте, скинуо сам га са влагом у дијапазону 13,7-13,9, па неће бити одбијања, али принос на обе парцеле је био око 55 метери по ланцу, без обзира на то што је једна парцела добила ђубриво и јесенас и пролетос, а друга силом прилика, само пролетос. Наискреније, иако "Пако" није рекордер, очекивао сам да принос пребаци 60 метери. Али од човека који у локалном силосу ради на пријему, чуо сам да је у нашем крају кукуруз генерално лошијег квалитета и, као по правилу, са доста лома. Код пријатеља је тај исти "Пако" био још слабији, код његовог познаника чак и више, па се чини да ово није била "Пакова" година.... као што јесте била комшијином KWS-овом "Колумбарису" који му је на једној парцели дао, ако је добро срачунао, око 72 метера по ланцу.

И тако... идемо даље...
 
Danas sam takodje sreo sedmicu samo sa vagonkama tehnostroj. Ide sve u sesnaest. Vozac kaze da lakse vuce njih nego 2 zmajevke.
 
Montoya evo Bojčetić je sve rekao.
Sedmica može vući jednu ovakvu po njivi ali svakako nije joj to glavna uloga. Njen je asfalt i samo vatra (što bi rekao Luka)! Šta zna sedmica šta je skoro 20t neto tereta.... :) Kinez je u pratnji po njivi pa kad je šta na redu to vuče.
Dobro, realno i izbegavamo da je toliko mučimo.... Ako su pune onda ide kinez na asfalt a imt ostane na njivi. E sad pošto je ova njiva malo specifična ispalo je da sedmica mora da odradi i turu sa vagonkama.
 
Realno za te prikolice od 9-10x2 pa same one po 3t svaka itd. Treba 110-120ks da bi lepo islo. Ispod toga moze, ali je na knap.

Danasnji kukuruz oko 6t/kj. Popadalog jako, a samo 2km ka selu je curilo 7+ tona sa istim hibridom 4943dkc. Ove godine mi se vise svidja 5031, a lane je bilo 4943 bolji. Dogodine opet dilema sta sejati.
 
Juce pukao top , najbolje za kraj 14kj prosek 6300kg po kj. Inace rec je o pioniru 0074 vlaga bila 13.7 do 14. Najbolje je dao na parceli gde je pred usev bio suncokret tu je bilo skoro 66m po kj dok je dosta losije bio na psenici kao pred usev, oko 58m po kj. Dosta ga je falilo. Seme nije bilo zasticeno i od nicanja na toj parceli videlo se da je slabiji. E sada da li su zicari isto uradili svoje nisam siguran . Ali dobro prosek ove godine 53m po kj na svim parcelama. 216 je totalno podbaci. Koliko cujem sledece godine dosta njih ce smanjiti pionir i preci na dkc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da, da Momo! I ja sam uvek tvrdio da u takvim situacijama traktor vidi brdo pre mene! 😀
Lorde, žičar 100 %. Više i ne gledam predusev kad sejem kukuruz. Sve tretiram i ne razmišljam o bubašurbama i ostalim žoharima.
 
Ja stavljam pretezno 5031 ali dobro se pokazao i 5075 samo onda moram menjati poloce na 5.3 mm

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Juce pukao top , najbolje za kraj 14kj prosek 6300kg po kj. Inace rec je o pioniru 0074 vlaga bila 13.7 do 14. Najbolje je dao na parceli gde je pred usev bio suncokret tu je bilo skoro 66m po kj dok je dosta losije bio na psenici kao pred usev, oko 58m po kj. Dosta ga je falilo. Seme nije bilo zasticeno i od nicanja na toj parceli videlo se da je slabiji. E sada da li su zicari isto uradili svoje nisam siguran . Ali dobro prosek ove godine 53m po kj na svim parcelama. 216 je totalno podbaci. Koliko cujem sledece godine dosta njih ce smanjiti pionir i preci na dkc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sad mi nista nije jasno,naj losiji prinos 5,8 t a prosek 5,3 t


Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh