Kukuruz 2019

Kod nas ko je u sistemu iplati mu se ako stalno investira u pokretnu i nepokretnu imovinu, inace je trosak i opterecenje.
 
Kod nas patnja u vršidbi.Nit se zna gde je red kukuruza,nit granica do komsije.Hvata se po red manje da bi se koliko toliko pokupio,a i taj što se pokupi sa zemlje većinom je proklijo.Prinosi skromni!
 
Danas vlaga kroz kombajn na jednom uzorku merenom 3 puta 14,5 14,6 i 14,7 %.Sutra merenje vlage i nastavak vršidbe ako vreme dozvoli.
 
Danas mjerena vlaga na OS Tomasov na dvije parcele u brdu, prosjek 13.8%, probano sa 5 lokacija u oba polja, isao je od 13.7% do 13.9%. U nedelju planiram da ovrsim i njih dvije pa mi onda ostane 1 hektar kod rijeke, tu je vlaga bila 25% kada sam zadnji put mjerio 22.9., ona ce da ceka sledecu sedmicu ako vlaga bude dobra.
 
Koliko ja vidim taj suncokret je najgori predusev. Nije dobar za repicu i soju zbog bolesti, za kukuruz los, jedino za psenicu mozda.
 
Jel ima neko dkc 5075? Kako on rodi? Ja sam imao jednu parcelu ali zeznuo sam nisam stavio ploce od 5.5 mm nego sam imao od 4.5 i na dva hektara mi ostalo pola dzaka semena a prinos 6300kg/kj

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ove godine sam imao kukuruz samo da ne bi trebao kolce za visoki grah. Svega 4 ara (400 m2). Ubrao sam na toj mizernoj površini 1,5 kubik klipova. Kubik klipova obično daje oko 400 kg suhog zrna pa ako svoj prinos svedem na površinu od hektara dobijem prinos od cca 15 tona/ha suhog zrna. Vjerujem da nisam pogriješio u matematici. 1,5 m3 klipova = 600 kg zrna. 600/400x10000=15000. Sorta BC Pajdaš.
 
Ja sam prosle godine sejao zp 548 na suncokretistu,bacio 100 urea i 100 3*16 po jutru ,ovrsen bio u jusu 6500 kg po jutru,tako da i nije bas los pred usev kukuruzu
 
pozdrav narode. moze jedan savet? pocelo se u mom kraju berba kukuruza kombajnom, odnosno vrsidba u zrnu, to kod nas dosad nije bilo zastupljeno, jer se u principu seju kasniji hibridi,manje su povrsine,a i sama vegetacija kasni u odnosu na macvu i vojvodini, pa ne znam kako ce to sve da funkcionise kod nas. e sad mene interesuje kako izmeriti vlagu, uredjaj za merenje i koja vlaznost moze da prodje, lager bi bio u dzakove.
 
Nazad
Vrh