Kukuruz 2019

[/QUOTE] tebi najverovatnije nesto nije dobro, ali ok, zaboravi....[/QUOTE]

nije mi dobro,uvek se iznerviram na glupa pitanja a ova tema je prepuna odgovora i rasprava dovoljnih za odbranu doktorata :ppozdrav:
naravno uvek je lakse postaviti pitanje nego malo prelistati.Jbt to pitanje je isto kao da si pitao jel valja kad pada kisa na kukuruzno polje ili da ga prekrijem sa hangarom i stavim oluke da nebi slucajno ovlazila njiva?:osmeh:
 
tebi najverovatnije nesto nije dobro, ali ok, zaboravi....[/QUOTE]

nije mi dobro,uvek se iznerviram na glupa pitanja a ova tema je prepuna odgovora i rasprava dovoljnih za odbranu doktorata :ppozdrav:
naravno uvek je lakse postaviti pitanje nego malo prelistati.Jbt to pitanje je isto kao da si pitao jel valja kad pada kisa na kukuruzno polje ili da ga prekrijem sa hangarom i stavim oluke da nebi slucajno ovlazila njiva?:osmeh:[/QUOTE]

Ti si mnogo pametan....
 
:osmeh: Jesam iskopirao tekst, lakse je jbg. Danas u ovo moderno doba mozes naci sve sto treba. Citao sam ovo vec nekada, bas dobar tekst u principu vecina koji gaje kukuruz znaju sve sto treba da znaju. Sa druge strane, ovo je tema za kukuruz, tako da je korisno imati nesto o tome, ipak je sada kukuruz bas u toj fazi.
 
Ajde spustite malo loptu,a razumite i Goranovu reakciju,neko ko radi 15ha trebalo bi da malo više bude upućen u poljoprivrednu proizvodnju.
 
Gorane ne cepidlači bez potrebe.Na netu koliko ima korisnih toliko ima i potpuno beskorisnih podataka.Čovek je mislio da se obrati ljudima koji su domaćini i dugo u proizvodnji kukuruza da se ne bazira na rekla kazala net podatke.Samo polako i bez osude jer nema smisla.

Upravo to. Pa ovaj forum valjda za to i sluzi. Ili se varam?

- - - - - - - - - -

Ajde spustite malo loptu,a razumite i Goranovu reakciju,neko ko radi 15ha trebalo bi da malo više bude upućen u poljoprivrednu proizvodnju.

Pa rekao sam vec da sam od skora u ovom poslu, nije bitno koliko radim vec od kada, a i 15h uopste nije mnogo. A da li mislis da domacini koji obradjuju 200-300ha bas sve znaju? Malo sutra!!!!
 
Meni je fascinantno iz ovog linka da koren ide i do 120cm u dubinu!!! ::svaka cast:: Bio sam ubedjen da suncokretov koren ide dublje od kukuruzovog....Ako je tako, zasto se onda toliko potencira taj pluzni djon, koji je otprilike na 30tak cm....kad zilice idu 4 puta dalje od toga :sta:
 
Lol pa to su podatci u idealnim nekim uslovima,99 stvari utice na razvoj korena,na komsijinoj njivi koren ce ici dublje nego kod tebe,to nikad nije isto kod svih.A metar dubine koren,druze toliko maltene svaka biljka ima korenje na toj dubini,i to nije uopste max. dubina korena,razlika je samo u kom procentu korenje se nalazi na toj dubini,sto ponovo zavisi od mnostva razlicitih stvari.Suncokretov koren ide dublje od kukuruza,ponovo ako gledamo neki prosek,kod njega je koren uglavnom duzi nego sto je biljka iznad zemlje,ali ta kolicina korena koje ide u tu dubinu je 1%,njegov koren je drugaciji nego kod kukuruza ,i sta ima na toj dubini,vecinom je dobar da crpi vodu,nema tamo dovoljno hrane,kao sto ni nema masu korena da usvoji dovoljno iste.Za prinose je bitno da je oranicni sloj i malo dublje,sa dovoljno vlage,tu je najveca masa korena vecine biljaka.
 
Pre neku godinu na danima polja DKC hibrida prikazana dubina korenivog sistema kukuruza. To su uradili tako sto su pola metra pored redovne brazde iskopali rupu od dva metra dubine pa su kecerima isprali zemlju do samih biljaka. To je bila citava zavesa zila i zilica skoro do dna te rupe. Mozda je to jos neko video. To je bilo u Temerinu na imanju Petefi.
 
Da li ima studenata sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sada .Neka uslika kukuruz sa svim žilama ,ako je još tamo.
 
Nazad
Vrh