Evo malo o tome.
Oplodnja nastaje kada polen bude uhvaćen od strane nove vlažne svile. Polenu treba oko 24 časa da proklija i spusti se niz svilu do ovule gde se u stvari i dešava oplodnja, nakon čega ovule postaju zrna. Uopšteno, 2-3 dana je potrebno da sva svila sa jednog klipa bude izložena i oplođena. Svila će rasti 2,5-3,8 cm svaki dan i nastaviti sa izduživanjem sve dok ne bude oplođena.
Osipanje polena dešava se u ranim pre podnevnim i ranim večernjim časovima, čime se izbegava propadanje polena usled visokih letnjih temperatura. Takođe, osipanje polena prestaje ako je previše vlažno. Nastaviće se ponovo kada kiša stane, a time se i opovrgava uobičajeno mišljenje da kiša spira polen. Polen može da se oslobodi iz antera na metlici samo onda kada se iste dovoljno prosuše.
Jedna biljka kukuruza može proizvesti 2-5 miliona polenovih zrna, a osipanje traje 5-8 dana, sa maksimumom trećeg dana. 97 % zrna na klipu biva oplođeno od strane druge biljke.
Jednom kada su ovule (buduća zrna) oplođene, svila se odvaja od njih i postaje braon izvan komušine. Da bi se proverila uspešnost oplodnje dovoljno je vrlo pažljivo ukloniti komušinu sa klipa i protresti klip. Ukoliko svila otpadne sa klipa to znači da su ovule oplođene.
Toplo i suvo reme može sprečiti oplodnju zbog dehidratacije svile (suva svila). Ekstremno suvo vreme može odložiti pojavu svile i ubrzati sipanje polena te prouzrokovati slabiju oplodnju.
U toku ove faze gotovo sva potrebna količina kalijuma je usvojena od strane biljke, a nastavlja se intenzivno usvajanje azota i fosfora.
Stres usled nedostatka vlage u ovoj fazi može smanjiti prinos kukuruza 5-15 % po danu.