Kukuruz 2019

Meni su ove vlage u Srbiji nestvarne, imam P9241 sijan 1. aprila, nisam mjerio vlagu ali mozda je blizu 14%, dok Dkc5031 i P9241 sijani oko 25 aprila nisu ni blizu 14%.
 
Danas bila kontrola vlage iz ruke:hibrid OS kulak 13,2-13,6 po izgledu nema mesta za previše očekivanja koja su možda i nerealna jer je odlično nikao i imai početni prirast,ali je jednomesečno feniranje izgleda delovalo kao i na soju,što i nije čudno.Možda sutra uradimo jednu njivu pa da vidimo šta vaga kaže
 
Imam jedno pitanje,da li nov kukuruz sa 14%vlage moze da se tovari i stoji u dzakovima onim belim? Planiram za svinje da ostavim jedno 2 tone
Ja prvi put ostavljam (13.8 vlaga) ali sam ga ostavio u šupi oko 30cm debljine evo već nedelju dana skoro. Nije se grejao do sad. Planiram da tako raširen bude još sledeće nedelje pa ide u džakove.
 
Ja u subotu nosio po 2 klipa od OS hibrida koje sam sijao na mjerenje,sijani 31.3 oba. OS Tomasov vlaga 26% (FAO420) a OS 398 vlaga 22% (FAO390). Ili sam ja nešto loše uradio (ubrao po 2 klipa i odnio u platnenom cegeru) ili njima ne valja vlagometar ili hibridi ništa ne valjaju.
Jedno je sigurno-nikad ih više neću sijati, ovakva vlaga nije normalna za ovaj FAO, stablo je potpuno suvo, ljuska otvorena i klip je do pola ogoljen. Vidio sam da je povlažan kada sam ga ubrao, lomio sam par zrna zubima i osjeti se da nije to to ali baš tako visoke vrijednosti vlage nisam mogao ni da zamislim.

Gledam kod vas vlaga ispod 14% redovno, kod mene je vršaj u zrnu već upitan a nemam mogućnost da radim u klipu jer nemam radne snage.
 
Zombie kod mene stanje na jučerašnji dan kaže sledeće:OS 398 15,1% OS Tomasov 14,8% OS Kulak 14,5% dok OS Velimir nisam ni merio jer ima sigurno preko 20% vlage.Pored njih je Pioneer 9911 koji ima 16,8% vlagu.E sad kod nas je 398 fao 300 a Tomasov i Kulak fao 450.
 
Danas zavrsili zetvu kukuruza, ZP 427,setva 18.04,vlaga 14.3%, blizu 3700kg zrna na 60 ari, ja sam prezadovoljan, za ovu godinu (kod mene susnu) je odlicno!
Prvi put radili u zrnu i nadam se i za ubuduce
Aj ti za ubuduće probaj taj 427 da poseješ na 20 ili 21 cm,recimo pola njive a drugu polovinu ko i sad što si 3 u metar pa da vidiš hoće li biti razlike u prinosu...ja sam ubeđen da hoće...
 
Zombie kod mene stanje na jučerašnji dan kaže sledeće:OS 398 15,1% OS Tomasov 14,8% OS Kulak 14,5% dok OS Velimir nisam ni merio jer ima sigurno preko 20% vlage.Pored njih je Pioneer 9911 koji ima 16,8% vlagu.E sad kod nas je 398 fao 300 a Tomasov i Kulak fao 450.

Kako je onda moguće da je kod mene vlaga tako visoka na istim hibridima??? Ti možeš slobodno za par dana da to ovršiš. Ja se već ozbiljno brinem šta ću sa kukuruza, koliko uopšte treba vremena da vlaga spadne sa 26% i 22% ba 14% ?
 
Taj 427 traži idealne uslove za dobar rod inače u suprotnom ga 434 tuče i obilazi na ler gasu.
Zombie planirano je da se kruni ove nedelje ali čisto sumnjam jer kiša rosi taman dovoljno da ne može da se radi.
 
Blago tebi. Stvarno sam ostao bez riječi kada su mi izmjerili vlagu. Aparat je profesionalni, mjerili su ljudi iz Osječkog instituta na sajmu u Bijeljini tako da su male šanse da je neispravan. Jednostavno mi nije jasno kako je moguće da kukuruz sijan tako rano, taj FAO i pride izgleda 100% zreo može da bude toliko vlažan.
 
Možda zbog nadmorske visine i količine N.Na našem terenu po rečima promotera brzo otpuštaju vlagu što se u praksi i pokazalo kao tačno.
 
A kod nas vlage na Pioneeru i Dkc-u do fao 500 juče pale čak i ispod 13% na pojedinim mestima, uglavnom su bile od 13-15%.
 
Kako je onda moguće da je kod mene vlaga tako visoka na istim hibridima??? Ti možeš slobodno za par dana da to ovršiš. Ja se već ozbiljno brinem šta ću sa kukuruza, koliko uopšte treba vremena da vlaga spadne sa 26% i 22% ba 14% ?
Jedno 3 nedelje valjda,kod mene za 16-ak dana vlaga ZP 606 sa 25.5% je pala na 16%,valjda ce biti jos toplih suncanih i vetrovitih dana u Oktobru.
 
Nazad
Vrh