Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da,to mi je drugar poslao slike. Nije prasio seme,a ta parcela mu je 12kj,i ima dosta izbusenih biljaka. Sta tu moze da se radi? Ima li leka?
 
Malo kasnim, gužva :osmeh:.
Kukuruz je bio 5-6 lista, a na pojedinim mestima terao i sedmi, kada se računaju i oni sasušeni od mraza.
A ovo za Bentazon, nerazumem šta on može da šteti kukuruzu, jer nije hormonski, a najviše ga koristim zbog tatule, koja je kod mene ispala dominantni korov, sve ostalo sam manje više regulisao, ali ovo govno ima toliko semenki, i toliko godina joj traje seme, da se borim već više od deceniju, i nikako da je potpuno eleminišem, uvek je ima, i nesmem da joj dozvolim da dođe do novog semena.
 
Nazalost imam ja takav problem na jednoj parceli.Seme sam tretirao sa Semaforom ali ipak ima zicara.Danas sam priskao pola sa cirkonom a pola sa ekobusterom,vajda ce malo brize doci sebi.
 
Moje mišljenje je da će se dobar deo osušiti tj sve u zavisnosti od jačine napada. Ali najbolje je da pitaš stručnjake.... Oni znaju bolje i od onog što vidiš rodjenim očima.
 
Suse se sigurno , prosle godine je kod mene kukuruz nagrabusio od zicara po razoranom luceristu.
Nikao odlicno ,zasticeno seme bifenikusom ali on nema sistemicno delovanje i posle 2-3 jake kise prestao da deluje.
Kukuruz bio u trecem -cetvrtom peru i samo poceo da nestaje.
 
Aj mi još nešto reci.... Je l' je kukuruz izašao normalno pa ga sad žičar napao ili se odmah primetilo da fali biljaka?
kukuruz je normalno izasao,sve lepo niklo,sklop bio ekstra,nije ga ni pipa dirala i odjednom je stao i poceo polako da se susi ... njiva je moja,kolega je okacio slike dok sam jos ja bio na njivi
 
Ja sam imao prosle godine taj problem samo jedna polovina njive je imao problem a nije bilo seme tretirano nesto je napao u nicanju nesto kasnije u 4-5 listu mozda. Biljke su se jednostavno osusile I tu je vec bilo kasno za presevanje. Na kraju je sklop bio nekih 70% I dala je ta njiva rod oko 8t/ha. Tacno se vidi kako je u ovoj polovini gde nije bilo napada zicara bunker brze bio pun.
A ove godine imam jednu njivu od hektar problem je bio sa zicarom u nicanju. I trenutno ima nekih 60000 biljaka po slobodnoj proceni, a posejano na 21cm. Nisam hteo da diram nista videcemo da li ce napadati I biljke koje su izasle.
 
kukuruz je normalno izasao,sve lepo niklo,sklop bio ekstra,nije ga ni pipa dirala i odjednom je stao i poceo polako da se susi ... njiva je moja,kolega je okacio slike dok sam jos ja bio na njivi
E vidiš tako sam i ja platio školu prošle godine (a i ove godine sam rizikovao na jednom delu jedne njive i na jednoj relativno manjoj... razlog zašto sam već pisao) i mislim da više (nikad) neću rizikovati. Što se tiče "popravljanja" situacije pokušaj ovo ako imaš mogućnosti:
Upotreba mineralnih đubriva, pored toga što doprinosi smanjivanju šteta, koristi i suzbijanju larvi. Unošenjem amonijačne vode, za prihranjivanje okopavina, smanjuje se brojnost larvi za 54-65% (Susidko P.I.). Bakar i nikl pokazali su se toksičnim za larve. Odnošenje žetvenih ostataka sa polja (bala slame, posle strnih žita, na primer), doprinosi smanjivanju šteta na sledećoj kulturi.

http://agronomija.rs/2013/zicari-elateridae/
 
E vidiš tako sam i ja platio školu prošle godine (a i ove godine sam rizikovao na jednom delu jedne njive i na jednoj relativno manjoj... razlog zašto sam već pisao) i mislim da više (nikad) neću rizikovati. Što se tiče "popravljanja" situacije pokušaj ovo ako imaš mogućnosti:
Upotreba mineralnih đubriva, pored toga što doprinosi smanjivanju šteta, koristi i suzbijanju larvi. Unošenjem amonijačne vode, za prihranjivanje okopavina, smanjuje se brojnost larvi za 54-65% (Susidko P.I.). Bakar i nikl pokazali su se toksičnim za larve. Odnošenje žetvenih ostataka sa polja (bala slame, posle strnih žita, na primer), doprinosi smanjivanju šteta na sledećoj kulturi.

http://agronomija.rs/2013/zicari-elateridae/
presejacu tu njivu,nema joj popravke,mislim da su pojeli i vise od 50%,njiva je jos uvek zelena al ti koji su osteceni su ostali mali,tek po neki se vidi veci
 
Malo kasnim, gužva :osmeh:.
Kukuruz je bio 5-6 lista, a na pojedinim mestima terao i sedmi, kada se računaju i oni sasušeni od mraza.
A ovo za Bentazon, nerazumem šta on može da šteti kukuruzu, jer nije hormonski, a najviše ga koristim zbog tatule, koja je kod mene ispala dominantni korov, sve ostalo sam manje više regulisao, ali ovo govno ima toliko semenki, i toliko godina joj traje seme, da se borim već više od deceniju, i nikako da je potpuno eleminišem, uvek je ima, i nesmem da joj dozvolim da dođe do novog semena.

Tu gde imaš tatule mnogo znaj da je i zemlja dobra (nađubrena).

Što se tiče žičara tu gde sad radi biće posledica po prinos u zavisnosti od brojnosti i koliko dugo će ga čačkati ali prinos ume da prepolovi.Posledice se mogu ublažiti prskanjem pred kišu sa nekim insekticidom za inkorporaciju ili ga ošpartati bar 2 puta za 7-8 dana pošto žičar nevoli pomeranje zemljišta, a možda i najbolje rešenje (samo je malo opasno za onog na paraču) jedan sa prskalicom ide ispred špartača i prska sa insekticidom za inkorporaciju a špartač da promeša zemlju iza prskalice, godio bi špartač bez pratioca.Ja sam jednu njivu (3kj) pre neki dan isprskao bifentrinom pred kišu i kukurz živnuo (danas prošao kraj njega), biće posledica ali mislim da sam na vreme reagovao.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh