Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jednom sam lupao koru sa starom oltovom masinom ,samo sa nagaznim tockovima pi redu dovoljno je da pukne on cim svetlo vidi izbija .
Ti tockovi su veliki i teski i polako kada se vozi lepo puca kora .Ali ako nebude jakog sunca nece ni kora jako da stegne bice dobro -Ja se vise bojim da ne izgubi energiju klijanja pa da ili nenikne ili bude tanak kao koncic kada izbije .Ja se secam i goreg vremena recimo da nice tri nedelje po hladnom vremenu to je lose pa dkada i nikne tavori po mesec dana ne raste a on mator bude neznas sa cime da ga prskas od korova a mator a mali onda samo naj selektivnija hemija i tako dalje
Nego u svemu ovome je naj gore ako bude mraza e onda popravni ko je iskrivio redove moze da ispravi jedna dobra stvar
 
Ima izgleda da pevamo onu pesmu od popularne Srpske pevaljke "... al' ces se za dlaku spasti, nocas kuca castu" sto se tice mraza. Svi su malo podigli temperature za naredne dane, a posle petka i postepeno otopljavanje
Naravno kukurica dok se ne oporavi u potunosti od ove zime trebace mu par lepih suncanih dana pa zato naglas razmisljam i pitam se da li da menjam planiranu zastitu u vidu dikambe i talismana. Racunam da je on sad pod jakim stresom i da ako ga jos u 4-5 listu pocasim sa tom mesavinom da cu ga jos malo uzdrmati. Da li ici na skuplju, ali sigurniju zastitu u vidi recimo laudis+ekvip, ili tome slicno, ili ne.
 
Ima izgleda da pevamo onu pesmu od popularne Srpske pevaljke "... al' ces se za dlaku spasti, nocas kuca castu" sto se tice mraza. Svi su malo podigli temperature za naredne dane, a posle petka i postepeno otopljavanje
Naravno kukurica dok se ne oporavi u potunosti od ove zime trebace mu par lepih suncanih dana pa zato naglas razmisljam i pitam se da li da menjam planiranu zastitu u vidu dikambe i talismana. Racunam da je on sad pod jakim stresom i da ako ga jos u 4-5 listu pocasim sa tom mesavinom da cu ga jos malo uzdrmati. Da li ici na skuplju, ali sigurniju zastitu u vidi recimo laudis+ekvip, ili tome slicno, ili ne.

Mozda nisam merodavan,ipak ja imam mslu kolicinu kukuruza,jedva 20 kj,al sam odlucio za tu skuplju varijantu equip i laudis..jedino sto me muci sto vec sad imam palamide koju bi trebalo oprskati dok nije prerasla i ne znam ni sam sa cim da prskam i da li u opste da radim to u narednih nedelju dana upravo zbog stresa na kukuruzu..i koliko je laudis zapravo dobar za palamidu? Usled ucestalog djubrenja stajnjakom imam svakakvih sirokolisnih korova u njivama,sirka skoro i da nema,tek ponegde..
 
Ako imas na oglumke prskaj samo to.Ja praktikujem pola doze pa kad naidjem na oglumke brzina manje.A drugi put dodam jos pola.Ove godine sam.isao.totalom i dodao terbis i mont.
 
Nisam pesimista al vjerujem da cemo ovdje morat presijavati...kisa je pocela prije Vaskrsa,sad snijeg od par cenat....sad da prestanu padavine nemoze se dovoljno isusit bar 4 dana a to je vec 10 dana ...Ovaj moj prnjavorcan moze pomalo pocet sa cesanjem
 
Verovatno ovo hladno vreme smeta i korovima koliko i kukuruzu. Mislim da ce se za dve nedelje sve normalno raditi i da nece biti stete za onaj koji nije nikao. Onaj sto je na brazde moze samo ispod -1 da osteti. Videcemo na jesen ko je vise rizikovao, oni sto su posejali pa se plase hladnog vremena ili oni sto im je seme jos u dzaku pa u vrsidbi vlaga ne moze ispod 20%.
 
Lepo si rekao to je 100% tacno, pojedini clanovi znaju sve i jedva cekaju da neko nepise nesto i da ih naprave budalama ali to nije bitno njihova stvar.Sto se prskanja kukuruza tice, prosle godine sam napravio sranje prskao sam Dikambom i Matonom a bilo je ovako hladno kukuruz pod stresom i posle se desio hormonski poremecaj na kukuruzu bilo je dosta onih biceva u sredini i nije bilo klipova a pojedini je terao klip pored zemlje. treba izbegavati hormonske preparate sada.
A equp i Laudis su ok, imaju protektant sa njima nema problema.
 
Prvi put sejao DKC, 5031 , razocarenje cim otvorim prvu vrecu vidim min 10 zrna polomljenih, nedopustivo za tu cijenovnu grupu, kalibriran , veliko krupno okruglo zrno, dorada Rumunija. Pionir dorada Austrija. 9903 isto vrlo krupno zrno, nisam primjetio niti jedno polomljeno zrno a i nesto se ne sijecam da sam ih nalazio u tom broju kod pionira ,nema veze koja dorada je u pitanju.
 
Sejao sam i ja 5276 takođe Rumun i nije bilo loma.Moguće da su te prve grupe mnogo tražene pa uvaljuju sve i svašta.
Baća sremac Lontrel ti je zakon za palamudiju.
 
Prvi put sejao DKC, 5031 , razocarenje cim otvorim prvu vrecu vidim min 10 zrna polomljenih, nedopustivo za tu cijenovnu grupu, kalibriran , veliko krupno okruglo zrno, dorada Rumunija. Pionir dorada Austrija. 9903 isto vrlo krupno zrno, nisam primjetio niti jedno polomljeno zrno a i nesto se ne sijecam da sam ih nalazio u tom broju kod pionira ,nema veze koja dorada je u pitanju.
A o energiji da ne pricamo kantastrofa
 
Mozda nisam merodavan,ipak ja imam mslu kolicinu kukuruza,jedva 20 kj,al sam odlucio za tu skuplju varijantu equip i laudis..jedino sto me muci sto vec sad imam palamide koju bi trebalo oprskati dok nije prerasla i ne znam ni sam sa cim da prskam i da li u opste da radim to u narednih nedelju dana upravo zbog stresa na kukuruzu..i koliko je laudis zapravo dobar za palamidu? Usled ucestalog djubrenja stajnjakom imam svakakvih sirokolisnih korova u njivama,sirka skoro i da nema,tek ponegde..
Laudis je ovo grotlo očistio prošle godine. Jeste borba bila duga, ali se na kraju sva sasusila, a kukuruz koliko bio ok...
aa5c648fb7f62b95cf59e801da56eb0a.jpg


Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
Kod mene nije bas ko i na ovoj slici,ali ima puno malih ogumaka sporadicno..a lane kad sam je prskao,ona pobeli,pocne da se susi,sve redovno i odjednom zivne i ozeleni..probacu ovaj lontrel,njega nisam koristio,i posle laudis pa ce umreti valjda majku joj njenu..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh