Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jutros zavrsio berbu kukuruza za ovu godinu, prosecan prinos je 6 bunkera klipa kk30 po hektaru. Sve u svemu, blag plus za mene ove godine. Od mojih gresaka imao sam losije nicanje na jednoj parceli - zicar i na jednoj nisam uspeo da suzbijem divlju kupinu mada ona nije smetala kukruzu uopste. Glavna pouka je da ce se od sledece godine na mojim njivama sejati samo Pioneer hibridi.
 
Koji Pionir ti se dobro pokazao ?? Cini mi se da ste isto imali skoro nikakve padavine kao I mi.
 
Cici zanima me sad da uporedis te hibride ako si ih sve skinuo kako ti se cini recimo gde je 1241 u odnosu na 5031. Zanima me i da li je neko od kolegaa imao neku kasniju grupu |DKC recimo 5830 ako postoji taj hibrid i kako su prosli na ovu susnu godinu

Od Pioneera jedino 1241 je dao neki prihvatljivi prinos koji se kretao od 2400-4000 kg/kj stim da mi je taj hibrid bio u najboljim parcelama. E da i 9241 koji je imao 3000 i nesto kg ali sam ga imao samo na jednoj parceli od 2 kj. 5031 je dao iste prinose u dosta losijoj zemlji. Nisu to lose zemlje nego ne mogu da trpe susu kao one u kojima je bio 1241. Bas taj 1241 koji je na zadnjoj slici je dao 4t/kj.

Imao sam u ogledu 5830:



5z7nc.jpg



konkurentski hibrid br. 1 je Pioneer 0412................. 6980 kg/ha
konkurentski hibrid br. 2 je KWS Konfites................. 7332 kg/ha
konkurentski hibrid br. 3 je Pioneer NO1...................6408 kg/ha
 
Kod mene je bio p0216 i p1114 ove godine, ti hibridi su kod mene već godinama obavezni na njivama. Prinos p0216 je bio u proseku 3500 kg/kj dok je p1114 malo slabiji, u proseku 3200 kg/kj. Iznenadio me ove godine p1114, iako nije aquamax hibrid i pripada fao grupi 670 dao je izuzetno dobar prinos za ovu godinu. Prošle godine u idealnoj godini je taj hibrid bio rekorder na mojim njivama, jedina mana prošle godine mu je bilo sporo otpuštanje vlage... P0216 je već godinama koliko ga sejem konstantno dobar, do sad kod mene nije podbacio... Ostale pioneer hibride niasam probao i mislim da od ova dva dalje neću ići.
 
Ove godine bas sareno citam i jezim se...ZP-555 najbolje prosao od svih hibrida...svako stablo imalo klip,nije polegao,ostali hibridi As-72 dosta ispod pomenutog ...ostali nisu ni vredni pomena...tako da ZP ima hibride i za skidanje u zrnu...a hteo bih da pomenem i AS-54 koji bas obecava..
 
i sad na kraju kad smo skinuli i sabrali se koliko smo izgubili ili dobili posle ovakve godine koje su pouke :da li redje sejati ili gusce? ,da li ici na ranije hibride?;da li sejati ranije ili kasnije? koja djubriva primeniti i kakvu obradu?
 
Po meni, treba sejati razlicite fao grupe, a ne samo 600+. A sa druge strane, u manjim fao grupama ce biti manji rod ako bude kisna godina.
 
Juce mjerio vlagu, 20. Koliko moze pasti vlaga za 6-7 dana? Ovakvo vrijeme najavljuju
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Izgleda Zoki da sve zavisi i od agro tehnike i onog gore...gde je bilo nesto kise tu je i bilo nesto u bunkeru.
Ma rešiš koji hibrid hoćeš i poseješ a ostalo zavisi od mnogo čega-svako se žali na neki hibrid.Ove godine je oprašivanje bilo loše,što znači da je i vreme setve mnogo uticalo.Po nekom mom praćenju najbolje prolaze setve oko početka aprila,mada ja nikad to ne praktikujem.
 
Ja sam juče brao neki kukuruz i izveo sam zaključak o tom poleganju. Neznam kako je kod drugih i baš me interesuje šta vi mislite o ovome.
Znam po selu ko je kako sejao i kojom sejalicom. Svi koji su bacali djubre u redove kroz sejalicu kad polegne kukuruz on se izvali iz korena i tu pomoći nema. Ja sam bacao ciklonom pre spremanja i nisam imao problema. Imao sam štete od vetra ali to su stabla polomljena na pola i to se pokupi lako beračem. Čak i oni što uopšte nisu djubrili a ima i takvih , nisu imali polog
Ja sad pretpostavljam da se njima nije dovoljno razvio koren jer nije išao za hranom u dubinu. Znači juče sam bukvalno jednom rukom čupao stabla ko od šale iz zemlje

Kod mene isto ZP555 sasvim solidno rodio na ovakvu godinu a 606 zajebo stvar načisto
 
Gde se preteralo sa azotom u proleće tu je polog bio štogod.Bar je kod mene tako jer na jednoj parceli povaljano 18 brazda dok je ostatak bio netaknut.Ostalo viška uree i da se potroši taj deo dupliran a rezultat se pokazao.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh