Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po meni, treba sejati razlicite fao grupe, a ne samo 600+. A sa druge strane, u manjim fao grupama ce biti manji rod ako bude kisna godina.
Druze ako dodje kao prosla godina nebitno je da li imas 12t/ha ili 13t/ha, AKO moze i tolika da bude razlika u prinosu u odnosu na FAO grupu, ali kad dodje ovakva godina tu onda znaci saranje po grupama.
 
Zavriso kukuruz odavno, samo nikako da postavim sliu, ovo je od zadnje njive


Zetva nikad kraca , i prinos nikad gori .
Najbolji kukuruz je bio gde je predusev psenica , ocekivano.
Tamo gde je predusev suncokret sam se debelo razocarao , do sada mi je uvek na tim njivama rod bio malo manji od onih gde je predusev psenica, medjutim ove godine totalni podbacaj, mnogo istrulelih i jalovih biljaka, da li suncokret bas toliko iscrpi zemljiste ili sta je u pitanju nemam pojma .
Tamo gde je predusev kukuruz, tj monokultura, nisam imao padnutih biljaka od dijabrotike, tolika je susa da nije ni njoj odgovarala, sto se tice prinosa mozda i veci od onih njiva gde je predusev suncokret .

Najbolji prinos 2500kg, najgori kad dva kj stanu u bunker i jos ima mesta ohahaj, samo ovaj drugi slucaj bio mnogo cesci

Moram da napisem i da je znacajan broj klipova zavrsio na zemlji, i to jos pre one oluje, jednostavno cela stabljika je pocrnela i istrulela i klipovi su i sami poceli da padaju na zemlju.
Ove godine odabran pionir , i jako lose sam prosao sa njim, kazem mnogo jalovih i neoplodjenih biljaka.
Najkasnija fao grupa 1114 , nista specijalno od njega da je dao vise,
p0725 obran u klipu, nikad nisam brze terao berac,
p0423 jako razocaran,
v74 sta reci, mislim da mi je neko rekao da ukidaju tu 5.grupu, tako da od njega ostaje lepo secanje koliko je radjao kad se pojavio, a sad je maltene u rangu kukuruza posejanog iz ambara,
9911 nije se proslavio sa obzirom na hvalospepeve o akvamaksima, moje misljenje (ogradjuem se , ovo je samo moje misljenje) da akvamax i nije toliko rodan u odnosu na ostale ne-akvamakse, nego moze da izdrzi koji dan duze bez vode i nesto bolja oplodnja u toplijim uslovima i to je sve , naravno nekad tih par dana bas znaju da znace i naprave razliku, ali ove godine ni to nije znacilo nista sem skuplje placenog semena.

Digitron jos nisam uzimao, a i sta da ga uzimam kad znam da sam u debelom minusu na kukuruzu.
Da li su malo bolje prosli svaleri i oni sto kasnije seju, ne znam ali mislim da nisu. Najbolje su prosli oni koji su jesenas dali u arendu, ali sa placanjem unapred, posto od roda nema dosta da se plati ni jedan deo ulozenih troskova a ne jos i arenda. A i koliko cujem ima dosta zemlje u ponudi za zakup, izgleda da se svima sve smucilo.

Sad kad bi trebao da odluzim za seme kukuruza naredne godine, ne bih znao sta da odaberem. Cujem dosta hvale onaj ulix, mozda probam, takodje mozda nesto od onog debalka, izgledao je najgori ali po prinosu i nije toliko los, pionir izgubio primat
 
Jest da je susa ekstremna bila ove godine ali u pravu si @grabik za oranje to je prvi preduvjet za koliko toliko dobar prinos tj nema gazde bez duboke brazde.
 
Kod mene 5,5t /kj ili 9,5t/Ha sa 16% vlage (okrunjen i na vagi). Sijan na 24cm, strnjiste i poorano na 35-40cm (18 coli plug) , a tamo gdje je pooran kao macku za rep kad vuces po njivi rodio 1,5t /kj , nisam ja orao.
Ja sam imao oko 1,5 t/kj na strnjike koje su dosta kvalitetno uzorane ,možda nisam orao na 40 cm ali oko 30 .Možeš orati duboko do Kine ako ne uradiš druge stvari kako valja .Moram ti skrenuti pažnju na još jednu stvar .Onaj od gore ,ima najbolju agrotehniku .Ako on zataji ,džaba sve naše agrotehnike.Nikom ne bih želeo da doživi sušu kao što je vladala u potezu Kikinda Novi Bečej Zrenjanin.Verovatno ima još područja pogodjenih sušom ali ovaj deo je najgore prošao.
 
Ja sam uradio bas takav eksperiment ove godine . Na njivi blizu kuce sam pozajmio plug za rigolanje od druga i na sredini uradio 3-4 kruga . Dubina oranja je bila izmedju 40 i 50 cm . Susa je bila zestoka i nista nisam primijetio jedino sto sam uspio pokidati crijevo za vodovod za jedan dio sela .
 
DKC najava 5% gore, sacekajmo da krene sezona. Spremam se za 1/3 berbu u klipu za sledecu godinu, tako da ZP ili NS opet dobijaju sansu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh