Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ko je gledao na vlagu i mislio o tome ,ajd iskreno možda nas 10-15%. U glavi se motaju cifre i vija po lancu 10t zrna seje se na 17-18cm i kad spomeneš da seješ domaće hibride gleda te kao da si sa marsa pao. NS Zenit sejan na 26cm lagano gura kao u normalim godinama. Ne smem da kačim sliku da ne ispada da provociram još nije ni DKC ili Pionir još će me hapse ove agresorske bitange.
 
Koliko sam ja do sada video ove sezone ni jedan hibrid bilo domaći ili strani sejan na 17 ili 27 cm i bez obzira na datum setve i grupu zrenja ne izgleda kao u normalnoj godini. U zavisnosti od lokalne količine padavina, strukture i sastava zemljišta kukuruz izgleda malo manje ili malo više loše. U pustinjskim uslovima nema poljoprivrede meni je rasprava o kvalitetu ove ili one semenske kuće sasvim besmislena. Naravno da razlike medju njima postoje ali u ovoj godini su nevažne sve je izgorelo.
 
Jedno je sigurno sledece godine sejemo kukuruze kad i repu jer smo se uverili da prezivljavaju mraz bez problema. :osmeh:
 
Nemoj da se lazemo, domaci hibridi naj losiju oplodnju imaju, I onda ti se jebe na koliko rastojanje si ga posejao!
Ljudi koji se kleli u ZP hibride kazu da ovo vise ne ide :haha: Ja im vrsem godinama I gledam dal su toliko slepi I u naj boljim godinama kao prosla ne moz da predju 6,5t/kj. Izgleda da se sad opekli za sva vremena jer im se oprasilo svrga 30% :ppozdrav: a mozda I svega 15-20
 
Koliko sam ja do sada video ove sezone ni jedan hibrid bilo domaći ili strani sejan na 17 ili 27 cm i bez obzira na datum setve i grupu zrenja ne izgleda kao u normalnoj godini. U zavisnosti od lokalne količine padavina, strukture i sastava zemljišta kukuruz izgleda malo manje ili malo više loše. U pustinjskim uslovima nema poljoprivrede meni je rasprava o kvalitetu ove ili one semenske kuće sasvim besmislena. Naravno da razlike medju njima postoje ali u ovoj godini su nevažne sve je izgorelo.
Mislim da gresis, ja imam deo parcele gde je bilo dosta lose niscanje proletos zbog pokorice i tamo je druga prica u odnosu na deo gde je nicanje i sklop kakvog sam planirao.
Da ne zaboravimo da je i preporuka ako nema dovoljno zimskih padavina da se ide na redje sklopove samo svi mi se ponadamo dobroj kisnoj godini i rekordima pa posle kuknjava. U gustom sklopu biljke postaju medjusobom konkurenti zbog manjak vlage pa se sve pate...:ppozdrav:
 
@dragan kovacev
Zp 606 da ne moze da predje 6.5t?:sta: Kada je normalnija godina 8t/kj ladno uz normanu agrotehniku i kondiciju zemlje.
 
Nek' da i 20t, on je kod mene završio karijeru! Juče sam išao kroz njega, sve srećan kad negde naletim na klip...

- - - - - - - - - -

Ja sam izgleda potrefio sto sam FAO 600 sejao na 26cm, znalo se da nema vlage proletos. Sto ste sad zateceni ?

Ako te ne mrzi daj neku tabelu sa padavinama kod tebe.
 
Mislim da gresis, ja imam deo parcele gde je bilo dosta lose niscanje proletos zbog pokorice i tamo je druga prica u odnosu na deo gde je nicanje i sklop kakvog sam planirao.
Da ne zaboravimo da je i preporuka ako nema dovoljno zimskih padavina da se ide na redje sklopove samo svi mi se ponadamo dobroj kisnoj godini i rekordima pa posle kuknjava. U gustom sklopu biljke postaju medjusobom konkurenti zbog manjak vlage pa se sve pate...:ppozdrav:

U proteklih tridesetak dana sam video dosta parcela pod kukuruzom od juga Srbije do severa Bačke. Nisam prošao kroz ceo Srem za njih ne mogu da govorim. Opšti utisak je katastrofalan. Naravno da će redji sklopovi izgledati malo bolje (ako imaju klip) ali će i oni u ovakvim uslovima neminovno patiti i neće biti kao u normalnoj godini. Mislim da svako ko bude imao oko 50% od svog proseka treba da bude zadovoljan dok sa druge strane ogroman broj njiva neće uopšte dati rod ili će on biti minimalan. Pošto je uglavnom svima bilo jednako toplo mislim da je količina padavina i struktura zemljišta koje nisu svuda bile iste daleko više uticala na kukuruz od izbora semenske kuće ili hibrida. Po meni ove godine i vreme setve ima značajnu ulogu ali ni to nije svako mogao da odabere po želji. Sećamo se da je početkom aprila bilo veoma hladno i kišovito vreme koje je potrajalo skoro čitav mesec. Sa druge strane rana setva je zbog hladnoće sporo nicala, sve u svemu klimatski očajna godina::lose::.
 
Sto se tice prinosa i koliko ko treba da bude zadovoljan sa njim zavisi od regiona i od atara do atara...
Apatin bi bio zadovoljan sa 70% proslogodisnjeg prinosa, a recimo kod nas nece biti ni 20% nego lane...
I isto zavisi u svakom mestu od potesa do potesa....
 
Dans bio na njivi traktorom i iz pticije perspektive se vidi bolje. Prvo sam se iznenadio kad sam uocio da na jednom pioniru da je poceo da spusta klipove na dolje suska na klipovima barem onaj vanjski omotac skoro suh. Stabljika jos zelena. Jesen stize i kako ovdje kazu ko je jamio jamio , gotovo. Onda sam prolazio kaj svojih njiva i sa istocne strane prvi red posteno lisce potpalio , za zapadne jos zeleni i isto poceo klipove da spusta ,oba hibrida su FAO 350 ili max 400. Ali imaju klipove , a kako vidim i ovi FAO600 skoro iste simptome imaju suse list na klipu ali ne spustaju. Ova temperatura i vruc vjetar koji ne prestaje ni nocu za ovih nekoliko dana je napravio cudo. Imam pionir 9903 aqua max zelene stabljike do zemlje a poceo da obara klipove prema dolje. Nesto ima u klipovima, nisam imao previse volje da provjeravam sta ima , ali kako izgleda moze biti zetva jako rano ove godine , soje ima jako malo ali pocele isto da suse donje listove , koliko vidim iz traktora ima mahuna.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh