Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U uslovima ovakve suše najveću ulogu ima zemlja za stanje kukuruza, kvalitet i blizina podzemne vode. Ovo drugo je možda još i najbitnije. Sticajem prilika obišao sam pre neki dan gotovo ceo srbobranski atar, i postoje delovi koji su dobili manje kiše u aprilu i maju od mog dela atara, a usev izgleda dosta bolje (nismo gledali sa lenije već ulazili dublje u njivu), jer je prosto kvalitetnija zemlja i bliža je podzemna voda. Ubedljivo najbolje stanje useva je u delu atara prema Sirigu (otprilike na pola puta do Siriga), ali u pojedinim godinama oni plivaju od podzemnih voda, dok u mom kraju je to nemoguće. Tako da i to može biti objašnjenje za različito stanje kukuruza ove godine, mnogo više nego djubrenje i ostale agrotehničke mere...

p.s. Je l' sam otkrio Ameriku? :osmeh:
 
Uhhh Radoslave ako je pored glavne saobracajnice zelen od prvog lista pa do metlice neces me ubediti da je unutar sklopa losiji.
U moj kukuruz kad ulazim uvek je s krajeva na ovratinama losiji sto zbog pripreme, djubrenja, poduplavanja redova negde i na kraju osuncanosti, uvek mi bolji usev bude u sredini. Mada i soje sve pocinju da gore s krajeva, psenica cveta i sazreva s krajeva...sad samo kukuruz da je zeleniji s krajeva ?

- - - - - - - - - -

P.S. Necu da pricam u njegovo ime, ali presao sam tu 30-40km i nisam video svega 2-3 lose njive, a ima jedan deo duzine MAX 2 km gde je led momacki potukao.

- - - - - - - - - -

Mada i ostatak puta bolje izgleda onaj koji je isparan od leda, nego ovi po ostalim mestima koji nisu nista dobili.

Na žalost,ove godine je baš situacija takva da je na krajevima dobar a unutra haos ( što se tiče oplodnje ).
 
U uslovima ovakve suše najveću ulogu ima zemlja za stanje kukuruza, kvalitet i blizina podzemne vode. Ovo drugo je možda još i najbitnije. Sticajem prilika obišao sam pre neki dan gotovo ceo srbobranski atar, i postoje delovi koji su dobili manje kiše u aprilu i maju od mog dela atara, a usev izgleda dosta bolje (nismo gledali sa lenije već ulazili dublje u njivu), jer je prosto kvalitetnija zemlja i bliža je podzemna voda. Ubedljivo najbolje stanje useva je u delu atara prema Sirigu (otprilike na pola puta do Siriga), ali u pojedinim godinama oni plivaju od podzemnih voda, dok u mom kraju je to nemoguće. Tako da i to može biti objašnjenje za različito stanje kukuruza ove godine, mnogo više nego djubrenje i ostale agrotehničke mere...

p.s. Je l' sam otkrio Ameriku? :osmeh:

Dukej taj deo prema Sirigu je dobio i jednu lepu turu kiše od sigurno 25-30l koju drugi delovi nisu imali.Znam sigurno jer mi tu rođak drži arendu(kod kamenog puta) i sećam se da je tu tada bilo mokro(lepila se zemlja na noge).
 
Dukej taj deo prema Sirigu je dobio i jednu lepu turu kiše od sigurno 25-30l koju drugi delovi nisu imali.Znam sigurno jer mi tu rođak drži arendu(kod kamenog puta) i sećam se da je tu tada bilo mokro(lepila se zemlja na noge).

Ja znam da su jednom imali oko 50l kad kod mene nije bilo ni kapi, (izmereno). Verovatno na istu kišu mislimo.
 
Nek si ti živ i zdrav , ja se baš pitam dje si ?
Momo druze,tu sam,hvala na pitanju...Nemam bas puno vremena ali pratim,kad imam nesto bitno ja se zapisem. Ova godina za nas je mnogo losija od 2012 i 2015-te kada smo imali od 2-3 do 5t po k.j, pricam sa reparosima a da napomenem da je u Crepaji svake godine ima blizu 2.000 hektara pod repom,gotovo niko nece imati nikakav prinos.Kada se na to dodaju kasnije setve,lose uradjene njive kod pojedinaca i celokupna situacija sa susom, posledice ce biti u odnosu na proslu godinu od 50-75% manje prinosa,dobar deo ce imati 0 a ima njiva gde ce biti i 3,5-4,5 t/k.j kako sad izgleda...Pozdravljam te i ti meni budi ziv i zdrav,pregurali smo toliko toga lose...proci ce i ovo
 
Danas gledao jedan klukuruz sa puta,delovao lepo,zeleno,klipovi "vise"...ne bude mi tesko i udjem...par klipova rasperusam,sarica(kako ko zove,sapurina) velicine ko u normalnoj godini,a zrno od par zrna pa do mozda trecine klipa popunjeno maksimalno...tako da bice tu jos razocarenja do kraja-mnogi jos nisu ni svesni...
 
Tu gde je NA prosao, sa dene strane od Odzaka prema Deronjama ide prvo ogled DKC pa Pionir, a preko puta ima NS i jos neka semenska kuca. Taj deo atara je dobio daleko vise kise od nas.
Ovo su jedni od mojih ne podgorelih.
IMG_20170726_104349.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Danas sam prosao linijom BP-Bac-Odzaci, tamo nigde nema izgorelih njiva kao po Sremu i okolina NS-a prema Kacu.
Kad vidite kako se DKC drzi bice vam sve jasnije.

Ja sam iz Odzaka i ne možeš stanje sa puta da gledas. Ključna agrotehnika kod mene u ataru je kiša koja je pala 25.6. Itekako ima podgorelih i jalovih i zaostalih a ima i gde je kao prošle godine skoro. Inače raspored kiša u Odžacima ide 1.6 5 litara, 25.6 9 litara, 11.7 u mom delu atara 9 litara a deo prema mileticu više ako računas led koji je rasturio Bogojevo, Miletić i deo Odzackog atara. I sad ova zadnja tura padavina. Nas je iscupalo što smo u maju skoro pa plivali. Ima dobrih kukuruza ne kažem ali ima i loših.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Kod nas takođe kao i 2012-te, sa krajeva kukuruzi ne izgledaju ni tako loše, ima lepih klipova, a kada se uđe samo deset metara u njivu katastrofa.
Za sada kako izgleda, očekujem prinose na nivou 2012, ali kako nam najavljuju paklene vrućine bez padavina minimalno do polovine avgusta, a najverovatnije i posle, biće rod manji i od 2012.
 
I ja sam prolazio BP-NS, NS-N. Becej, NS-ZR, i jos mnogo kojekuda...
Svuda je lose, ali ono lose i ovo u Banatu je neouporedivo!
Subjektivno ljudi gledaju, jer svakom je svoja muka najveca!
 
Moguce da je tih 30-ak km uz put kao u najboljim godinama, a u ataru da je susa.

Sve u svemu mnogo prijatnije proci tom linijom, nego kroz Srem do NS-a.
 
Svakako da smo sa rasporedom padavina delom bolje prošli ( da ne stajem na muku ljudima koje je potukao led) i kada vidim slike koje kolege stavljaju kako tarupiraju kukuruz ili su pre nedelju dana radili silazu ujeo bih se za **greška.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh