Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ZP 684
Trenutno u fazi nalivanja zrna
danas dobio 30l kise po m2

16 redova zrna
 
Kukuruz u Srbiji se može povratiti ako u julu i avgustu bude kiše

Prinos kukuruza u Srbiji je za sada teško proceniti jer se on još može povratiti od suše ako ovog i sledećeg meseca padne 90 do 120 litara kiše po kvadratnom metru.

To je agenciji Beta kazao rukovodilac Odeljenja za kukuruz u novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo Milisav Stojaković.

On očekuje prosečan prinos od 4,5 tone po hektaru jer je kukuruz uz reke Savu, Tisu, Dunav i Moravu u dobrom stanju, ali “udeo tih površina u ukupno zasejanim ipak ne prelazi 50 odsto”, rekao je Stojaković.

Dodao je da je najgora klimatska kombinacija za kukuruz sadašnja niska vlažnost vazduha, visoke temperature i suv vetar.

Stojaković je rekao da treba zaorati kukuruz koji nije uspeo da se opraši i formira rod, jer on nema nikakvu hranljivu vrednost i ne treba njime hraniti stoku.

Prošla godina bila izuzetno rodna i tada je prosek po hektaru bio 5,7 tona kukuruza, a 2012. koja je medju najgorima za poslednjih petnaestak godina, prinos je bio tri tone po hektaru, rekao je Stojaković.

Stanje se može popraviti ako ovog i sledećeg meseca padne 90 do 120 litara kiše po kvadratnom metru :sta:
 
Neko lupa ko otvoren prozor .Nemaju pojma kakvo je stanjr na terenu.Da li je profesor baš tako rekao ili su novinari pogrešno preneli.:sta:
 
AJd da postavim jedno pitanje : Šta mislite koliko je parcela sa kukuruzom ovaj profesor obišao i u koliko ušao da vidi stanje , ubere uzorke , zabilježi podatke , i objavi statistiku ? To radi njegove kolege sa univerziteta po svijetu, zajedno sa studentima , slikaju se ovih dana , samo im uši vire iz kukuruza i objavljuju zapažanja i podatke .Gdje to živimo ?
 
Dzaba njemu diploma. Kako ce da se oporavi I izbaci klip inaj sto je metlicio I nije izbacio klip a izgoreo skoro ceo. Isto je smesno sto kaze da treba stocari da zaoru kukuruz koji nema klip. Kao da svi imamo taj luksuz da to uradimo na ovoj susnoj godini.
 
Ne zamerite čoveku pa on ne živi od kukuruza zato imlati praznu slamu . On živi od našega rada a zemlju možda nema ni u saksiju .
 
Ja bi svima dao po 30l kise da se oporavi stanje kukuruza.. :ppozdrav:
Za sada ce stanje biti dobro, kod mene na njivama je oplodnja prosla dobro,sada je u nalivanju, plus ova kisa, bice nesto roda..
Nadam se da ce se izvuci kukuruzi u Banatu i ostalim kriticnim podrucjima :)
 
Ne vidim mogućnost da se izvuče ni ako dobije kišu. Kod mene je ZP 606 ostao jalov, i kod mene je taj ZP verovatno završio karijeru. Dosta ljudi se u Srbobranu žali baš na taj ZP sa istim simptomima, može li biti da je bilo nešto muvanja sa semenom ili je ipak suša uzela danak? A interesantno, nije toliko podgoreo kao amerikanci, samo izgleda da su se oni sa razlogom mnogo ranije uvtali. Oni su se zametnuli, samo ni od njih nema leba jer je lišće do klipa izgorelo. Dogodine ću se najverovatnije vratiti NS-u za čardak.
 
Šta ti je čudno kod tog ZP-a???Pisao sam da smo dobili 3 vreće za DŽ...kada već dele onda treba da ti je sve jasno...I posejao sam i sudiću i njima i DKC-u i Pioneeru i ostalima kada pređe kroz kombajn pa u prikolicu i na kraju vagu...:ppozdrav:
 
Prijatelju iz Bečeja pionir nije zametnuo klipove. Sejan je na 27 cm razmaka u redu. Ne znam tačno koji je pionir.
 
Kris i meni je nudjen DKC za probu, ne znam sta te tu cudi.
Svaka semenska kuca nudi po par s.j. razlicitih FAO grupa jacim proizvodjacima za probu ako ne seju njihove hibride.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh