Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
a sta vi to adaptirate kukuruze da mogu podnet kisu??:haha:
da i kod nas soj ima kukuruza a bome i soje... ne da se raditi.. danas svi poletili jedva docekali...
 
Zove se adapter zato sto adaptira kombajn kako bi isti bio sposoban za zetvu kukuruza u zrnu. Adaptiranje kukuruza je, @peet, u kontekstu u kom ste ga pomenuli, potpuno pogresno.

Ovako bi bilo pravilno:
Kukuruz je adaptiran u skladu sa klimatskim uslovima koji vladaju u centralnoj Evropi.
Novi hibrid uspeva da se adaptira u stresnim uslovima tokom vegetacije.
 
Planiram isto sutra, prekosutra i u sredu da radim. Vlage su oko 18%. Prinosi su dobri, teglimo kile za male novce. Ajd uzdravlje:ppozdrav:
 
Nelogičan je i neobičan izraz "adaptiranje kukuruza " kao što kolege rekoše , al ima raznih pojmova u raznim krajevima pa ne treba ispravljati ako se ljudi razumiju . Lično mi je normalnije da se kukuruz : žanje , skida , kombajnira , bere (iako ide u zrno neko kaže bere šta ima veze , kosi itd )
 
Momo, to je sustina. Zasto moramo da adaptiramo(iz engleskog jezika adapt - prilagoditi) kukuruz, kada mozemo da ga znjemo, zanjemo, vrsemo, vrsimo, beremo, krunimo, runimo, kosimo, skidamo, komisamo, komusamo?
 
Vlaga ne pada, možda nešto sitno. Ko sad ima da skida u zrnu a da prodaje ima da ga obriju na suvo. A u vezi ovoga adaptiranja: isto tako mi je nelogično da se kaže vodena pumpa. Valjda pumpa za vodu, vodena pumpa bi značilo da je ta pumpa od vode (?). No, bitno je da se razumemo...
 
Danas zavrsili sa kukuruzom za ovu godinu. U pitanju su bila 4 hibrida i isto toliko parcela. Nisu bili bas isti uslovi i agrotehnika na sve 4 parcele pa je prinos saren. Verujem da bi prinosi bili slicni da je na istoj vrsti zemljista i da je isto djubreno, samo je prskanje isto i datum setve 10.4 . S obzirom da nismo imali kisu od 10 juna do 15 jula, i na ulozeno/dobijeno ja zadovoljan prinosima. Prosek vlage je bio kad smo na kraju izmerili sve sto spakovano je bio 18,1%. Pa na osnovu hektolitra i kubikaze prikolica i podnog skladista i tavna sam dosao do nekog pribliznog prinosa.

Najslabiji AS 72 (razmak 24.5cm) oko 8t/ha, P0423 (razmak 21cm) 9,5t/ha, P0216 (razmak 21cm) 11t/ha i DKC 5276 (razmak 21cm) 10t/ha. Znaci to su neki okvirni prinosi sa ovom vlagom. I ja otprilike toliko kukuruza imam kuci. E sad koliko bi ostalo da sve to prodajem ne zelim ni da razmisljam.
Nisam stigao da uslikam kako je skladisten pao je vec mrak pa se ne vidi lepo zbog reflektora.
Sledece godine definitivno sejem samo FAO 400 i 500, a na jacim parcelama mozda probam i neki DKC ili Pionir iz FAO 300
 
Poslednja izmena:
Ja sam sinoc zavrsio sa kosenjem mojeg kukuruza rezultati i nisu bas neki mada je lepo krenulo cak i vise nego lepo ali opet ta drzavna zemlja jebo je ja kada sam je i uzeo na par mesta ima nekakvih oaza ko da je zemlja kontaminirana tu ni sirak nece da raste,a kukuruzi budu kao kokicari,a najgore je sto na 11kj je bilo dve,tri te oaze velicine oko 1ha i odma obori prosek.Ali bitno je da smo ga pokosili danas bacanje vestaka i setva zita!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh