Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
One kišne 2014-te sam skladištio kukuruz sa 19.6% vlage. Skinut oko 10-og novembra, dignut na tavan, debljina oko metar. Prodao sam ga krajem januara. Nijedno zrno nije bilo kvarno.
 
Imam iskustva sa skladistenjem sa 17% I nisam ni zrno bacio. Ali kao sto rekoste bilo je hladno zrno prilikom skidanja. Tavani su prozracni uvek ima promaje, nekad je tu skladisten kukuruz u klipu. Prosle godine je tu uskladisten sa 15,5% na 1m debljine bez posledica.
Videcemo kako cu ove godine proci sa 18-19%. Ali da se baci nece, trosice se odmah a ovo ostalo sto je skidano sa 15% pred ove silne kise ostavljam za rano prolece. Posle I ovako moram da kupim 4-5 vagona.
 
One kišne 2014-te sam skladištio kukuruz sa 19.6% vlage. Skinut oko 10-og novembra, dignut na tavan, debljina oko metar. Prodao sam ga krajem januara. Nijedno zrno nije bilo kvarno.
Ali te kisne je nastupila hladna zima posle 10-og novembra,a da je nastupila laka zima sa engleskim kisama i maglom koja je smrt za kukuruz bilo bi sex....
 
Ako sam ja dobro razumeo malo strucnije ljude,ova vlaga kukuruza nije stvarna kao na pocetku zrenja vec je to vlaga spoljnog dela zrna a ne srca i zato tako lako varira koji procenat gore dole usled vremenskih uslova..tako sam cuo i ima mi neke logike..tu po selu ko je lageruje kukuruze skidane pocetkom sezone ima nekad problem sa kvarenjem a ko skida na kraju nema problema i ako su vlage slicne..kako god sa 15 16 posto do proleca nije problem ni rizik sacuvati,sve preko toga je kocka...
 
quote_icon.png
Citiram: Paor iz banata
Promasio me led i veca oluja al diabrotika je na pojedinim mojim parcelama zahvatila oko 20% kukuruza(tj.ni neznam koliko jer mi pao mrak na oci kad sam video pa nisam ni ulazio u njivu a nepada mi napamet ni da idem do berbe,samo da se nerviram) .Pionir p0216 i 412,bio je sledeci plodored:suncokret,zito,kukuruz i sad kukuruz.Izgleda kao kod clana Amazon.Cemu se sad nadati od tog kukuruza i hoce li sad zahvatiti celu povrsinu ili to je to sto je zahvaceno,inace tek izbacuje metlicu.Prvi put se srecem sa ovim jer do sad sam uvek u plodoredu isao zito-kukuruz,ovo je prvi put da sam isao kukuruz na kukuruz i eto kao za maler.......


- - - - - - - - - -

quote_icon.png
Citiram: milos uljma
nije to maler prijatelju, to je neznanje.ali eto sad ces da znas za ubuduce.druga godina posle zita KUKURUZ PADA NEMA SILE!kad kazem pada, znaci pada skroz a ne delimicno.toliko.

cak i ako padne recimo 50 % (sto je malo verovatno), larva zlatice ce da ti pojede svilu i nema oplodnje.ali rodice svakako 1000 kg po lancu.



Evo,ko se seca ove tvrdnje od 2.07.2016.Skinut danas kukuruz.Vlaga 16,8 , prinos 7200 kg/kj sa tih parcela o kojima sam pisao a koje su imale umeren napad diabrotike.Na ostalim parcelama nesto veci prinos ali ne drasticno 100-200 kg.
Dobra godina i nesto srece :osmeh:
 
Danas sam nosio uzorak kukuruza da izmerim vlagu. P0412 19.89% a P0423 19.27%.

Drug je danas skidao svoj F38 i posle kombajna je imao 18.5% vlage i 85 meteri vlažnog po jutru.
Još jedan moj drugar je danas uzeo dva uzorka za vlagu (znači ručno je okrunio nekoliko klipova kao i ja) i imao je jedan (P0216) 17.9%, i drugi preko 18% (nisam dobro čuo tačnu cifru).

Ne znam šta je ovom mom, zašto je toliko iznad njihovog a svi su sejani u par dana razmaka (tu oko 13.-15. aprila).

Lenije nisu sjajne, ali mislim da će biti prohodne za kamione. Pogotovo do utorka kad sam ja naumio da skidam kukuruz (ako se poklope sve kockice - kamioni i kombajn).
 
Skladisti li neko kuci sa vlagom od 21, 22 %?
Kako ga je najbolje sacuvati sa tom vlagom. Ovde niko nema ispod 20.
 
Drugar je juce skinuo kombajnom kukuruz sejan pocetkom aprila,vlaga 23%,skinuli mu kozu s ledja na otkupu.

Danas zavrsio kukuruz,obran je i Sikora,izuzetno tezak za branje,prinos 4 dubrave po hektaru,sklop 80%,takodje je obran AS73 najgori kukuruz definitivno,samo 1,5 prikolice po hektaru,jadnoooo,pored njega je bio LK Becar koji je bio duplo bolji sa duplo losijim sklopom zbog fazana i velike kise posle setve.

Ubedljivo najbolji LK Sremac koji je odvalio klipove ko ruka a i prinos ali jako lako polegne.Vise je za ubacivanje uz neki hibrid.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh