Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Juce u mom ataru skidan 9494 pionirov hibrid 13,7 posto vlaga.
Najveci problem jer se cena nezna. Za berac najbolja vlaga je oko 25 posto vlage ali sve zavisi da li su domace sorte ili strane.
 
Nisam najbolje razumeo ono za onu crnu tačku u zrnu?! Kad se pojavi jel tad vreme za berbu u klipu ili je već za vršidbu u zrnu?
NI kod nas isto niko nema taj vlagomer pa se radi odokativno i čeka da se dobro osuši. A svi čekaju da neko probije led i krene posto još niko ne bere. Brdo malo kasni vegetacija
 
Poceli

45d9d291ba3a4413da7bfa3a7d5f7cbf.jpg
15931f51c47ed169d48e9ccfbb22575f.jpg
 
Mi zavrsili berbu pre par dana.
Setva 03. 04., prinos ne znam tacno (ne krunimo), ali da je rekord kod nas u "dvoristu", to je sigurno. I to bez osnovnog djubrenja (zemlja u pristojnoj kondiciji), i naravno UREA predsetveno (ne secam se tacno, i nije mi pri ruci evindencija, ali mislim da je bilo 150-170 kg/kj). Ovako gusto mi nikad nismo sejali (negde oko 20 cm, negde i gusce, ali nekad na 23, to je bila minimalna gustina).
Hibridi su bili ZP 684, NS 6102, P 0725, P 0837, P N43, i jos neki. NS cemo izbaciti (iako sam ja bio "prijatelj" te semenske kuce. Eventualno 7020 je u igri. No, da ne duzim, ostalima smo zadovoljni, nisu se krunili, vlagu nisam merio, ali je berba pocela pre 10 dana, znaci 24+ su bili svi, to je sigurno (kotarka nam je dobra, znaci nece da bude problem sa time, a i vetar zna da piri...).
 
I ja uradio prvu parcelu ove godine. Iako sam zno da je najgora, vlastita zemlja, kvalitet vrh za kukuruz, al 30 godina monokulture je ovog puta uzeo danak. Totalno razočarenje na ovakoj godini. Diabrotica uzela 30% prinosa, na nizoj polovini poplava rijeke u maju uzela još toliko. Moja greška što kad se voda povukla nisam presijao, jer od kukuruza koji je bio u vodi i blatu par vrućih dana nema bukvalno nista. Još kad sam vidio da kombajner dolazi sa 4 reda adapterom smrklo mi se. Case je širi na točkovima 20akcm od adaptera a čovjek inače radi sa 5 redi inije znao da je kukuruz popadao od diabrotice 5 % zgazio. Nisam još vagao sutra ću ali po procjeni ukupan prosjek ovih oko 2 ha oko 7t po ha što je za ovu godinu baš slabo. Inače dkc 5031. Vadi me što je to dogovoreno da se raskrčmi po ekstra cijeni i što bi ovo trebalo da bude daleko najslabija parcel, zato sam i skidao prije kiša. Idemo dalje.
 
Nije nego je u blizini rijeke koja često zimi poplavi pa ozimo ne dolazi u obzir a za kukuruz je inače idealna nikad tu nije bilo ispod 10 tona pa i 2012 pa što da sijemo drugo. Riječni nanos debela zemlja, ali moraće soja da dodje 2 godine.
 
U pravu si, al nisam jedini. Svi smi bili naplašeni onih sušnih godina i kukuruz stalno ponavljamo tu jer je sigurno dobar. Tako je i bilo dok nije došla diabrotica. Ko je sijao soju u tom potezu nije se pokajao jer je vrhunska i ona.
 
Pazi i ja pratim neko vreme krajnji bilans na soji i kukuruzu i kukuruz mi uvek daje više ::novac::,ali cepamo svake godine otprilike pola-pola,baš zbog plodoreda,nisam se još usudio nikad da posejem ni 2 god. zaredom kukuruz dok soju da...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh