Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Čini mi se da je to prevelik ulog za igranje. Cele godine brineš o usevu i trudiš se da mu daš maksimalno i onda na kraju sve to batališ i počneš da se služiš tim "otprilike" naukama.

Nek je stabljika i zelena al je bitna vlaga zrna.
Dosta kukuruza je sada zrelo za branje i ne razumem šta ljudi čekaju. Već za nedelju dana kada dođe iz dupeta u glavu biće kukanja jer će berač da omlati suv kukuruz.
Onda će drvlje i kamenje na hibride.
 
Ja sam do sad obrao 4 ha i berem vec nedelju dana po malo. Gresite vi koji berete beracem kad vlaga padne ispod 25 onda beracem nista niste napravili.
 
Čini mi se da je to prevelik ulog za igranje. Cele godine brineš o usevu i trudiš se da mu daš maksimalno i onda na kraju sve to batališ i počneš da se služiš tim "otprilike" naukama.

Nek je stabljika i zelena al je bitna vlaga zrna.
Dosta kukuruza je sada zrelo za branje i ne razumem šta ljudi čekaju. Već za nedelju dana kada dođe iz dupeta u glavu biće kukanja jer će berač da omlati suv kukuruz.
Onda će drvlje i kamenje na hibride.


potpuno se slažem, gornji listovi moraju ostati zeleni, nesmiju biti potpuno žute i suhe stabljike, jer onda se kruni klip, a stabljika puca na pola i dosta mase ide na komušačke valjke i stvara probleme na ulazu, pogotovo stabljika što se viori ko zastava kada ode ukoso....
 
Pionir 0725 vlaga 25%,Konsens 27%...pitanje za one koji su ih brali je sa koliko vlage ih je najbolje skidati,od vikenda kisa i zahladjenje,cekati jos ili akcija,konsens sa 27% vlage skoro svaka stabljika prepolovljena i ima crvic u skoro svakom klipu?
 
Ipak su za branje bolji domaci hibridi...sa 25 posto vlage odustali juce od 0725 i presli kod drugara gde 606 sa istom vlagom ide samo tako..da se nebi krunio pri branju treba brati sa vecom vlagom ali ima kotobanja koje nisu dobro provetrene pa hoce da se pali..pa kako ko mora nek tako radi..ja nisam mogao ranije dok nismo skinuli suncokret..
 
Isto kasnije skidam sve je suvlji i bezbedniji za skladistenje:osmeh:

Kod nas su vecinom betonski cardaci kao i moj,dole betonska ploca a oko suplji blokovi. Burazer ima taj vlagomer i ovakav cardak, kaze tek kad vlaga padne ispod 20% moze da se skladisti,sa 25%+ mu svaki put propadne kukuruz.budj.

Ista prica i kod mene. Sad sam ove sekunde pitao dipl.ing. ratarstva sa dugogodisnjim iskustvom, kada bi trebalo kukuruz brati u klipu sto se tice vlage, i kaze da se ceka da spusti vlagu ispod 20%. Problem je voda koja se nalazi u kocanjki/klipu pa ne moze lako da otpusti vlagu.
Dodao je: "Ako imamo prikolicu od 5t kukuruza u klipu, sa recimo 25% vlage, to znaci da je visak vode nekih 11%. Ova kolicina vode znaci da je to oko 500 litara hemijski vezane vode koja treba da izadje."

Ja koliko sam zakljucio, bere se vlazniji kukuruz u klipu da bi manje zrna otpalo sa same kocanjke. Svake godine angazujem berac i nikada nisam video te neke gubitke. Izgleda da se cela prica svodi na to koji hibrid je posejan. Ja sam sejao samo domace hibride: AS72, ZP606, NS...
 
Izmerena juce vlaga gde je za nijansu losiji kukuruz DKC 5276 21,8% Pako 21%
A gde mi je najbolji kukuruz 5276 26.7% a P0216 27%
Prosle nedelje 2-3 dana padala kisa, za sledecu opet javljaju kisu, izgleda da necu moci da skidam jos 15-20 dana. A svinje I bikovi jedu li jedu bez obzira na vreme :osmeh:
 
Najvise zavisi od semenskih kuca,domaci hibridima prvo se osusi stabljika potom zrno,a tek na kraju kocanka /sapurika Kod stranih hibrida je tacno u obrnutom redu,prvo sapurika i zrno i na kraju ostane stabljika polu zelena. Ja sam napunio jedan cardak sa DKC4590 obranim u klipu stabljika zelena , mogla bi ici za silazu , a sapurika bi se mogla loziti toliko je bila suva.
 
Ostavi bilo koji hubrid iz fao 600 da spusti vlagu na 20% svaki ce imati gubitke. Kod kasnijih hibrida narocito domacih je da sporije otpustaju vlagu pa imaju duzi rok da se oberu. Dok rani i srednje rani hibridi mogu da otpuste i do 1% dnevno kasnijim je to do 0.5%.
 
Taj je neki hemicar, nema on veze.
Nisam napisao da je hemicar, vec da je diplomirani inzenjer ratarstva sa dugogodisnjim iskustvom svakodnevno na terenu. Bilo bi lepo da mu stanes na crtu sa znanjem. Sta mislis, ko na kraju ne bi imao veze od vas dvojice?

Preporuke da se u klipu ne skida preko 20% vlage velikim delom potice zato sto ovde kod mene nema uopste vetrova. Kosevi/cardaci obicno i nisu na otvorenom pa nema velikog strujanja vazduha.
 
Ista prica i kod mene. Sad sam ove sekunde pitao dipl.ing. ratarstva sa dugogodisnjim iskustvom, kada bi trebalo kukuruz brati u klipu sto se tice vlage, i kaze da se ceka da spusti vlagu ispod 20%. Problem je voda koja se nalazi u kocanjki/klipu pa ne moze lako da otpusti vlagu.
Dodao je: "Ako imamo prikolicu od 5t kukuruza u klipu, sa recimo 25% vlage, to znaci da je visak vode nekih 11%. Ova kolicina vode znaci da je to oko 500 litara hemijski vezane vode koja treba da izadje."

Ja koliko sam zakljucio, bere se vlazniji kukuruz u klipu da bi manje zrna otpalo sa same kocanjke. Svake godine angazujem berac i nikada nisam video te neke gubitke. Izgleda da se cela prica svodi na to koji hibrid je posejan. Ja sam sejao samo domace hibride: AS72, ZP606, NS...
Kisne 2014. godine smo obrali upravo pomenuti AS72 sa 24% vlage, prvi put u zivotu smo merili vlagomerom. Salas(kotobanju) zapremine 11mx1,2mx2,3m smo napunili njime, i kasnije se tokom krunjenja ispostavilo da se niti jedan klip nije ubudjao. :osmeh:
 
Nisam napisao da je hemicar, vec da je diplomirani inzenjer ratarstva sa dugogodisnjim iskustvom svakodnevno na terenu. Bilo bi lepo da mu stanes na crtu sa znanjem. Sta mislis, ko na kraju ne bi imao veze od vas dvojice?

Preporuke da se u klipu ne skida preko 20% vlage velikim delom potice zato sto ovde kod mene nema uopste vetrova. Kosevi/cardaci obicno i nisu na otvorenom pa nema velikog strujanja vazduha.
Pitaj tog tvog strucnjaka sta se radi kada je jesen vlazna pa ni jedan hibrid kasnije vegetacije ne otpusti vlagu ispod 24%? Dali ceka prolece da ga obere?
 
Pionir 0725 vlaga 25%,Konsens 27%...pitanje za one koji su ih brali je sa koliko vlage ih je najbolje skidati,od vikenda kisa i zahladjenje,cekati jos ili akcija,konsens sa 27% vlage skoro svaka stabljika prepolovljena i ima crvic u skoro svakom klipu?
Juče brao p0725, imao je 4 dana pre skidanja 25,1% vlage, padala je kiša u međuvremenu ali se i prosušilo dosta. Malkice se kruni. Nije strašno ali svakom desetom klipu fali koje zrno.
Mislim da je to zadnji rok. Isto ima problema sa crvima. Nije strašno ali se primeti.

Inače, prvi put sejem ovaj hibrid i malo je reći da sam prezadovoljan. Sve se kockice sklopile! :bravo:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh