Kukuruz 2014

Pa ovo nisam napisao da bih nekog nagovorio da tako radi,ja sam napisao licni primer i kako se borimo sa krizom.Neznam zasto je neko uvredjen mojim agrotehnickim merama.Ako sejem 30 hektara ne znaci da sam sve posejao pola-pola,to je samo jedan mali deo,da kazem deo neke tradicije a i ustede u semenu.Sve sto je napisano je u najboljoj nameri.
Nerazume ovo za novajlija,jel moram da prodjem neku vrstu testa,ili da ceo forum zovem na slavu i rostilj da bih bio clan foruma i napisao neka moja zapazanja i iskustva.
 
Sve je sasvim u redu samo nisam bas siguran da je ok davati savete ko sta i kako da poseje a ti sejes kukuruz iz ambara! Pa ja covece ne pamtim da je cale ili deda to radio a imam i ja dovoljno godina, bar nekih 44 godine se ne seje kukuruz iz ambara kod nas. Vojvodina je u suzama kad procita tvoje postove.
 
Pionir P0412 Aqua sa Sonidom, sejan 08.04., uradjen tretman sa jeftinijom varijantom hemije i zagrnut pre neki dan, na drugoj slici je P0725 sejan 11.04. i tertian sa MonsoonActiv-om, tj skupljom varijantom hemije I takodje zagrnut pre par dana. Za sada sam zadovoljan izgledom, cistocom i sklopom. Ostaje da samo jos cekamo kombajne.
2014-06-07-marija-31.jpg
2014-06-07-debelkaca-19.jpg
 
Opet negde gresimo,mene niko nije pitao za savet,ja sam sam napisao sta sam radio i sta radimo u okviru sela kad se dodje u tesku krizu kao sto je ova da mora kukuruz da se seje u junu a para nema.Meni to nije za vredjanje.Ako malo prosetate po Srbiji i razgovarate sa starijim ljudima videcete da se ovde sejao kukuruz iz ambara do pre 20-25 godina,ne bas svi.93 godine je celo selo sejalo kukuruz iz ambara i brali smo ga.
Neznam sta bi trebalo ovo da znaci da je Vojvodina u suzama dok cita sta ja pisem?
 
3 dana razlike u setvi a izmedju njih razlika ogromna...Dobro ima malo i do pocetnog porasta,uglavnom fao 300-400 imaju to izrazeno i brze guraju od ovih kasnijih...Lepo uradjeno Dusane,samo jos da ima cenu a ne da se patimo sa njom svake godine
 
Kod mene u kraju niko ne stedi na semenu, vise se stedi na hemiji ili djubrivu, ako se bar mora, ali I sam znas da bez ulaganje nema ni roda.
Kod poljoprivrednika koji seje 2 hektara kukuruza i dao je za 4 dzaka semena 14000 dinara je velika muka,voda sve odnese i mora da preseje i opet 14000 dinara,to je 28000dinara.Za nekoga malo ali za takvog ratara je to mnogo novca.I ovih prvih 14000 je uzeo na veresiju.Za nas koji radimo mnogo vise je lakse,veca su sredstva u igri,ali opet ja gledam i racunam.Zato radim svoju zemlju do koje se moglo doci samo velikim odricanjem,stednjom i teskim radom i ne uzimam u zakup.
 
Opet negde gresimo,mene niko nije pitao za savet,ja sam sam napisao sta sam radio i sta radimo u okviru sela kad se dodje u tesku krizu kao sto je ova da mora kukuruz da se seje u junu a para nema.Meni to nije za vredjanje.Ako malo prosetate po Srbiji i razgovarate sa starijim ljudima videcete da se ovde sejao kukuruz iz ambara do pre 20-25 godina,ne bas svi.93 godine je celo selo sejalo kukuruz iz ambara i brali smo ga.
Neznam sta bi trebalo ovo da znaci da je Vojvodina u suzama dok cita sta ja pisem?
Suze su od smeha. Vise me podsecas na agroprovokatora nego na agroproizvodjaca.
 
Kod poljoprivrednika koji seje 2 hektara kukuruza i dao je za 4 dzaka semena 14000 dinara je velika muka,voda sve odnese i mora da preseje i opet 14000 dinara,to je 28000dinara.Za nekoga malo ali za takvog ratara je to mnogo novca.I ovih prvih 14000 je uzeo na veresiju.Za nas koji radimo mnogo vise je lakse,veca su sredstva u igri,ali opet ja gledam i racunam.Zato radim svoju zemlju do koje se moglo doci samo velikim odricanjem,stednjom i teskim radom i ne uzimam u zakup.
Druze sve to stoji sto ti kazes ali malo sebe preuvelicavas,zato nailazis na ostre kritike.
 
Mislim stvarno,nisam ocekivao ovakvu dobrodoslicu na forum.Nisam nikog uvredio da bih me neko nazvao agroprovokatorom.Nisam neka konkurencija ako radim dosta zemlje.Cemu smeh,zato sto sam posejao 1,5 hektar kukuruza mesanih pola semenski-pola ambar.Sa cim sam ja uvredio nekog.Pa to je moja njiva,nisam posejao na vasoj.
Zasto je zabranjeno napisati na forumu da je neki domaci hibrid ili seme jako dobro?
 
Mislim stvarno,nisam ocekivao ovakvu dobrodoslicu na forum.Nisam nikog uvredio da bih me neko nazvao agroprovokatorom.Nisam neka konkurencija ako radim dosta zemlje.Cemu smeh,zato sto sam posejao 1,5 hektar kukuruza mesanih pola semenski-pola ambar.Sa cim sam ja uvredio nekog.Pa to je moja njiva,nisam posejao na vasoj.
Zasto je zabranjeno napisati na forumu da je neki domaci hibrid ili seme jako dobro?
Tices vrlo brzo dobiti status clana ako tako nastavis da pises,nema ovde nikakve privilegije starih i novih clanova samo ima dosta neistomisljenika.
Ne razmisljaju svi isto kao ti i u tome je problem repliciranja.
Ali ovo nije tema ako nastavimo zakljucace nas.
 
Moje pisanje je veceras i u vreme praznika,sutra na Trojice,ostalim danima tesko da imam vremena za kompjuter.
Tek sam se uclanio i napisao koju rec i zapazanje i nekoliko clanova me napadose,kao da rade za semenske kuce.Lepo sam se predstavio,i vise nego sto bi trebalo.Da sam sejao Pionir i da sam napisao da sam preorao posejan Pionir jer nije pola niklo mislim da bi me izbacili sa foruma.

Ova recenica je bitna"Ne razmisljaju svi isto kao ti i u tome je problem repliciranja."
Pa zar moram da razmisljam kao neko,nadam se da je svako od nas odgovorna licnost i da moze dovoljno dobro da razmislja svojom glavom.

- - - - - - - - - -

Ma sej kako hoćeš,ubaci koju sliku da vidimo i tu tehnologiju.
Bravo,lepo receno,nije neka tehnologija ali bice poneka slika kad bude za kultiviranje.

- - - - - - - - - -

I da dodam za clanove koji me ne razumeju,nisam posejao 30 hektara kukuruza iz ambara vec 1,5 hektar pola-pola,ostalo je uvek semenski kukuruz domacih instituta.Eto sad sam bio jasan kao dan.
 
Dobro, i dosta o međusobnom nerazumevanju.
Svako radi kako misli da treba, ili kako može.

Dugo je bilo relativno hladnog vremena, pa kukuruzi nisu imali povoljne uslove za rast. Mislim da je to glavni razlog manjeg uzrasta kukuruza. I ako se doda tome reakcija na herbicide...
 
Kolega Agroproizvodjac;
Iz kog ste vi dela Beograda kad ste pogodjeni poplavom? Obrenovac ili Lazarevac?
U danasnje vreme kad je gorivo skuplje nego ikad sejanje kukuruza iz ambara je za temu koja bi se zvala "bez komentara".
 
Da je neki stari član foruma cenjen od mnogih drugih članova napisao da je posejao kukuruz iz čardaka velika većina bi mu čestitala i pale bi ovacije po tom pitanju.Sada je došao neko nov da podeli svoja iskustva u vezi sa time a većina se prema njemu ophodi kao prema najgorem neprijatelju.Ljudi koji vam je đavo?
 
Nisam ni iz Obrenovca ni iz Lazarevca.Poplava kao takva moze da upropasti rast useva i u njivama sa nagibom a ne samo u ravnici,pogotovo ako je setva obavljena tik pred obilne kise.O finansijskom efektu necu vise pisati jer ima dosta ljudi koji nemaju da nahrane ni decu a da ne pricamo o ponovnoj kupovini repromaterijala.Ljudi kao da neznate posto je jedan dzacici semena za pola hektara,za hektar treba covek 5-6 dana u dnevnicu.

- - - - - - - - - -

Da je neki stari član foruma cenjen od mnogih drugih članova napisao da je posejao kukuruz iz čardaka velika većina bi mu čestitala i pale bi ovacije po tom pitanju.Sada je došao neko nov da podeli svoja iskustva u vezi sa time a većina se prema njemu ophodi kao prema najgorem neprijatelju.Ljudi koji vam je đavo?
Zahvaljujem na iskrenom zapazanju.Posteno nisam ovo ocekivao na forumu.Pomislio sam bice fina konverzacija kad ono iznenadjenje,kao da cekaju na nekog da se istresu.
 
Sto se tice kukuruza iz cardaka ja ga licno nikada nisam sejao, ali svake godine bude u dvoristu po koji samonikli i mogu reci da taj na kraju ima veci i zdraviji klip nego mnoooogo hibrida u ataru.....
E sad kako bi bilo da se poseje u vrstu , pa gustina pa ovo pa ono....?
 
Imam kukuruze i na brdu i u ravnici pored reke Pestan. Na brdu imam njiva sa velikim nagibom. Nigde voda nije odnela kukuruz toliko da bi on morao da se preseje. U ravnici su mi sve njive bile pod vodom. Sreca voda se relativno brzo povukla i na moju srecu nemam neku veliku stetu iako su imali cetiri lista. Ali na mestima je odnela dobar sloj zemlje tako da je sada kao beton.
A sto se tice brda, imalo je dosta lepog vremena za setvu u aprilu. Ko na brdu seje u maju ja ne znam zasto uopste radi poljoprivredu.
Sve ovo kazem iz iskustva, iz brdovitog sela Drena pored Lazarevca.
 
Sto se tice kukuruza iz cardaka ja ga licno nikada nisam sejao, ali svake godine bude u dvoristu po koji samonikli i mogu reci da taj na kraju ima veci i zdraviji klip nego mnoooogo hibrida u ataru.....
E sad kako bi bilo da se poseje u vrstu , pa gustina pa ovo pa ono....?
Od starih sam naucio da je veoma bitno sa kojeg dela klipa treba skinuti zrno da nebude jalov.Mnogi su to zamislili,okrunis kukuruz i izmesas sa semenskim i samo sej.U tom slucaju bilo bih dosta jalovih.Skida se 5 cm od vrha klipa,tacnije prva 2 cm koji su u spic se bacaju pa se skida 3 centimetra i to daje rod.Ostalo ne ide.

- - - - - - - - - -

Imam kukuruze i na brdu i u ravnici pored reke Pestan. Na brdu imam njiva sa velikim nagibom. Nigde voda nije odnela kukuruz toliko da bi on morao da se preseje. U ravnici su mi sve njive bile pod vodom. Sreca voda se relativno brzo povukla i na moju srecu nemam neku veliku stetu iako su imali cetiri lista. Ali na mestima je odnela dobar sloj zemlje tako da je sada kao beton.
A sto se tice brda, imalo je dosta lepog vremena za setvu u aprilu. Ko na brdu seje u maju ja ne znam zasto uopste radi poljoprivredu.
Sve ovo kazem iz iskustva, iz brdovitog sela Drena pored Lazarevca.
Tek posejano,kasnilo se sa setvom,kisa odmah pocela,nije se zaustavila,hladno vreme,u njivu se nije moglo dok ne osusi,kad se osusilo uhvatila je beton kora i nije ni drljanje pomoglo.Jako lose nicanje.Vise od pola fali.Mora presevanje.Eto cela hronologija dogadjaja.
 
Nazad
Vrh