Kukuruz 2014

mozda su clanovi malo mladji ljudi ,pa nepamte da se sejalo iz ambara...imam dovoljno godina da pamtim ...pod brazdu,na svaku drugu...konjima se oralo,pa na duduk,opet iz ambara,pa kasnije,hibridi...mislim kanzas seme ,pa sk1,pa sk70..aj zdravo
 
mozda su clanovi malo mladji ljudi ,pa nepamte da se sejalo iz ambara...imam dovoljno godina da pamtim ...pod brazdu,na svaku drugu...konjima se oralo,pa na duduk,opet iz ambara,pa kasnije,hibridi...mislim kanzas seme ,pa sk1,pa sk70..aj zdravo
Pa i danas ljudi seju neke autohtone sorte, ali u danasnje vreme sejati hibridni kukuruz iz kotarke... pa neznam. Jedino za zelenu masu.
 
Sećam se da sam čitao da su i drugi članovi sejali kontrolu sa kukuruzom iz ambara i pisali su da nije bilo razlike. I niko nije kritikovao te postove, ne razumem zašto sad pravite frku oko toga. Lično nisam i ne bih sejao kukuruz iz ambara, ali agroproizvođač nikoga nije ni zagovarao da to radi. Nisam tip koji voli da gura njušku u svaku raspravu, ali ovo hoću da prokomentarišem jer mislim da ovo uopšte nije dobar način za poželeti nekome dobrodošlicu, a na kraju krajeva nije teško biti fin.

Da ne bi bio off topic, hteo bih nešto i za moj kukuruz da pišem ali nažalost nemam slika, a bez njih mi je teško da se izrazim. Najviše me zabrinjava ogled Pioneer-a, sejan je 10.04, a sustigao ga je kukuruz sejan dve nedelje kasnije, ovaj iz ogleda se nešto traljavo vuče. Ali biće slika, slikaću ovih dana jer su mi ostale za špartanje druge njive, a proćiću pored već špartanih. Laku noć forumaši.

@ pera ves, ovo su identične priče mog dede :ppozdrav:
 
DKC
Da li se uvija da bi vlagu zadrzao?
wp20140607002.jpg
 
Dan danas ima dosta ljudi koji u seme kukuruza pomešaju seme crvenog kukuruza iz kotarke, koji sigurno nije hibridnog porekla.
Na kraju, razlike u veličini klipa nema.
Doduše, to se najčešće doda jedna, ili dve, šake crvenog semena na celu setvenu jedninicu, tako da se ipak to ne može smatrati merodavnim.
 
Kukuruz crvenog zrna, tj tamnoljubičastog.

Mada, to rade uglavnom stariji poljoprivrednici.
 
Pa odakle im toliko tog crvenog/tamnoljubicastog kukuruza, ja pre tesko da sam uspevao da skupim po 10ak korena za celu berbu, a stalno sam bio u prikolici, oko levatora, gore u ambaru. Mozda neki odredjeni hibridi daju vise:sta:
 
Prosle godine smo komsiji posejali 4 reda cisto crvenog kukuruza i bas su bili lepi klipovi inace ja svake godine ubacim po kilo dva crvenog zrna u toku setve u sejacicu jer davno mi je jedan stari agronom rekao da su oni to radili u zadruzi radi boljeg oprsivanja!
 
Od starih sam naucio da je veoma bitno sa kojeg dela klipa treba skinuti zrno da nebude jalov.Mnogi su to zamislili,okrunis kukuruz i izmesas sa semenskim i samo sej.U tom slucaju bilo bih dosta jalovih.Skida se 5 cm od vrha klipa,tacnije prva 2 cm koji su u spic se bacaju pa se skida 3 centimetra i to daje rod.Ostalo ne ide.

- - - - - - - - - -


Tek posejano,kasnilo se sa setvom,kisa odmah pocela,nije se zaustavila,hladno vreme,u njivu se nije moglo dok ne osusi,kad se osusilo uhvatila je beton kora i nije ni drljanje pomoglo.Jako lose nicanje.Vise od pola fali.Mora presevanje.Eto cela hronologija dogadjaja.
Ovo sto je nas novi clan napisao smem da potpisem da ce da da prinos.Mi smo u Hrvatskoj uvek sadili kukuruz iz cardaka na ovaj nacin.Klip ne krunis ceo vec sitna zrna odozgo odseces satarom onda ona malo krupnija nekih 3 cm skrunis to se seje ono krupno ide svinjama.Nema teoretske sanse da ne rodi.Smem da potpisem u opkladu uz dobru agrotehniku to mora da rodi da razvali.Ja sam prosle godine sadio beli kukuruz neka stara sorta i svaki je nikao.Posle ga ptice vadile ali to nije problem u zrnu vec o mome nemaru.
 
Pa odakle im toliko tog crvenog/tamnoljubicastog kukuruza, ja pre tesko da sam uspevao da skupim po 10ak korena za celu berbu, a stalno sam bio u prikolici, oko levatora, gore u ambaru. Mozda neki odredjeni hibridi daju vise:sta:

Jednostavno odvoje crvene klipove i sa njih uzmu seme. Taj se crveni ne ukršta, uvek bude zrno tamnoljubičasto. I klipovi nisu ni malo manji, ni "sa par zrna", iako nisu nikakvi hibridi.
 
Jedan stariji čovjek ovde redovno sije svoj kukuruz , jedino ga nečim zapraši. Kolega je brao prošle godine kod njega i biloje 10 koševa sipa većeg jednorednog sa hektara klipa . Godina je bila ipak pogodna . Moje mišljenje je da se u dobroj godini može imati solidan rod sa bilo kojim hibridom , pa čak i sa domaćim iz košane kolko tolko , kvalitet hibrida se ogleda u lošim uslovima. Jedan od pokazatelja je što u Vojvodini generalno gdje je ekstra zemlja ima zastupljenosti mnoštvo hibrida u većem procentu , pogotovo domaćih kuća , a recimo u Bosni gdje je dosta lošija zemlja Pionir je 90% ( DKC , Syng bi bilo više da su više forsirani ) .
 
Sinoc sam pomislio da nemam sta da trazim na ovom forumu,ali citajuci ove novopristigle postove menjam misljenje.Vidim da ima ljudi koji razumeju poentu price a neki i imaju iskustvo u ovom poduhvatu.Drago mi je da sam pokrenuo ovu pricu jer je jako zanimljiva.Cena semenskog kukuruza je otisla u nedogled,otud i ovakvi poduhvati.Moja iskustava vezana za ovakva sejanja govore da je prinos jako dobar,mozda omane za tih 10-15%.Citajuci forume iz regiona vidim da imaju otvorene teme o sejanju kukuruza prve reprodukcije,u Hrvatsku je to zastupljeno.
Ovako ja to radim,kada berem kukuruz,uvek odvojim klipove od odredjenih sorti zbog kasnijeg mesanja,veoma je bitno sta se mesa,nemoze tek tako semenski AS72 da se mesa sa nekim NS iz cardaka-ambara.Meni netreba mnogo ali odvajam zbog drugih u selu koji seju godinama ovako a ja kupujem semensko pa im odvajam.Ova godina ce biti prelomna,ako vreme bude na mojoj strani mislim da cu prosiriti ovakve njive.Sada ce semenske kuce reci da ja nisam normalan i da to nemoze da rodi,ali tako kazu i za psenicu prve reprodukcije,od nje nema nista ali svi je seju i ostvaruju rekordne prinose,takodje i soja.
U selu je dosta posejano na ovakav nacin,kriza je ucinila svoje.Malo sporo ide odvajanje zrna ali se na kraju svaki trud i rad isplati.Secam se 93 godine,tad je sejano sve iz cardaka,celo selo.Semena je i bilo nesto,novcanice sa mnogo nula cinile su cuda pa smo sejali kako moze.Bilo je muka nakruniti toliko zrna,sva sreca bili smo skupa pa se iskupimo i uz neku ljutu ide posao.
Ovakvo seme je pozeljno zaprasiti.

Nisam sejao,a video sam u radnji AGS hibride,veoma su povoljni.Jel ima neko iskustvo?Ovde sam neku temu citao ali su postovi od pre 4 godine.
 
Pa nije baš tako,svake godine se malo deformišu sortne karakteristike,a i kako god se trudio malo se i pomeša sa drugim sortama,kroz procese setve,žetve i selektriranja :osmeh:
 
Nazad
Vrh