Kukuruz 2014

Ja danas hocu da bacim N20 a ne znam ni sam sta da radim imam opciju sa spartacem i rasipacem,ali na toj njivi nemam put na uvratinama i onda kad bacam u spartanju izgazim cele uvratine a 5kj je u pitanju,kukuruz je 6,7 list poveci.
 
Pa kad je veći dosta đubriva upadne u levak pa on posle požuti i pati.Kod nas se rasipačem radi do 3-4 lista ,a posle neko špartačem a neko u redove sa tim dodatkom.
 
Otprilke 80% izgaženih kukuruza će se oporaviti . Radimo ovde pod obavezno prihranu uglavnom svi rade sa kultivatorima . Ja praktikujem da ne okrećem na uzglavnici nego u redovima pred početak uzglavnice-ovratine . Uzglavnicu na kraju uradim . Nema gaženja u vanjskim redovima koji odlično podnose i veći sklop i šteta je gaziti , a gazim u dubini desetak metara gdje i nesmeta malo prozrake . Uzglavnice uvjek radim sa 12 ili češće 16 redi , tako sve radim od ranja , spremanja,.. dobijem da brže okrećem polukružno i nezbijam zemlju na samom kraju gdje je godinama ranije bila ovratina pa se konsoliduje . Ako recimo radim 12 redi ovratinu poslednja 2 reda ovratine do redova isključim sijačicu , ništa se ne gubi , dobije se prostor za okretanje kod prskanja kultiviranja , uzglavnicu sijem sa gušćim sklopom , ništa se ne izgubi na ta dva reda . Isto kod kombajniranja dobro dodje veća uvratina recimo 16 redi manje je rasipa .

Što se tiče prihrane gdje je dobra zemlja bacam AN ili KAN rasipačem , oštećenja lista brzo nestanu i nema posledica , prihrana u trake je bolja za lošiju zemlju da djubrivo bude koncentrisno.
 
Колико ђубриву после прихрањивања треба да се разгради? Мислим да сам негде читао за калијум и фосфор да им доста дуго треба. Како то иде са азотом?
 
Ja sam kupio pre neki dan taj dodatak, pa me interesuje u vezi stelovanja kolicine i brzine voznje
Pa u suštini mnogo zavis od granulacije đubriva.Ja radim bez kardana jer on mnogo izdrobi granulice tj. kuglice u prašak pa posle neće da curi.Juče sam radio sa ruskim AN-om otvor na rasipaču 2,IMT 539 ,2 brza na 1800-1900obrtaja i baci oko 100kg/kj.
 
Evo nekih slika od malo pre,P0725
28hem3k.jpg
2hwfdjn.jpg
P1114
maiav5.jpg
2rfc5ra.jpg
 
Becarino imam par pitanja:
1 Koliko je redova spartac kad ides 3 ?
2 Koliko ide tesko ?
3 Sto si vec sad resio da ides drugi put(mozda je rano) ?
Inace sve za 5. :ppozdrav:


1. Dva reda IMT.

2. Ide lagano bez problema jer ne ide duboko, njiva ravna i povaljana prije sjetve. Od zadnjeg špartanja nije palo puno kiše pa je sve rahlo. Ne diže temperaturu, a pritisak ulja ne pada.

3. Bojim se da ne preraste (knap sam sa vremenom), a ferguson je takav (nizak) kakav je.
 
sta moze uticati na nejednakost kukuruza? u smislu par redi je jedne visine, drugi deo parcele druge, razor najmanji (ajde to je zbog vode koja je bila tu malo) ali u sustini mi je dosta nejednak :( je l to zbog zemljisne hemije ili dubine setve, spremanja zemlje....nesto peto?
 
Nazad
Vrh