Kukuruz 2014

Pitanje za iskusne ratare, koje hibride sejete na najlosijoj zemlji, 5-6 klasa i na koji razmak?

U lošim uslovima treba veliku pažnju posvetiti kompletnoj agrotehnici a odabir hibrida je samo jedan manji dio . Daj još podataka da ti neko pokuša dati neki savjet : zašto je 5-6 klasa ? Jel u pitanju nizak nivo humusa , loš ph , loše fizičke osobine ( slaba propusnost ili previše lako pjeskovito ) , jel niska zemlja , propusna ravnica , brijeg , kolko je dnevno osunčano , itd,itd,itd ...
 
U lošim uslovima treba veliku pažnju posvetiti kompletnoj agrotehnici a odabir hibrida je samo jedan manji dio . Daj još podataka da ti neko pokuša dati neki savjet : zašto je 5-6 klasa ? Jel u pitanju nizak nivo humusa , loš ph , loše fizičke osobine ( slaba propusnost ili previše lako pjeskovito ) , jel niska zemlja , propusna ravnica , brijeg , kolko je dnevno osunčano , itd,itd,itd ...

Ne razumem se nesto bas dobro u kvalitet zemljista, uglavnom ima los ph mada sam posipao mlevene puzeve kucice, takodje ima malo humusa, parcele su sve na bregovima i osuncane po ceo dan, propusnost je verovatno dobra posto joj ne bi smetalo kad bi svaki treci dan kisa padala... iako ima prilicno ilovace. Strucni naziv za tu vrstu zemljista ne znam, kod nas je narod zove pravulja.

- - - - - - - - - -

Ja na sestu klasu idem iskljucivo PR. A24..Razmak 22cm.

Kakav prinos postizes u normalnoj godini? Ja nikada nisam sejao pionir...
 
Znam koja je to , pobijeli kad se osuši . Najkritičnije od svega je na uzvišenjima , što u julu u ravnici korjen kukuruza pronalazi vlagu u dubini koja nastaje od dizanja vlažnosti podzemne vode , a toga na brdu nema . To je veliki problem . Od hibrida teško je reći koji može da se izbori sa nedostatkom vlage u oplodnji i kasnije . Možda što aže Spasoje A24 , ili Pako , DKC5276 , možda N01...
Ove godine ću raditi prvi put kukuruz na brdu , na 5ha zemlje koja je "da nemože biti gora" , radili su mnogi i iskusni i svi su odustali pa i vlasnik . Nije mi ni blizu desetak km , al oću namjerno baš mi je izazov , imam neku ideju , moj patent nisam nigdje pročitao ni čuo (možda kasnije nešto slično) . Fora je što se u takvim uslovima mora račuati na dobar prinos od 5 pa i 4t/ha , e sada kako se uklopiti u taj prinos ?
 
Kod mene as72 i as63 prosle godine dali oko 6t po hektaru, mislio sam da ima 7,5t ali kad smo okrunili videli smo da nije toliko, as 72 bas ima plitko zrno... pre dve godine sejan LG agrister i bio super, ne znam tacan prinos al otac kaze da nikad nije imao bolji kukuruz, pa cemo jedan deo posejati njega, a za ostalo cemo videti, mozda PAKO ako nadjem posto ga nema u Zvorniku ili mozda as51, neki na forumu su mi ga preporucili.
 
Kod mene as72 i as63 prosle godine dali oko 6t po hektaru, mislio sam da ima 7,5t ali kad smo okrunili videli smo da nije toliko, as 72 bas ima plitko zrno... pre dve godine sejan LG agrister i bio super, ne znam tacan prinos al otac kaze da nikad nije imao bolji kukuruz, pa cemo jedan deo posejati njega, a za ostalo cemo videti, mozda PAKO ako nadjem posto ga nema u Zvorniku ili mozda as51, neki na forumu su mi ga preporucili.
Zato sam i prestao da ga sejem,govorim o AS72-ki... izuzetno lep klip sa puno redova ali zrno sitno i plitko a sapurina debela.Kada sam krunio njega i Kermes iz istog ambara,Kermes napuni Zmajevku sa 8600-8700 kg a AS 72 7900-8000 u vrh glave,znaci dosta je laksi
 
Zavisi šta smatroš pod krupnijim zrnom ? Što šire ili što teže masom , a mogu da budu uski dugi sa šestouganim profilom ?
Ako ti treba što manje redova onda su tu zrna široka ali plitka . A što će ti to ? Ima kod domaćih a ranijih hibrida takvih primjera .
Dosad smo mislili da je bitan što veći prinos , al evo ima i drugih primjera.
 
Danas kompletirao svo seme kukuruza za ovu godinu...Kupljen KWS Konsens,znaci P0725,P1114,PR33T56,KWS Konsens i jedna gratis vreca PR34N61...sledeci koji bih uzeo samo da imam jos povrsina definitivno bih bio KWS Kerbanis i NS 6030
 
Kod mene ove godine idu sledeci hibridi:KWS 3381 na 25-27cm, Pionir N43 na 24-25cm, ZP 606 na 27-30cm, NS 6030 na 25-27cm i Agrimax Zeros na 28-32cm. Inace kod mene je uglavnom peskovito zemljiste,predeo je brdski tako da moram da idem na redji sklop......
 
  • Like
Reagovanja: NNN
Momosaric, imam neke male parcele u izolovanom delu atara, pa sam hteo nesto da experimentisem... Ove godine cemo imati starsne probleme sa bubama i crvicima u kuruzu, pa ga premestam tamo gde nikad nije sejan. Treba mi sto kvalitetnije zrno, potencijal za prinos nebitan. Ove nase lokalne mlade se popalile na zdravu hranu, proju i kacamak, pa mi traze lep koren :osmeh:
 
Salu na stranu, ove godine idem bez herbicida, insekticida i fungicida, tako da ce biti veselo. Total na strnjistima ne koristim, jer po nekoj racunci mi se vise isplati da preorem po dva, i po tri puta tamo gde su naftasi provezli onu skalameriju. Cak sam resio da napravim i jedan dodatni biznis u kukuruzu. Stavim reklamu "besplatna teretana i solarijum" podelim svakom po jednu motiku i udri.
 
Onda uzmi bijeli kukuruz za jelo i pokušaj ga progurati kao organski .Vidi šta još treba raditi , odnosno neraditi da bi se priznao kao organski . Možda ima i neka subvencija .
 
:cool:....ja se danas malo družio sa komšijama i kažu oni uz duvan....suša je velika, počinju da sumnjaju da će sejati kukuruz ove godine...probaće ovde onde, pa ako vide da ne ide silirati na vreme...jedino, kažu, da padnu kakve teške kiše, inače, po cenu da im njive ostanu gole ovo leto, neće se zayebati da bacaju pare....:cool:
 
Nazad
Vrh