Kukuruz 2014

Jesam evo naprimer prosle godine su moje kolege na kukuruzu imali 40% stete i isplaceno im je do dinara,a imali su 5000kg/jus kukuruza!!!Jedino sam prosle godine ja prosao ko bos po trnju jer sam useve osigurao kolektivno preko ZZ"Baco" i kada me led otukao(40/kj)ja odem kod njih po polise oni mi kazu znas cekali smo bata viskovica iz crvenke da donese njegove papire i nismo stigli da osiguramo tvoje.Pa na kraju je radio i advokat i nisam izvukao 100% stetu ali jbg opet sam nesto izvukao inace bi bilo jako mukotrpno tuzakanje i sudjenje!Od ove godine opet sam osigurao ali nista kolektivno iako su mi nudili vise ne samo polise kod mene u ruke da budu!
Tomo a koja osiguravajuća kuća je isplatila tvoje kolege?
 
Diabrotica sex,nek urednik odluci da li je erotika u postu. :osmeh:
img1973.jpg

LG Antiss
img1976.jpg

Pioneer t-56
img1979.jpg

Pioneer n43
img1981.jpg
 
Evo i neka slika mog kukuruza T56 i Konsens,boja odlicna,stanje useva za sada zadovoljavajuce,ovde je druga godina za redom kukuruz,ima i malo povijenog ali nista strasno,bilo je mnogo,mnogo gore prethodnih godina...
34p1bgz.jpg
255ui5f.jpg
evo i P1114 i P0725
nzkqxf.jpg
5knllf.jpg
Prvo poluvreme je gotovo,e sad cemo videti drugo kako ce proci...Sad je polovina vegetacije,sledi ono najvaznije...ako do kraja jula bude ovako i promenljivo bez extremnih temperatura i sa jednom kisom pocetkom avgusta,mislim da mozemo lepo u jesen proci sto se tice roda,a cena ko zna...
 
Tomo a jesi nekad uspeo da naplatiš nešto od osiguranja i kako to ide kod nas sa ovim našim kućama kad je procena štete 70-80% ?Mislim da 15-20% štete i možeš naplatiti ,taman da se pokrije osiguranje a ako je veća nema ništa od toga.
Kako nema nista od toga?Imao sam stete prosle godine na nekim parcelama 75% i isplaceno je sve bez 1 dana zakasnjenja.
 
Na onim slikama je kukuruz isecen i ispod klipa. Taj ne moze dati nikakav klip. Ovde gde je presecen iznad bude i sa klipom i bez i sa deformitetima raznim.
 
juce sam detaljno obilazio njive,uglavnom su mi njive monokultura kukuruza 2 cak imam i trecu godinu za redom i hvala Bogu zasad vrlo malo ima Diabrotike a plamenac skoro nista. Na zalost trava se otima puno je kisa bilo sto je u jednu ruku odlicno za kukuruz ali pogoduje i travi.
 
Više puta sam primijetio da kiša zaustavi napad plamenca i onaj koji je bio izbušen nebude crva ni u klipu . Kad je suša i pogotovo kad se uvije kukuruz tad plamenca bude kolko oćeš . Ja sam to primijetio a ti kako oćeš.
 
Kukuruz vodi porijeklo iz planinskih krajeva J.Amerike i jedino što može padati zbog kiše i hladnoće sada je cijena , za klipove se neboj. Ove vremenske prilike u ovo doba godine su idealne za kukuruz , čak i plamenac neradi i napušta već napadnut kukuruz.

Ja sam ubedjen da kukuruz vodi poreklo iz meksika, tj tamo jos uvek raste biljka zvana "Teosinte", ili ti divlji kukuruz od koje je nastao danasnji kukuruz kakav ga mi znamo......
rmp3xx.jpg
 
Nazad
Vrh