Kukuruz 2014

napad nekih buba,izgleda da cu morati da ga pređem nekim insekticidom
dscn7716.jpg

dscn7718.jpg

dscn7719.jpg

dscn7720.jpg


- - - - - - - - - -

napad nekih buba,izgleda da cu morati da ga pređem nekim insekticidom
dscn7716.jpg

dscn7718.jpg

dscn7719.jpg

dscn7720.jpg
dscn7726.jpg
 
Ljudi ima li neko savjet s čime bi mogao poprskati kukuruz koji mi je led totalno ranio lisna masa mu je iscijepana ima ga dosta i slomljenog.
 
Ništa nediraj , povratiće se skoro sve pa časti . I taj što je slomljen jedino ako je slomljen pri samoj zemlji onda je gotov . Jedino eventualno neki fungicid da nebi došlo do neke gljivične zaraze na ranjivim mjestima , ali praktično ovde se to i ne dogadja baš . Znači ako oćeš baš da prskaš bolje potroši pare na neki fungicid , to povrtari najbolje znaju koji , nego da daješ pare za folijarnu prihranu . Povratiće se.
 
ljudi imam problem zasto mi kukuruz uvuja listove kao igla pravi. neda da izlaze novi listovi i metlica?u pitanju je pkb ?i al ce tu biti nesto il ne? vsina oko 1.70?
 
Najčešći je razlog malo kasnije primjene herbicida na bazi dikambe , ali dešava se i zbog tzv "naglog porasta" , nediraj ništa razviće se kasnije , jedno vrijeme će biti hrapav list i na kraju će biti normalan .
 
al vidis na 1 ha sam stavio nekih 400 grama maton .pa onnda se uvijao kad bio mali pa posle bio normalno raso pa sad opet.,dal bi pomoglo kad bi iso pa da odvija listove i da sece odozgo?
 
Ne , obe slike su sa http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/facts/herbinjury_gallery/corn_dicamba.htm

predstavljaju dikamba oštećenja , možda je slično i od 2.4d , ali ja sam prošle godine imao identičan slučaj u jednoj njivi gdje je išao cambio u 6 lista , tri su hibrida bila i samo je jedan (Pionir p12) imao taj slučaj . Na drugoj njivi nije bilo dikambe i taj isti hibrid nije imao to . Opet lane , kod druga taj isti P12 , bez dikambe ima taj simptom , mislim da je previše osoke (tečni stajnjak ) tu bio razlog . Uglavnom na kraju su se sami razvili i bio dobar prinos.
 
Kasno za maton . Ipak nebrini , listovi će se kasnije sami razaviti , prvo će biti hrapavi i šareni (kao na slici ) , a na kraju će biti dobar kukuruz , ako Bog da.

DSC00001.jpg
 
Nazad
Vrh