Kukuruz 2014

Covek godinama selektuje muzare da bi imao dobro mlecno stado_Onda sve to pocrka u vodi.Mogu oni da mu daju opet krave kao odstetu ali nikad to ne moze biti kao kad sebi sam stvaras onako kako mislis i vidis da je dobro.
 
Bio u obilazak njive i dve parcele su polegle ukupno 5.5 jutara,inace kukuruz je bio i prosle godine,sta ocekivati od takvog kukuruza sto se roda tice?Vrlo retko sejem kukuruz na kukuruz ali eto ove godine ispalo tako.
 
Pa to nema veze da je polegao jer je kukuruz na kukuruz.Ja imam parcelu gde je četvrti put kukuruz na kukuruz i nije legao ,a gde mi je na pšenice jeste.Isti deo atara samo razlika u sortimentu.
 
Imam od jedne parcele sto mi je polegao drugu parcelu udaljenog svega 100-ak metara ista sorta samo sto je tamo predusev bio duvan tamo nema nikakvih problema,a na drugoj parceli sam vadio kukuruz i kod korena sam nasao 4-5 crva,larvi sta vec,i korenov sistem je dosta nerazvijen a kukuruz je bio moje visine(175cm).Ja mislim da je ipak u pitanju kukuruzna zlatica zbog monokulture,nemam samo ja poleglih kukuruza zali se dosta ljudi koji su sejali kukuruz na kukuruz,nemoguce da smo sejali svi iste hibride,inace kod mene se radi o zp560 i pionirov d11.

- - - - - - - - - -

Evo i jedne slike
2iibwba.jpg
 
Vjerovatno je u pitanju zlatica kukuruza ( Diabrotica virgifera) ako je u pitanju monokultura vise godina 3-4 godine, javlja se zlatica. Nije pravilo da tako bude, ali u zadnjih nekoliko godina se povecavaju povrsine zarazene ovim gadom. Prezimljava u obliku jajeta, u proljece larva se aktvira i hrani se korijenom kukuruza. E sad, ako su uslovi idealni postoji sanse da taj kukuruz da solidan rod, ako su losi vremenski uslovi (jak vjetar, nepogode) prvo ce se odraziti na zarezenim parcelama, kukuruz ce poijegati.. Tako da, ako se uoci kod korijena da postoje larve, nema sumnje.....zlatica radi posao. Jedina efikasna mjera u borbi protiv ove gamadi je plodred, i postoje nesto otprnije hibridi na zlaticu, mada u praksi to ne pije vodu. :ppozdrav:
 
Jel ima neko ozbiljnijih problema sa plamencom?Kod nas se pojavljuje u ozbiljnijim količinama,mada dosad nismo taj problem ni primećivali:svinja:
 
Evo i Kukuruza kojeg sam presejao.. Poplava ga je unistila i evo kako izgleda presejan Kukuruz.. Sta mislite hoce li stici on???

062614191037.jpg


Ovu njivu nisam ni trebao proletos prskati!!!!!! travka jedna nije bila u njoj znaci nijedna!!!!!!!!! Sad kad sam presejao Kukuruz uradio sam tretman na crno 2+2l Acetohlora i rezona + 3l Totala da sredim ostali Kukuruz koji je preziveo poplavu (po neki ostao)... Zatim sam pre par dana isao sa Siranom + Talimanom... Neznam hoce li biti dovoljno,a vise ni nesmem jer se vide ostacenja na Kukuruzu...
 
Jel ima neko ozbiljnijih problema sa plamencom?Kod nas se pojavljuje u ozbiljnijim količinama,mada dosad nismo taj problem ni primećivali:svinja:
Ima ga svuda,kod nas nije toliko jak napad ali ima ostecenja.
Cujem od promotera raznih kompanija da je kod vas bas jak napad plamenca a ima i dosta cikada.
 
Kolko vidim već ti je u 7. om listu tako da je za nikosulfuron već rizično , jedino ekvip , koštaće te. Doduše možeš sa manjom dozom jer je iz sjemena (ako je) . Možda neko drugi ima iskustvo sa jeftinijim "uskolisnim herbicidima "u toj fazi , možda i mogu.
 
PA vec sam isprskao pre par dana nadam se da ce skinuti sirak... Iz semena je 101% jer ta njiva nije videla korov..!!!!!
 
Evo i mojih kukuruza,neki su bas dobri a ima i losijih,definitivno za sad kukuruzi iz rane setve su najbolji al videcemo na jesen konacan bilans.Period setve od 15.04 pa do 02.06,silike su sa nekih parcela koje sam obilazio danas neke slike su od pre 10-ak dana.Zp684 setva 15.04
img20140627162650.jpg
img20140627162622.jpg
img20140627162612.jpg
img20140627162551.jpg
Zp560 setva 16.04(slike od pre 6-7 dana)
img20140621172341.jpg
img20140621172433.jpg
img20140621172524.jpg
Druga parcela takodje Zp560 setva 25.04
img20140627160436.jpg
img20140627160533.jpg
img20140627160600.jpg
Zp704 setva 30.04 (slike od pre par dana)
img20140621153322.jpg
img20140621152905.jpg
I na kraju jedan opet ,,domacinski" Ns7020 setva 02.05
img20140627165538.jpg
img20140627165638.jpg
sa donje strane njive za nijansu bolji
img20140627165958.jpg
Inace ovu parcelu sam zimus uzeo pod zakup,nije radena 4-5god zakorovljena i puna je pirevine (ili zubaca ko je kako vec zove) i snaslo me sve sto je moglo da me snadje,najpre pokorica pa lose nicanje, mozda nekih 70% je niklo zbog obilnih padavina i poplava bilo je nemoguce prskati na crno i na kraju prskan je negde u 10-12 listu Laudis+Equp kakav je bio herbarijum sad je jos i sjajan,bukvalno se nije video ukuruz od korova.Nadam se da ce dati koliki toliki rod da isplati ulozeno, a na jesen ce ici zito da bih mogao da je opicim kasnije totalom, inace sama njiva je jako rodna 2 klasa i pored reke, al je bila zapustena pa je nije lako dovesti u red.
 
Kako se boriti protiv Diabrotice? Vjetar mi je povaljao gotovo hektar kukuruza, ja sav zbunjen odem da popravljam (uspravili smo ga), nije mi jasno zasto mu se to desilo, nije preveliki, korijen djelovao OK, na susjednim poljima nema polijeganja. Nisam shvatao šta je pravi problem dok nisam pregledaj taj korijen koji je djelovao OK...i nasao po 5-10 malih bijelih crva kako se goste istim. Postoji li neki insekticid koji može da se prska, nemam čime raditi inkorpopraciju u toku sjetve? Valja skupljatii informacije do sledeće sjetve, sada se ništa ne može uraditi svakako.
 
Nazad
Vrh