Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Razlozi mogu ,napominjem mogu,biti:puno vlage u dosadašnjim fazama razvoja pa stoga plitko ukorenjavanje,primena mnogo đubriva pre same setve pa stoga opet plitko ukorenjavanje,gusta setva gde biljke guraju u visinu potstaknute takođe viškom vlage i hrane,jako teška stabla zbog punoće vodom,nemanje žilavosti samog stabla zbog rasta u skoro više nego idealnim uslovima......
 
Iz mog iskustva a u to sam 100% siguran,kod mene je razlog Diabrotika i nista drugo!8 vrsti gde je preklopljeno kukuruz na kukuruz polegao prilicno,a ostalo gde je bio suncokret stoji kao sveca jos ga drmam i prelazio preko cele njive,nema jednog polegnutog...kao da je podvucena crta izmedju preduseva!To mi je najsigurniji dokaz da je kod mene kuk.zlatica u pitanju,iako nije izbacio metlicu,za 2-3 dana hoce,posto je visina preko 2,5 metra otprilike!A videh i jednu tek ispiljenu zlaticu,koja trazi svilu ali je jos nema!U pitanju je KWS Korimbos i ima stabljike kao moja noga debele,tako da videcemo sta ce biti do kraja,ne sumnjam u solidan klip ali treba ga pokupiti!
 
Nit sam bacao mnogo đubriva (100 kg/kj) nit sam gusto sejao (na 22,:cool: ali da ja prevlaženo to jeste. Bio sam jutros oko 11 da ga obiđem i i bukvalno bez čizama nisam moga da uđem u njivu. Napomninjem da ni jedna stabljika nije polomljena, nego samo iskrivljena. Visina kukuruza je oko 180 - 190 cm... Neko mi je predlagao da idem da ga dižem kad se prosuši, ali mislim da to neću raditi. Ujutro zovem dekalbove stručnjake da vidim šta će mi reći.
 
To mi je predložio komšija, stariji čovek, koji reče da se i njemu pre nekih 30-ak godina slično desilo (al u bašti koja ima 15-ari). Po njegovim rečima, on je svaki podigao, malo ga nagazio oko oko korena i i nagrnuo na njega motiku zemlje, i kaže da je kukuruz bio prva liga. Pokušao sam i ja na njivi pa podigne dve, tri biljke, ali neće da stoje uspravno, jer je prevlažno bilo, pa nisam mogao lepo da ih nagazim.
 
Shale ja mislim da je glavni faktor velika vlaga + jaci vetar. Da nije bilo mnogo padavina verovatno bi sa istim vetrom mnogo manje polegao.
 
Pa i meni se to čini. Napominjem da je ta moja njiva kritična i još jedna preko puta mene, na kojoj nema ni jedan da usprevno stoji. A ostale u okolini nisu toliko, ima u mnogo manjoj meri malo nakrivljenog i vrlo malo polegnutog.
 
Primetio sam da kod mene, ima dosta stabljika kukuruza, gde je poterao zaperke? Sta raditi u tom slucaju, i da li mu to pravi smetnju?
 
Šta li je ovo sa mojim ZP 684, u pitanju je mali deo njive i to pola ovratina i par vrsta u dužinu a ostalo je preko moje visine od 182cm.
23062013916.jpg
[/IMG]
23062013917.jpg
[/IMG]
23062013918.jpg
[/IMG]
23062013922.jpg
[/IMG]
23062013923.jpg
[/IMG]
23062013924.jpg
[/IMG]
23062013925.jpg
[/IMG] Ima poneki sa skroz suvim srcem, poneki uvrnut. Tek poneka žuta ili malecka crna bubica i poneki list kukuruza sa rupicama ili sa nekim trunkama kao od prašine. Inače je u pitanju nagnuta njiva i sve to što je loše je uglavnom u dolji.
 
Drugo prskanje sam radio sa pikom i siranom. Moguće je da sam tu preklopio prskanje. A to valjda za ovaj poneki uvrnut i malo zaostale u rastu a šta je sa ovim podgorelim i onima sa skroz osušenim srcem? Kao da sam im brenerom palio donje listove ili srce.
 
Verovatno nije ista svugde zemlja. Koliko vidim sa slike tu gde si uslikao je bas losa zemlja. Imam i ja takve kurgove i tu uvek bude losiji usev bez obzira na djubrenje i hibrid. Mesavina gline, slatine i neke bele zemlje.
 
To mi je predložio komšija, stariji čovek, koji reče da se i njemu pre nekih 30-ak godina slično desilo (al u bašti koja ima 15-ari). Po njegovim rečima, on je svaki podigao, malo ga nagazio oko oko korena i i nagrnuo na njega motiku zemlje, i kaže da je kukuruz bio prva liga. Pokušao sam i ja na njivi pa podigne dve, tri biljke, ali neće da stoje uspravno, jer je prevlažno bilo, pa nisam mogao lepo da ih nagazim.

Shale sad si mi dao ideju i idem ujutru na radnu akciju sa komsilukom.Imam 1ha :osmeh:
 
Vidi se na jednoj slici u tragovima točkova da je zemlja crvenkasta što pre nisam viđao al mislim da je to verovatno od one prljave kiše. Inače retko kad se desilo da se baš vidi razlika a i to sam pripisivao obali i japadu. Nikad nije bilo ovolika razlika a i četiri vrste ispod obale su ove godine bolje nego ovih par vrsta u dužinu. Mada je na ovim dužnim već nestajalo kana u sejaču. Sve to manje više nego ovi mali podgoreli a najviše me kopka šta je onima što im je srce (kako ga ja zovem, onaj najmanji list na vrhu) izgorelo. Obično od suše prvo svenu donji listovi. A onaj kukuruz što je visok ne pokazuje znake da nešto mnogo pati od vrućine ili manjka vode, za sad odličan.
 
Sada sam upravo pričao sa nekim stručnjacima iz Dekalba, i reče mi da on veruje da će se on ispraviti, pošto nema tereta na sebi, tj. klipa. Ostaje da pratimo pa da vidimo šta će biti...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh