Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Shale , najviše se slažem sa tvojim ćaletom , dubina sjetve za kukuruz bi morala da bude 4-5 cm , uvjek , ni pliće ni dublje.
 
Shale , najviše se slažem sa tvojim ćaletom , dubina sjetve za kukuruz bi morala da bude 4-5 cm , uvjek , ni pliće ni dublje.


Već sa u prethodnim postovima napisao sa smo sejali na 7 do 8 cm, za naš teren je plitko 4 do 5 jer obično je tu kraj vlage. Znam za njive pored mene sa nisu ništa dublje sejane, a ima da nije polegao, ali u pitanju je drugi hibrid. Zanimljivo je da na uvratinama (gde sam nogom nagrtao jer su bile ugažene, a mrzelo me da idem kući po spremač), nije ni jedan ni polega niti nakrivljen...
 
išao sam da pogledam kukuruz koji je polegao od nevremena i već se prilično pridigao i mislim da će to biti u redu a kukuruz je baš bio jako visok bojao sam se da neće moći da se pridigne
 
Već sa u prethodnim postovima napisao sa smo sejali na 7 do 8 cm, za naš teren je plitko 4 do 5 jer obično je tu kraj vlage. Znam za njive pored mene sa nisu ništa dublje sejane, a ima da nije polegao, ali u pitanju je drugi hibrid. Zanimljivo je da na uvratinama (gde sam nogom nagrtao jer su bile ugažene, a mrzelo me da idem kući po spremač), nije ni jedan ni polega niti nakrivljen...
Ma kod tebe je diabrotika u pitanju 100%,isto tako je i kod mene sa kraja se ne vidi da je dirano a unutra polegao...Nesto sam citao za diabrotiku da ako je predusev soja isto se izrazava i opstaje kao da je kukuruz predusev...valjda je postala imuna otkud znam.Idi ti na njivu i iscupaj koren i vidi da li grizen pod jednu stranu gde je navrnut i odmah ces sve znati.Ako je od odluje i nema klipa pridice se sigurno uz blagi gusciji vrat koji ne bi trebalo da pravi problema prilikom skidanja
 
Danas u kukuruzu kad sam obilazio,visine je kao ja,to je 180 cm,primetio sam bubamaru na njemu. Nisam naisao da je pisano o tome. Da li ona moze da naskodi kukuruzu,sad je kasno da to tretiram,a kao manji kukuruz nisam primetio nikakva ostecenja niti bubice.
 
@savato

Čupao sam koren i nisam primetio da je igde grižen, tako da mislim da nije diabrotika, a i na mojim parcelama kukuruz maksimalno ide dve godine za redom. Zanimljivo je to da tamo gde je predusev bio kukuruz da tu uopšte nije polegao.

Pre će biti da ja @nikola indjija u pravu, jer kad sam bio prošle nedelje 15. da ga obiđem, bio je za više od pola metra niži, a i kod nas je u subotu palo oko 45 l kiše.

Jutroš kad sam pričao sa promoterom iz Deklaba reče mi da ima i šteta u Bačkoj, okolika Srbobrana, Zmajeva i Vrbasa, i da ništa nediramo da će se podići.
 
Ma kod tebe je diabrotika u pitanju 100%,isto tako je i kod mene sa kraja se ne vidi da je dirano a unutra polegao...Nesto sam citao za diabrotiku da ako je predusev soja isto se izrazava i opstaje kao da je kukuruz predusev...valjda je postala imuna otkud znam.Idi ti na njivu i iscupaj koren i vidi da li grizen pod jednu stranu gde je navrnut i odmah ces sve znati.Ako je od odluje i nema klipa pridice se sigurno uz blagi gusciji vrat koji ne bi trebalo da pravi problema prilikom skidanja
Ovo je potvrdjeno na 5kj kod strica. Treba bar 2 godine izmedju 2 useva kukuruza ako je zarazeno dijabrotikom.
 
Postoji dijabrotika koja grize i korenje soje ,tako da kukuruz- soja- kukuruz vec nije 100% efikasna odbrana.Citao sam da kod amera ima te vrste dijabrotike ,ali da su toliko azurni da su vec lansirali i kod nas nisam cuo:zli:
 
Ljudi 300% da nije diabrotika. Na toj parceli je soja bila zadnji put pre 10 godina i od tada samo pšenica i kukuruz. Malo pre sam pričao sa bratom (pošto sam ja trenutno u NS) i kaže da se danas već vidi da se polako diže gore...
 
Postoji dijabrotika koja grize i korenje soje ,tako da kukuruz- soja- kukuruz vec nije 100% efikasna odbrana.Citao sam da kod amera ima te vrste dijabrotike ,ali da su toliko azurni da su vec lansirali i kod nas nisam cuo:zli:
Netacno nagadjanje,postoji jedna vrsta Diabrotica virgifera(Coleoptera,Crysomelidae),javlja se od 1992 god...
 
Problem je sto ima osobinu da se zadrzava u zemljistu i saceka kukuruz posle soje (kuk-soja-kuk)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh