Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Preporucio bi Agronomu P da procita link koji je postavio Savato pa prvo se edukuje a posle demantuje izlozeno
Edukovao sam se kada mi je za to bilo vreme,literaturom koju su sacinili profesori koji su svoj zivotni vek posvetili entomologiji,sistematici,morfologiji,biologiji korisnih i stetnih insekata,pozdrav kolege:ppozdrav: b. d .v. ,nebavim se teorijama zavere protiv nas:haha:
 
Evo neka slika kukuruza koji je polegao u srbobranskom ataru. Ovo je komšijin kukuruza ovo moj, moj je stariji možda nedelju dana sorta kod mene je ns 4023 a komšijin neznam koji je.Kod mene je nakrivljeno možda 10% a kod komšije oko 70% e sad vratine nisu polegle kod komšije i kod ostalih koliko sam primetio a to postoji mogućnost da je zbog tvrđe podloge (pripreme) i što se one više ugaze prilikom pripreme pa se tu bolje ukorenio, ja praktikujem tri gaženja za kukuruz (ujesen jednom ako se može i sproleći dva prohoda) a đubrivo to jest prihrana nju rasturam sproleći (februar ili mart i nikako pred setvu) čim vreme dozvoli pošto bacam ureu tako da kukuruz malo ide za hranom i time ojača koren, netreba njemu davati na kašikicu ko malom detetu.
Imam još jednu njivu na Kipovu koju je zahvatila oluja (možda malo slabija) i tamo nemam ni jedan nakrivljen a komšija do mene ima pionira i kod njega ima oko 10-20% nakrivljenog iako je manji rastom i mlađi nedelju dana.Ja sam radio tri gaženja (dva prohoda sa drljačom i setvospremač a u drljanju je razbacana urea) a komšija dva prohoda spremačom i dosta duboko, dubina setve kod mene na 5-6cm a on 8-9cm a predusev repište kod obojice. Malo udavih ali mislim da je kod kukuruza veoma bitno kako je pripremljena zemlja i kad i kako su primenjena hraniva e sad ima i uticaj sorte hibrida koliko su tolerantni na poleganja.Da dodam da je kod mene posejano dve sorte ns 4023 i zp 427 i da su ovo neka moja zapažanja za ova naša zemljišta i podnevjle.
 
Nebih se složio sa srdjanom kad kaže da je najbolja dubina sjetve 7-8 cm , idalje tvrdim da je to 4-5cm , tada se pravilno razvija nodalni korjen i mezokotil je odgovarajuće dužine . Pored ostalog na stabilnost utiče i prevelika i premala dubina sijanja . Uzglavnice su drugo , tu i plitko posijani može da bude stabilan zbog tvrde zemlje.
 
imag1736.jpg


Кукурузи код пријатеља у Брестачу. Од знака па лево, сав избацио метлицу.
 
Malo pre sam se vratio iz obilaska useva i video sam na dve tuđe parcele da se kukuruz sav uvrnuo od korena tako da mislim da je dijabrotika u pitanju. Nisam uslikao jer sam bežao od kiše koja kod nas ponovo pada.
 
Prve godine da sam kukuruz posejao na 5cm a suncokret na 7-8cm uvek je bilo kontra.
dakle nemozes sejati na 5 ako je vlaga na 8cm i bespotrebno je sejati na 7-8 (sto sam ja dosad radio) a vlage ima u prvih 3cm
treba pratiti vlagu zarad dobrog u ujednacenog nicanja.
a dal dubina setve mozemo dovesti u vezu sa poleganje u ovim nepogodama, nisam bas siguran.
al ko je duboko zagrnuo nema starha od poleganja.
 
jedno pitanje,jel imao neko iskustva sa kukuruzom koji je pretpeo grad,kukuruz je veliki nije poterao metlicu a ubijeni su mu listovi nije polomnjen znam da se manji kukuruz moze oporaviti a racunam da moze i veliki nisam imao taj slucaj do sada.

- - - - - - - - - -

2013-06-24-094037.jpg
[/IMG]
 
Ovaj tvoj kukuruz se nije ni sreo sa pravim gradom.Ne sekiraj se ništa i samo ga nemoj obilaziti desetak dana.
 
Koliko je uopšte značajno 2-3cm, pričali ste da koren kukuruza ide do 2 metra u dubinu...

Jako je značajno , formiranje korjena uvjek kreće iz mjesta gdje je zrno postavljeno , i tu stoji sve do jeseni , kad zrno proklije kreće nadole jedna vrsta korjena , a prema gore 3-3.5 cm ide tzv mezokotil , na vrhu njega izlaze bočno za stabilnost jako važni tzv nodalni korjen , a ako je dubina sjetve 3 cm tog korjena uopšte nema , a ako je preduboko dio iznad tog korjena koji bi trebao biti već stablo iznad zemlje u tom slučaju je ispod i istanji se pa opet nevalja .
 
Kod mene ga grad oljustio kao svraka pecenjak.Svaki list je izfronclan,ali nije povijen.Dal ce biti sta od njega-videcemo.
 
Meni je diabrotika razbila ove godine,od 2009-te nisam imao ovoliki stepe ostecenja! Evo neka slika,malo pre slikano...
j6osgw.jpg
2uone5z.jpg
2mdotpc.jpg
Evo i nje,njeno velicanstvo Diabrotica Virgifera
34q8bnr.jpg
a neke vec lete i cekaju svilu,mada ce cekati jos 7-8 dana sigurno
4jb5n5.jpg
Imam ove godine 3 k.j ovako ostecena a 1 k.j otprilike je totalno povaljan,ne znam da li ce uopste uspeti sta da uradi posto je kao valjkom porusen i gotovo da nema jedan da stoji evo slike i toga
4j5fki.jpg
Sreca u kisu,nadam se da ce se izvuci ali pokupiti ga bice magija...
 
Nazalost NE!Na ovim parcelama je 3-cu godinu za redom kukuruz,i svestan sam bio rizika...Seme je tretirano Sto Poncho 1,25 sto Prestizom ali dzaba...Plodored je jedino i ispravno resenje...Kad nemas puno zemlje a volis proizvodnju kukuruza i dobit koju donosi onda rizikujes i nekad prodjes a nekad puknes!Moracu pod hitno osim suncokreta ubaciti jos jednu kulturu ali i kupiti neko k.j zemlje ako uspem od lokalnih tajfuna...
 
@savato

E vidiš na onom mom što je polegao koren zdrav, i one žile sa strane što su kod tebe pojedeni ima, nisu ni iščupane iz zemlje... Za ovo što se tebi desilo nejbolje rešenje je plodored...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh