Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nema , razmišljo sam i ja da ga kupim al zasad ništa . Imam prskalicu kojoj se grane mogu dignuti visoko ali traktor gazi . Ovo je više zbog tifona , al imo sam tako prije za probu i kod guste sjetve nisu toliki gubici , zbog prozrake okolni redovi budu dosta krupniji . Druga stvar , djubrivo bacam samo startno u sijačicu i prihrana , sjeme neide , pa su i tu gubici smanjeni. Imam osjećaj da će se nešto morati preduzimati povodom borbe sa insektima i suše a to je zasad sve što mogu dok nebude ::novac:: za


1835C.jpg

Ja bih se zadovoljio i sa jednim ovakvim:

s6ly7m.jpg


Cena: 6000 USD iliti nesto oko 5000 eur! Ovo cak lici k'o da su ga nasi majstori nakacili na platformu ;)
 
Pioneer Colomba na najlosijoj parceli, prvi put ga sejem ove godine, na ostalim parcelama mi je ZP505. Na svakoj stabljici po 3 klipa, da li ce biti nesto od ovih klipova ili se suvise zaleteo pa na kraju bude nekih sitnih klipcica. I doslo je do pojave plamenca uglavnom po malo, ali na nekim stabljikama kao na slici bas puno, da li ce biti nesto od kukuruza ili ce ga plamenac urnisati? Da li sledece godine mogu ponovo da sejem kukuruz na toj parceli ili da posejem jecam, pitam zbog plamenca posto nemam bas nekih iskustva s njim?



yppv.jpg
3sy2.jpg
wg23.jpg
 
Prijatelju, onako iz iskustva, ti si to malo preretko posejao, vidise 3 red kroz ovaj prvi. Plamenac ti nije ogranicavajuci faktor vec dijabrotika, kukuruzna zlatica.
Sto se tice ta tri-cetiri klipa, velika verovatnoca je da ce biti maximalno dva solidna jer ima vise mesta zbog retkog sklopa.
 
Paorpaor , jel ovo rijetko , danas sam obilazio i već se vidi da će bit kuruze , možda će s i obarat lični rekordi jer ovi kasniji što sam gledo sve po 22 reda formirali :

[video=youtube_share;TsxaCbo3O94]http://youtu.be/TsxaCbo3O94[/video]
 
Ma nisam retko sejao, mozda je na nekim mestima cak i gusto, ali problem je bio sto posle setve nije pala kisa pa je neravnomerno nikao. Pa zato izgleda da je retko posejano, jer ima dosta nizih stabljika. Evo valjda se na ovoj slici vidi gustina setve. Uglavnom hvala na odgovoru.

1ce6.jpg
 
Pa izbrojiš redove šta ima veze kolki je zametak . Na grupama 400 i 500 što sam gledo ili 16 il 18 redi , a grupa 600 na dva koja sam naletio po 22 reda . To je tolko i nemože se promijeniti . Dobra oplodnja ovih što su klasali ili uskoro klasaju je ove godine skoro zagarantovana , e sad kakvo će biti nalivanje još se nezna ali trebalo bi da bude u redu. Na cijenu ( kao i na klimu) ne utičemo pa se džaba nervirati .
 
Gustinu je nabolje proveriti metodom 14,28 m. Uglavnom ove godine sam sejao nesto redje i to nekih 7-10 %.
Prosle godine sam se za dlaku izvukao zbog gustog sklopa, zahvaljujuci jednoj kisi u julu, tako da mi to ove godine ne treba jer zivci su potrosna roba. Inace radi se o sklopu od 73000+ , dok je to ove godine na nekih 66-68000.
 
Moj sklop je oko 59-60.000 biljaka po hektaru,provereno vise puta na njivi u ranijim fazama a i po potrosnji semena to je to...Ne bojim se malo "redjeg" sklopa ove godine,samo neka ponese ovo kako treba!
 
Treba dosta kockica da se poklope za gust sklop . Prvo nije za svaku zemlju , može samo u težoj koja drži vlagu solidno. Nicanje mora biti skoro idealno , tu se 5 dana razmaka u nicanju skoro ne prašta . Hrane treba više dabome . Ima gust sklop i svojih prednost dabome , npr ako fali 10% opet bude dosta ,....
 
Ja sam se malo kockao ove godine i imam dosta kukuruza posejano na 17cm,za sad izgleda odlicno ali se bojim crvenila nenormalno.Na nasoj zemlji susu podnosi bez problema ali ovo drugo:
 
Sejao sam tj presejavao kukuruz (as i kws) treenutno je u nekom 12-tom listu, da li ima potrebe prskati ga sada necim, neku zastitu, sklop je dobar lepo napreduje, ne vidim neke nepravilnosti na njemu ali opet, da li nesto treba raditi ?? Nisam stigao da ga slikam, sutra cu..
 
Nisam menjao sklop od prosle god. sve je posejano isto.
sad je ocigledno ko se nije uplasio od prosle god. bolje ce proci.
kaze meni komsija posle setve sav vazan ''ja sam 10kj posejao na 30cm''
 
Nisam menjao sklop od prosle god. sve je posejano isto.
sad je ocigledno ko se nije uplasio od prosle god. bolje ce proci.
kaze meni komsija posle setve sav vazan ''ja sam 10kj posejao na 30cm''
I pre i sad i ubuduce icicu od 22-24 cm razmak i nema greske,tj.propusta...Mislim da gusci sklopovi jesu dobri ali postoji mogucnost podbacaja u susnoj godini i kada se izvuce godisnji prosek,susne-kisne godine ovaj razmak cini mi se kao najbolji a s obzirom da uglavnom berem beracom,za mene idealan sklop i gustina!Za vrsidbu i ranije FAO grupe podska cesceg sklopa ali ne bas na 15-16 cm vec 19-20 cm to je sasvim u redu!
 
Naravno ne bezvezno gust sklop nego spram zemljista koje posedujemo i kondicije te zemlje, kod mene je 70% na 21,5cm jer je 3-5klasa, ostalo pola na 19cm 1-2klasa, pola na 23,5cm kasnije fao grupe mozda ce se beru.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh