Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kukuruzi su za sad odlicni kod nas,pogotovo ranije sejani koji su vec pri kraju oplodnje i krecu u nalivanje zrna u narednim danima...Nas je kisa zaobisla,u stvari dobili smo 12-13 litara u julu,u junu oko 70 ali je maj bio obilan preko 130 litara tako da vlage ima sasvim dovoljno ali ne i u izobilju.Mislim da bi nas jos 20-30 litara do kraja meseca pokrpilo i dalo neki "pristojan" ali moze se reci i vrlo dobar prinos!E sad videcemo...Meni je bitno da mi se kukuruz koji je trecu godinu za redom(3 parcele,oko 4 hektara) u monokulturi oporavio od diabrotike,isterao lep klip,koji ima dosta svile i nije ostecen od kuk.zlatice,tako da ce oplodnja biti 100%...Kukuruzne zlatice nema toliko koliko je bilo prethodnih godina i najvecu stetu je napravila u zemlji,gde su ne znam,ali voleo bih da je i ne vidim vise!
 
Ovde je isto kukuruz sejan trecu godinu zaredom, ima dijabrotike, ali za sada je ok
2013-07-13-pista-6.jpg
 
...Nas je kisa zaobisla,u stvari dobili smo 12-13 litara u julu,u junu oko 70 ali je maj bio obilan preko 130 litara tako da vlage ima sasvim dovoljno ali ne i u izobilju.!
А код мене на лошу земљу, мај ~ 90, јун ~ 45, јул ~ 8, и сад креће наливање, па из чега да налије. Они касније сејани код мене, тј касније никли, мислим да ће бити отписани следећих дана, јер нека озбиљнија киша се најављује тек око 28.7, и за њих ће то бити касно. на бољим земљама код мене већ има подгорелих, и тренутно изгледају углавном изузетно лепо, али је питање шта ће бити, пошто на тој најбољој земљи није пало пре неки дан више од тих 8 л.
 
Tebi izgleda treća suša zaredom , baš si baksuz .
Колико год то чудно звучало, стварно је тако. Дефинитивно терен са мање падавина од просека државе. Има и до тога да је лошија земља. Код нас су и просечне темепратуре веће. Такође и она евапоиргфзерггфзег је међу већим у држави
 
Па питање је дал је аеродром ту због таквих временских прилика, или су временске прилике такве због њега. Ипак мислим да је ово прво, пошто сам гледао неке деценијске извештаје и одувек таква ситуација са мање падавина и већом температуром. Температура је претпостављам пре због близине Београда. Гајићемо друге усеве и решен проблем.
 
kukuruz bi trebalo da se izvuce i bez padavina,ja sam prosle godine imao polovican rod bez kapi kise sada trenutno situacija nije losa,kukuruz je u fazi svilanja i izgleda dobro za sada,kisa nije pala 20dana a tada ga ubio grad i to dobro ali bolje nemoj vise da pada,dobra stvar je to sto je temperatura ispod 30c i to su idealni uslovi za oprasivanje a ujedno biljke manje gube vlagu,bilo bi super kada bi pala kisa u narednih 10dana donela bi mnogo ali nadam se da ce biti dobro i ovako jer prosle godine je bila katastrofa.
 
Mislim da ove godine igra ulogu i "odmorna zemlja",jer porošle godine se nije opteretila i potrošila sva đubriva.Kod meene je zemlja koja je prošle godine najlošije rodila sada ubedljivo najnaprednija i obratno.
 
Poslednja izmena:
kukuruz bi trebalo da se izvuce i bez padavina.
Како друже кад у свилању и оплодњи троши преко 30% укупних потреба воде, а то је баш сад овај период. Ок температуре за оплодњу, а шта ћемо за наливање.
Можда то вреди на најбољим земљиштима која су добро структурирана и добро апсорбују воду.
 
Kod nas u ataru nikad nije bilo problema sa kukuruznom zlaticom ali ove godine masakr. Mene kad nije slogiralo juce kad sam krenuo u obilazak. Kod nekih ima parcela od po 10ak jutara kompletno unistenih kod mene na jednom mestu od 4 jutra jedno unisteno i ako je seme zaprasivano
 
@markokurjega
Slozio bih se sa tvojom kontatacijom. Njiva na kojoj sam imao prosle godine najlosiji kukuruz sada je to nadoknadila u psenici, ali sta vredi kada nema cene.
 
Како друже кад у свилању и оплодњи троши преко 30% укупних потреба воде, а то је баш сад овај период. Ок температуре за оплодњу, а шта ћемо за наливање.
Можда то вреди на најбољим земљиштима која су добро структурирана и добро апсорбују воду.
razumem te ali ja sam mislio na razliku od prosle godine kada kisa nije pala a moj kukuruz je nekako uspeo da rodi bar nesto,prosle godine kukuruz mi je uhvatila susa jos u 7peru i kisa nije padala,on se mucio zemlja je bila ispucala a kukuruz nije imao ni metar visine a susa ga je vec bila sahranila i nekako je uspeo da rodi,sada je vec formirao klipove i ima vlage vec posle 10cm pa skroz nadole kisa nije pala 20dana ali ja sam svestan da ako nepadne u narednih 10 umanjice mi prinos bar 15% a ako padne uskoro imacu svih 100% pod uslovom da vreme ostane normalno do berbe.kukuruz je cudna biljka ove godine nisam jos primetio da se brani od suse a kada pocne to onda ima jos malo vremena
 
Evo malo snimaka šta se radilo prekjuče. Imam uglavnom kukuruz na kukuruz više godina , gusta sjetva , pa sam riješio da ostavim "stalne tragove " za tifon ako zatreba , a i za obračun sa zlaticom i plamencom , mamicu im jer me nervira da mi brste i grickaju teške muke.
Uz insekticid na jednom dijelu sam išao i fungicid Opera , malo je probano prošle godine , bilo je efekta u gustom sklopu , ove neznam dal će se isplatiti zbog vjerovatno niže cijene kukuruza , al vidjećemo. Na prskalici je ručno povišen nosač grana , moglo je još malo da ne zapinje nimalo u baš visokom kukuruzu al problem bi bio u transportu.

DSC03672_zps582fe272.jpg



[video=youtube_share;8ATZMWxEdU0]http://youtu.be/8ATZMWxEdU0[/video]

snimak sa kabine imt 558

[video=youtube_share;kdOTBCtSeUY]http://youtu.be/kdOTBCtSeUY[/video]


a evo jedan snimak kako se provjerava kako ide oplodnja , lagano se rasperuša i otrese svila , sve što otpadne je oplodjeno , vidi se da je ostalo samo malo pri vrhu , a svila je još živa i ima vremena tako da će i to vjerovatno biti oplodjeno :

[video=youtube_share;8XdArV3h6q0]http://youtu.be/8XdArV3h6q0[/video]
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh