Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
svi mi kažu da bi bilo tu nekog roda ali jbg sad je kasno,na parceli je 60% stabala bilo zaraženo i konto sam nema od tog ništa.Dal sam pogriješio neću saznat,danas to nebi uradio,ostavio bi pa da vidim šta će bit.Nisu svi klasovi isječeni neki su samo "okrznuti" ali kad dođe žuta minuta mozak ne radi kako treba.
 
Kod nas ako ne padne,bice gusto.
Mi prave kise skoro nismo videli,na nekim mestima se kukuruzi uvrcu i zute im donji listovi.
Ne kukaj! :) Salim se,otprilike smo i mi u istoj situaciji kao i vi...U Junu je palo oko 60 litara ali trebalo bi da pokvasi barem jedno 20-30 litara u julu,znacilo bi mu itekako!Rose su jake ujutru,ali to nije dovoljno...Nadamo se da ce do utorka-srede pasti!
 
Kuruzi su za sad u ekstra stanju,ako padne kisa do 1 avgusta bice roda lepog,al tanke cene...
I kod nas je u ekstra stanju...ali plamenac!na svakoj stabljici bar po jedan,ubusuju se,prave haos...prska se,lomi kukuruz bice verovatno i avijacija ukljucena-a cikada i ostalih stetocina kao nikad do sada...


313g1o8.jpg
 
Juce prodjem pored dve moje njive i za sada izgledaju odlicno i na svakoj stabljici po dva klipa u pitanju je ZP434 mada mi se to nesvidja ni malo ako zasusi od ta dva nema nista!
 
Sta se nadje,tj sta ima na trzistu...tipa etiol,konzul,nuvan...a najvece zlo je sto ce biti vise narastaja,tako da traktorskim prskalicama necemo vise moci u njive.
ja sam prekuče pretanjiro 3 ha kukuruza u kalasanju jer nisam više mogao gledati šta mu plamenac radi a aviona nemam da tretiram.Kukuruz u super stanju full agrotehnika,dal sam pogriješio nikad neću saznat možda bi i bilo roda al jbg popizdio i udri.
 
prosle godine u ovo vreme vlage nije bilo ni na pola metra dubine u kukuruzu zemlja je vec bila ispucala za sada je bolja situacija,prosle godine sam imao kukuruz i bez kapi kise valjda ce ove godine biti bolje,mnogo bolje,nekako mi je ova godina cudna,vreme je cudno ili pada mnogo kise ili nepada noci su hladne,uvek kada se naoblaci postoje sanse za grad,neznam sta ce biti do kraja.vec nas je ubio grad nebi trebalo vise.kukuruzi su dobri ove godine ali su i manje posejani nego prosle,cena kukuruza nece zavisiti od nasih prinosa vec od prinosa u regionu i svetu nisam nesto mnogo cuo o velikom rodu kukuruza ove godine.jos prosle godine znalo se da ce psenica biti dzba ove godine i tako je i bilo
 
I moj kukurz f38 tera po dva, tri klipa na svako stablo....to nece isterati, bolje da je jedno valjano, ovako se previse zaleteo :(
 
Mi smo dobro prosli za sad da ne ureknem. Nije bilo grada uopste (ili nesto vrlo malo bez ikakvih posledica) bar u dobrom delu opstine i komsijskih opstina. Kisu imamo cesto, vlaga je pre danasnje kise bilo na 6-7 cm. Moji kukuruzi i kukuruzi nekih prijatelja i rodjaka su odlicnom stanju. Kod mene sva tri AS hibrida odlicno napreduju, ima malo korova u 2 parcele (mahom divlji sirak) mozda je otac pogresio malo sa hemijom ili sa vremenom kad je prskao posto je to njegov deo posla ali nema veze delimicno su se posusili korovi a ostalo je samo zaostalo u rastu. Sada je ponovo pocelo sa rastom ali je kukuruz daleko daleko pobegao sa visinom.
E jedino me interesuje da li moze od biljaka koje su izbacile 3-4 korena da bude nesto tj da li ce oformiti bar jedan dobar klip. Samo u jednoj parceli od 60 ari na kojoj je AS 57 (i u kojoj je sipano 20 cisterni svinjske osoke jesenas pred oranje ) je doslo do pojave 3-4-5 klipa. Na ostalim parcelama su uglavnom 1-2 klipa.
 
ZP 704:

4j6i54.jpg


Sejan posle 3 godine lucerke, prskan nikosavom/matonom jedanput! Nije bio ravnomerno nikao, ali kakvi su kukuruzi okolo, ovaj je jos i super!

Medjutim, krenuo plamenac ::pomoc:; Nije toliko strasno, ali vidi se ponegde rupica od crvica! Zlatice/dijabrotike nema! Sta ce biti videcemo. Prekjuce je dobio dooobru kisu pa se nadam da crvi nece da ga izedu nacisto :sta:

ZP 505 tek pravi metlice, mada je i on dobro izgurao u visinu. Kao da malo kasni za 704 a sejani istog dana 24.4, parcele udaljene 500 m jedna od druge - ovde konkretno nije sejan kukuruz duze od 12 godina, njiva bila parlog, prskano equip/maton kombinacijom. Ovde ima vise leptira/crva ::pomoc:; ali dijabrotike/zlatice takodje nema!

ZP 505
54gh75.jpg



ps: oba su slikana danas (08.07)
 
Poslednja izmena:
Danas bio u obilasku nekih njiva, pa sam i uslikao ponešto:
Pioneer F38, za sad tera po 2 klipa koliko sam video



Pa malo dalje,Pioneer P0216, isto po 2 klipa svaka biljka tera, ali i 3 klipa ponegde. Sejan na 20,2cm.


Ali jbg, ima i ovoga


pa opet F38


I AS 72 predviđen za berbu, dosta niži i još uvek nije izbacio metlice, te sam slikao samo s kraja njive:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh