Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bilo nekad djubrivo u koje je umesan insekticid, cinimi se da se zvase Thimet. Lepo podjubris njivu sa recimo ureom i ujedno uneses insekticid za kukuruznu zlaticu i zicare.
 
Koliko ja znam a ispravice me neko ako gresim oni mogu da prezime samo unutar kukuruzne stabljike gde im voda nemoze nista! Dubina zaoravanja nema veze! Jedino nacin je da se sva kukuruzovina istarupira ili sl. razbije da voda dopre do srzi! Posle psenice ih nebi trebalo biti!
 
Nekad valja i zapaliti biljne ostatke,pogotovo kuruziste,definitivno bude bolje zito,a i ta gamad izgori....
Sticajem okolnos rodjena tetka mi radi u institutu Zemun polje i bas mi je pricalo o tome kako nekad vatra moze da bude jako korisna. Nisam pristalica paljenje ostataka ali je u nekim slucajevima to sasvim prirodno i normalno resenje. Sojiste i strnjiste nikako ne treba paliti dok kukuruziste nije u toj kategoriji :osmeh:
 
Sejan 18.04
levo Pako, desno dkc5170
attachment.php


levo Pako, desno dkc.
attachment.php


na ovoj parceli malo Diabrotike ima, kod dekalba a kod Paka nema nista!

---------------

e da, na ovoj parceli je naj manje 5god. kukuruz, dogodine 100% ide suncokret na svih 14,5ha
 
Poslednja izmena:
kod nas nije ni blizu klasanja tako da treba još 12kg živaca potrošit dok to dočekam.Kad isklasa i počne naljevati onda sam ko pod bensidinima.još kad se sjetim plamenca poludim,neki dan umalo da ne pretanjiram 3 ha da žena ne sakri ključeve dok se nisam malo smirio legla bi parcela
 
Kod mene u kukuruzu opet nešto ne valja. U stvari i kod ostalih u mom kraju. Jedan je lomio kukuruz i prskao traktorskom prskalicom, drugi ručno, leđnom kantom. Napale neke bubice. Evo slika iz moje njive a isto je i u susednoj.
2cbe6d263129965.jpg
[/URL] [/IMG]Ova miruje na listu dok je ne dodirnem prstom i onda samo čujem da lupne od lisku i munjevito nestane, uopšte ne vidim u kom pravcu odskoči.
795c61263130021.jpg
[/URL] [/IMG][/IMG]
284efd263130087.jpg
[/URL] [/IMG]
6361e0263130224.jpg
[/URL] [/IMG]
Šta raditi? Da uzmem neki insekticid i koji? Kukuruzi su previsoki pa da se patim jedan dan sa leđnom kantom, srećom nije velika njiva, 70 ari.
Inače stoje svi uspravno, nema krivljenja stabljike. Predusev je bila pšenica, nakon žetve poprskano strnjište totalom, jesenas duboko oranje.
 
Rijetko kad se isplati baš lomiti , i to kod tebe nebi trebalo biti strašno , ta prva buba liči na onu muvu koja može prenositi neke viruse i crvenilo , ali nedesi se to uvjek i mnogo . To drugo neka buba mara - opusti se.
 
Da ali ima izgriženog kukuruza, vidi se na jednoj slici. Dal ga ne pojedu previše pa bude jalovih ili sa lošim klipom? Nisam baš imućan pa da prebolim jednu njivu ako bi bila jako loša a da znam da sam to mogao sprečiti. Imam samo još jednu od 30 ari sa kukuruzom što sam uzeo u zakup. Ne bih lomio traktorom, odvukao bih vode i prskao ručno, leđnom kantom.
 
Pionir D11 sejan 27.4 na 23,5 cm.
2013-06-30160501_zps01ba0e8c.jpg



Sirak ga gusi poprilicno,Prskano je talismanom pa equipom i nije ga unistilo:sta:,Sreca ima ga samo u "flekama" druga polovina njive je cistija.

2013-06-30162152_zpse231b0f7.jpg


U pitanju je 5 godina za redom kukuruz na ovoj praceli i ima diabrotike.

2013-06-30160711_zps4b97737b.jpg
 
Da ali ima izgriženog kukuruza, vidi se na jednoj slici. Dal ga ne pojedu previše pa bude jalovih ili sa lošim klipom? Nisam baš imućan pa da prebolim jednu njivu ako bi bila jako loša a da znam da sam to mogao sprečiti. Imam samo još jednu od 30 ari sa kukuruzom što sam uzeo u zakup. Ne bih lomio traktorom, odvukao bih vode i prskao ručno, leđnom kantom.
kod mene je izbušen list od plamenca a vidim i na slikama od kolega takođe ga ima,a ako si voljan ti popšpricaj neće mu škoditi.
Pitanje za kolege,kako uništiti te nametnike nakon skidanja kukuruza(osim paljenja) bili pomoglo špricanje insekticidom
 
naravno ni ja ne vozim Yuga vec svapske aute (ja sam germanofil )ALI mi govorimo o semenu a ne o gvozdju,elektronici,avio industriji....... Zasto brkati babe i zabe????? ! A kolega Kovacev niste culi ni za jedan noviji hibrid sem 677 i 640 pa da samo njih spominjete?? I dalje smatram da imamo dobar semenski materijal u Srbiji i sve dok me neko argumentovano ne ubedi drugacije,sve dok na mojim njivama dobro radja zp i ns seme bice - KUPUJMO DOMACE-SEJMO DOMACE! Nije sramota biti patriota i verovati u BAR nesto srpsko,domace a kvalitetno!
dobro si objasnio,ja sejem strane hibride vec 8godina bilo je i dobrih stvari i losih,ono sto sam zakljucio i iza toga stojim i sada je da nisu svi strani hibridi za nas tip zemljista,mislim na zemljiste u mom kraju,nemora da znaci da na drugom mestu nece biti dobro.kada sam poceo da sejem strane hibride osecao sam da sam najpametniji i da drugi malo znaju o tome ali nikako nisam uspeo da napravim veci rezultat,nisam krupan poljoprivrednik ali radim kvalitetno desetak hektara nezelim da solim pamet drugima koji imaju 50 i vise hektara ali ja cu u buduce smanjiti setvu stranih hibrida probacu nase novije hibride jer video sam da ljudi koji ih sade godinama imaju dobre rezultate,nasi hibridi se mnogo lakse razvijaju i imaju mnogo veci klip nego pojedini strani.mozda nemaju gentcki potencijal kao noviji strani hibridi ali mogu da rode vrhunski.godinama unazad sejao sam KWS svidja mi se kvalitet samog zrna kukuruza ali me nervira to sto taj kukuruz hoce idealne uslove da bi napravio dobar klip to mi je smetalo godinama a nisam u mogucnosti da ga zalijem,jedne godine sam imao 12th suvog zrna kws Kermes i to je sve sto sam uspeo ovih ostalih godina bilo je dosta i suse pa nisam mogao da ocenim sta je najbolje,ali znam da nasi hibridi ne zaostaju za stranim ove godine posejao sam zp 606,684 i 677 videcu sta ce biti,tukao je grad solidno ali nadam se da ce se izvuci.u mom kraju najbolje uspevaju 640 i 704 ja ih nisam sejao a znam ko jeste i bili su vrhunski bez obzira sto su to veoma stari hibridi i dalje su veoma uspesni.videcemo sta ce biti u buduce,svako treba da seje ono sto mu najbolje odgovara.Srbija nikada nije imala kvalitetn auto ali seme psenice i Kukuruza uvek je bilo vrhunsko.
 
i dalje tvrdim da je domace seme izuzetno dobro- sam danas na jednoj parceli zatekao zlaticu-kukuruz posejan na strnjiste....plodored ispostovan maximum jer kukuruz bio pre 3 godine ali ga zato komsija do mene pici u monokulturi godinama ....a sve je pocelo ovako ::lose:: ----" Prvi nalaz i prve štete kukuruzne zlatice u Europi zabilježene su 1992. Hrvatski stručnjaci prve odrasle štetnike uhvatili su 1995., a prve štete u Hrvatskoj zabilježene su 2002. u Baranji. Danas je kukuruzna zlatica proširena u velikom broju europskih zemalja među kojima su značajni proizvođači kukuruza: Italija, Njemačka, Francuska, Mađarska, Rumunjska, Hrvatska i Srbija........" komsije ali nisu daleko a tad smo se taman i rastali :osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh