Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imam mlad kukuruz,posejan posle prve deteline.Napala ga lema i nije mu bas sve jedno.....da ga prskam?I malo slavola sam hteo....
 
Za Farmera Boba.
prije nekoliko godina moj komšija je imao na njivi pored moje posijanu zob i kad je zob počela da zrija lema se prebacila na moj kukuruz i susjedi me nagovarali da ga prskam dog ga ne pojedu a bilo je stvarno strava za vidjeti a meni žao jer bio je visk gotovo 2 metra i gdje bih prošao traktorom sve bih izlomio, nebi mu bilo spasa.I nagovorilime susjedi da šricam i krenem ja kupiti otrov i naiđem na mog komšiju agronoma, sa puno staža i kaže mi on ovako: nediraj ništa, to je bio čest slučaj i na kombinatu i nikad se nije prskalo jer ona ovih dana svakako lema ugiba i nemoze napraviti značajniju štetu kukuruzu
 
To su CIKADE,one prenose crvenilo kukuruza sa pšenice

---------- Poruka napisana u 13:12 ---------- Prethodna poruka je at 09:44 ----------

14dmrk8.jpg

Da li je ovo neka opasna buba?
To su CIKADE,one prenose crvenilo kukuruza sa pšenice
 
kukuruz mi na jednoj njivi gde je malo peskovitija zemlja poceo sa uvratina da podgoreva dok se u sredini dobro drzi samo ne znam dokle!hibrid je dkc4590,sav izbacio metlicu,oprasuje se ali izgleda da ce mu ovo :cool: doci glave!
 
Koji je kukuruz u prednosti sad kad je u pitanju ova susa koja ce izgleda nazalost potrajati-onaj koji sad izbacuje metlicu ili onaj koji jos nije dosao do tog stadijuma(mislim na onaj koji je kasnije posejan i koji je visok oko metar)?

kod mene se nesto na dekalbu 5007 desava podgoreo je odozdole po dva lista visok je oko 2.20 metra,sav mi je jadan ,a izgledao je dosad najbolje odjednom mu nesto fali,probacu da ga zalijem u petak sa 30litara vode po m/2,ako mu to ne pomogne onda ne znam sta je...razocarao sam se u dekalb koliko je dobro izgledao.

Zalivate tifonom ili na neki drugi nacin?
 
Poslednja izmena:
Koji sad izbacuje metlicu , a ako nije bilo značajne kiše neki dan , podbaciće. Ovaj kasniji još ima šanse iako trenutno možda slabije izgleda , al ima još vremena , njemu paše kiša i za 15-20 dana . Naravno ako je nebude ni tada biće još gori.

Kiraj to je klasični plamenac ( "European corn borer") , iza njega ostaju rupice u listu u liniji , kao rafal .
Pitanje: kolko on može da utiče na prinos?
 
Večeras sam bio u mojim kukuruzima (čistim uvratine od ambrozije da ne bi bacila seme), i za sad se još kukuruz dobro drži, ali polako se suši (gde već nije osušen) prvi i drugi donji list. Predstojeći dani će biti prelomni za ovogodišnji rod i veoma sam pesimističan po tom pitanju. Polako izbacuje metlicu (za sad je tek par procenata izašlo napolje), i mislim da će u narednih sedam dana potpuno izmetličiti. (Kukuruz je sejan 10. 04. a FAO je 520 i 530.)

Međutim, primetio sam da veliki broj biljaka počinje da formira po dva klipa. A nema šanse na ovu sušu da izgura oba, dobro će biti ako i jedan uspe. Koliko ovaj drugi klip (ako se uopšte i formira) može da našteti onom glavnom klipu? Da li i ovde važi ona priča sa zapercima, da služe kao rezerva hrane i vode za biljku kad istih ponestane u zemlji, ili je taj drugi klip samo balast onom glavnom? Po mom nekom iskustvu, taj drugi klip neće ni izbaciti svilu u ovakvom deficitu vlage (hrane ima dovoljno, sve njive su mi u dobroj kondiciji), pogotovo kad dođu ove tropske temperature narednih dana, ali ipak bih voleo da čujem mišljenje iskusnijih forumaša...
 
Gusta setva na 17-18-19 pocinje pomalo da podgoreva,list,dva od dole.Ovi kukuruzi na 22-24 se odlicno drze za sada a dokle ce neznam,i takodje ovi sa zapercima su u jos boljoj kondiciji i za njih mislim da nema problema.Moje misljenje da ti koji teraju po 2 klipa ako im ne padne ozbiljna kisa na pocetku metlicenja(znaci sad)daj boze da i 1 klip napravi kako treba.Kod mene samo ZP666 metlici ali nisam ga zagledao puno jer sam zurio i iz kombajna sam ga video.U zadnjih par god sam primetio da otprilike svi hibridi krenu sa 2 klipa poneki i 3 ali na kraju obicno po 1 bude,osim na bas retkim sklopovima gde bude po 2 klipa.
 
Moj komšija je striktno zahtevao da mu sejem kermes na 30 cm. Ko grom stoji dok se oko njega svi "uvrću" i podgorevaju.
Kermess sejem od 2004-te godine mislim da se tada i pojavio i mogu ti reci da ako neko odlicno podnosi susu to je Kermess.Slobodno ga je mogao posejati i na 24 imao bi vise klipova,veci rod ali ako covek kaze 30 onda... Kermes je specifican i KWS pogotovo zao sto svi imaju debelu stabljiku i iz te stabljike u susnim periodima se on snabdeva vodom i daje najbolje rezultate u susi ako ga poredis sa drugima!Naravno u idealnim uslovima daje mnogo vise,ali sad sta je tu je.
 
pre neko vece kod nas bila je neka kisa veliki pljusak sa vetrom palo je bas dosta kise za kratko vreme.i juce mi jave da mi je u polju tamo pored reke kukuruz polegao dva krajnja reda celom duzinom.odem ovde blize pored kuce da vidim jednu parcelu nadjem samo 2-3 malo nakrenuta sigurno je tu bilo manje vetra.iscupam jedan iz zemlje i na moje iznenadjenje vrlo lako.e sad ja nikad nisam nesto ni zagledao koren kukuruza ali meni ovaj nesto cudan.mislio sam da ide mnogo vise u dubinu.
kukuruz je ZP 599 sejan 11.4. i kada sam ga sad iscupao zrno je stajalo na nekih 5 cm dubine.racunam da je bilo i dublje ali se zemlja nalegla.ili mozda gresim?
e sad problem je sto sam i prosle godine njega sejao i isto sam imao slucajeve da se navalio sam i to u sred njive negde neki bez pravila.znaci sam od sebe.
reci te mi jel ovo neki sortni nedostatak ili ja ovo sejem plitko?
sad je visine oko 170-180 cm ovo je moja noga nosim 46:sjasi:mozda je ovaj sa strane malo nizi



 
Na prvoj slici se jasno vidi da je ostecenje od crva Diabrotica Virgifera,to je specificnost da na jednoj strani ima kandze a na drugoj pojedene i uvek se na tu stranu i navrne.Ako je monokultura 100% je od crva a ako nije ne bi znao sta da ti kazem,mada sam dosta siguran da je Dijatrotika umesala prste!
 
Dekalb 4888 metliči a formirao je i svilu...dobro bi mu došla jedna kiša od 20-30 litara da se malo osveži...
jahu6a.jpg
Ako se dobro secam sejal ismo u isto vreme. Moj PIONIR isto pusta metlicu i svilu ali mislim u najgore vreme. Ko je bio u pravu ove godine videcemo ,ja mislim po stanju useva vec za mesec dana ,a sto se tice kise na nju druze moj zaboravi do daljneg. Sad je sve na kukuruzu
 
Kod nas ima jedna parcela oko 50 h , 26 ili 27 aprila posejana nemogu tacno da se setim privatizovan kombinat je u pitanju mislim da je pionir metlicu krenuo da izbacuje pre ovog zahladjenja mislim da ce taj biti u prednosti od kasnije posejanih
 
e to ratari moji zasto sejati na 30 cm kad nema kise ce istera nesto a kad poses na 20 i bude susna godina onda sta ce bude.i ja sam za gustu, sadnju al kad nema :kisa:kise djabe sve.
 
kod mene fao 320 do 450 izbacili metlice sejani 8,9,10 april pionir sto dekalb,i teraju u proseku po dva klipa,sta ce dalje biti ne znam, ali nadam se da ce bar isterati jedan klip po biljci ili 150grama zrna ,bio bih zadovoljan kada bih tako bilo :osmeh:,ali videcemo finis ovo je jos trava obicna.
Milane 87@ kod mene se bolje pokazalo prosle godine gusta setva ,ali svaka godina je za sebe treba kukuruz da prezivi ovaj pakao sto dolazi od sutra...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh