Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ipak je ogroman uticaj vremena. U mom kraju ove godine do sada padavina je bilo više nego dovoljno i generalno teško je naći kukuruz koji ne izgleda odlično za sada, kako god je ko radio i koji god hibrid bio.
Prošle godine isto je bilo sve slično samo kontra.
I za pšenicu važi ista priča , al opet obrnuto. Prošle godine kod svih super , a ove godine s..nje.
 
Nama ovde je potrebna kisa vise od svega. Zadnje kise su bile pre otprilike 2 nedelje i to oko 10 l po m2. Ako sutra ne dobijemo minimalno 20-30 l odose i kukuruzi i soja u propast.
 
Danas otišao da prihranim kukuruz što mi je led tukao,pozitivno sam se iznenadio kad sam došao u njivu kukuruz se oporavio samo tako,za samo 11 dana je porastao nekih metar a neki i 1,20 m za nepovjerovati,lista nema dužeg od 40cm.jedino su listovi izrasli kroz šuplje stare pa sam ga morao otpetljavati i potjerao korov,ružno ga vidjeti od zemlje nema lista i više od metra samo na vrhu 3 do 4 lista,stoji ko podkresan.Jedva sam gurao ona kolica, negdje sam morao uvlačit ramena da ga ne lomi a problem su pravili i kanalići od vode jer su tekli poprijeko redaka za sada ima vlage na pretek dao sam mu 200kg kana na hektar pa sad štamu bog da, valda više neće biti leda.
 
u kukuruzu opasno ispucala zemlja....moze ruka da se gurne.mislio sam da je samo u toj njivi jer nije ni spartana ni zagrtana kad mucak svugde je istooo
 
Malopre se vratio iz Bg-a, stvarno lose izgledaju kukuruzi, uvijeni listovi , a na nekim njivama su toliko uvijeni da izdaleka lici na bodljikavi kaktus, i manji kukuruz vise uvijeniji od veceg, rana setva je trenutno u velikoj prednosti, brze je zatvorio redove i smanjio isparavanje,
 
ako padne kisa ali dobra poboljsace se stvari,pogotovo za raniji kukuruz,ali nista mnogo bolje jel i to sto padne vode sjurice se u te pukotine...
 
ovakva kisica kukuruzu fao 300 , 400 bas odgovara mnogo,lep sklop samo tociri hvataju vodu i pustaju uz biljku...
 
Evo danas posijan kukuruz ZP341.Pred usjev stocni grasak sa zobi.
vlage dovoljno u zemlji tako da ocekujem brzo nicanje i nadam se da ce stic za silaze.:osmeh:
 
upravo se vratio iz atara.Usevi ne izgledaju dobro,mislim da ce ovo biti losa godina za kukuruz pogotovo.Najvise me zabrinjava diabrotica koje ima jako puno.Na mojo paceli od 12ha ima je puno,ima i popadalog kukuruza na oglumke.Sejan je sa ponchom 1,25.sta ce biti videcemo sejan je 2 aprila i bas je veliki.Kod manjih se toliko ne vidi diabrotica jer je mali i nije tako polegao.Da napomenem ovo je druga godina da je kukuruz.Ako ne bude kise neverujem da ce da napravi klip taj sto je povaljen.Nisam trebao ni da idem sad se sekiram.......
 
I u našem kraju je napad zlatice veći nego ikada. Više nema pravila, primetio sam polegle biljke i na parcelama koje su prošle godine bile zasejane pšenicom ili neko drugom kulturom.
 
Ja sam mislio da je i kod mene zlatica ,ali bujica je odnela stabljike i on se oporavlja ali izgleda strasno raste po zemlji i vide se trgovi kako je voda nosila zemlju i kako su zile u vazduhu.
 
kod mene se nesto na dekalbu 5007 desava podgoreo je odozdole po dva lista visok je oko 2.20 metra,sav mi je jadan ,a izgledao je dosad najbolje odjednom mu nesto fali,probacu da ga zalijem u petak sa 30litara vode po m/2,ako mu to ne pomogne onda ne znam sta je...razocarao sam se u dekalb koliko je dobro izgledao.
 
img4003b.jpg

da ga ne urEknem, meni moj osmak za sad izgleda dobro napreduje... kasnije je posejan, pa je zato još tek oko 1m visok, ali sve zdravo na njemu:osmeh:
 
Ma da , plamenac ili "European corn borer " . Listovi kukuruza kao izrešetani rafalom, odn rupice u redu. Prošle godine mi napravio pičvajz , doduše nije sam nego uz pomoć diabrotice, suše , i kasnog prskanja dikambom . Konačan rezultat , prinos 3.5t/ha , u toj parceli.
Inače taj plamenac prosto obožava Dekalb.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh