Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sinoc sam bio u obilasku nekih parcela sa kukuruzom i razocaran sam totalno. U petom duzu izgleda da nismo imali kise vise od 30 dana a i ono sto je bilo je sasvim nedovoljno. Naime zemlja ima pukotine duboke i vise od 60 cm siroke 3 do 4 cm. Kukuruz DKC 5276 i Helico koji su mi bili do pre 3 nedelje skoro najbolji sad i da dobiju 80 l kise vise im nema spasa. Zasigurno je otislo nekih 40% od prinosa. 40 cm od zemlje su skroz osuseni a gornji listovi ce se osusiti za 15 dana. Prava katastrofa!
 
Ni kod nas nije bolja situacija,ima gde je ispucala zemlja...Kukuruzi uglavnom jos nisu podgoreli,dobro se drze ali bojim se da nece izdrzati jos 10-ak dana bez kise!
 
attachment.php
moze li neko da mi kaze kakve su ovo pege na kukuruzu i cime prskati,u pitanju je as72 jedino na njemu ima ovih pega i ima nekih malih sivih bubica
 
Željko i ja sam prošle godine imao iste te pege na 72-ci.Krajem jula gde su bile te pege kukuruz je počeo da se cepa ali nije bilo uticaja na prinos.Pored sam imao i pionir i ns640 koji nije imao te pege tako da verujem da je to sortna slabost na čega bog bi znao,ali ne utiče na prinos što je najbitnije.
 
Željko i ja sam prošle godine imao iste te pege na 72-ci.Krajem jula gde su bile te pege kukuruz je počeo da se cepa ali nije bilo uticaja na prinos.Pored sam imao i pionir i ns640 koji nije imao te pege tako da verujem da je to sortna slabost na čega bog bi znao,ali ne utiče na prinos što je najbitnije.
primetio sam na par struka kako su listovi pocepani kao da je grad tukao,verovatno neka slabost.
 
Upravo se vrnuh iz polja,zlatica mi pojede svu svilu na kukuruzu.izbrojao sam i po 10 zlatica na kukuruzu.ne piše mi se dobro ove godine nisam ozbiljno shvatio opasnost od monokulture.inače kukuruzi se u mom ataru još uvek dobro drže,zemlja je tek ponegde popucala.još sam primetio da ove godine kukuruzi nisu preterano visoki i da već puštaju metlicu i na manje od dva metra visine.
 
Vitezb , ja sam prošle godine imo tačno takav napad . Išo sam sa insekticidom , prskalicom koja se može podići skroz visoko i traktorom sa prilično visokim klirensom . Redovi kud je prošo traktor su štetovali jedno 30% ,ostali su se ispravili . Išo sam iz inata da joj j.. majku i uspjelo je . Medjutim na kraju sam primjetio da i onom dijelu što nisam išo sa tim kasnim prskanjem bila je solidna oplodnja iako je brada bila podbrijana.
(koji hibrid najviše napadaju?)
 
Momo ja sam ti presejao pionir v74 ali nakon setvospremiranja jedno 10% se oporavilo i preživelo i sada taj koji je sejan 7.aprila jede a oni koji su presejani 29.aprila još ne puštaju svilu i neće još sigurno nedelju dana pa se nadam jer sam negde čitao na forumu da je zlatica aktivna samo 10 dana u godini da mi ovaj drugi neće dirati.inače u drugoj turi sam sejao 4 različita hibrida od fao grupe 370 do fao grupe 690 tako da ću na jesen imati svega(no1,f38,v74,n43)
 
Za normalno cvetanje i dobru oplodnju biljaka kukuruza mora biti dobro opskrbljena vodom. Dobra snabdevenost biljke vodom pokazuje se jedrim izgledom listova i svežom svilom, bar u prepodnevnim i kasnim podnevnim satima. Dobra snabdevenost vodom najviše zavisi od vlažnosti tla i vlažnosti vazduha, ali i od temperature. Vrlo toplo vreme s dnevnim temperaturama višim od 30 °C i posebno višim od 35 °C, suši vazduh i tako povećava potrošnju vode u biljkama kukuruza. Ako je tlo dovoljno vlažno, od prethodnih kisa ili od kiša u vreme cvetanja ili ako se navodnjava, visoke temperature neće štetiti oplodnji klipova. Ako nema dovoljno vode u tlu, a vlada toplo i suvo vreme kukuruz više gubi nego što uzima vode iz tla. U njemu se tada smanjuje sadržaj vode. Kad to smanjenje vode u biljci pređe određenu meru listovi venu, a svila postaje suva. Na suvoj svili polen se ne zadržava, a ako i padne na nju, ne klija. Rezultat toga slabija je oplodnja klipova, manje stvorenih zrna na klipovima, a mogu se pojaviti i jalove biljke. Sve se to odražava na smanjenje prinosa.
Vrlo toplo, vruće i suvo vreme pre izbijanja i u izbijanju metlice iz vršnog lista utjice na slabiju oplodnju. Lisna se površina treba po mogućnosti zadržati do kraja vegetacije da bi kukuruz dao visok prinos zrna (LAI i LAD).
U vreme metličenja i svilanja kada se dakle na biljci nalaze razvijeni svi listovi, a zrna se tek stvaraju, vremenske nepogode u obliku grada ili neke stetocine i bolesti koji mogu oštetiti lisnu površinu, najviše smanjuju prinos kukuruza.
 
Jutros prošetao kroz polja i od jednog susjeda počeo žutit kuruz donji listovi,onako koda se suši.
Inače,sijao je neku grupu FAO 500, na 17cm. Ja sam svoje na 25 cm i nijedan nije osusen.
Ima li to veze ta gustoca sa suusenjem mozda?
 
najebali smo....a prognoze ni malo dobre...kukuruzi pokazuju tamnu boju a i to je znak nedostatka vlage,izrazito tamna boja...negde su vrhovi poceli da zute

Cisto da pitam oko te tamne boje kukuruza...zar je to nedostatak vlage???Da li je bolji svetliji izgled zelene ili tamniji...mislio sam da tu ulogu igra hibrid
 
Jutros prošetao kroz polja i od jednog susjeda počeo žutit kuruz donji listovi,onako koda se suši.
Inače,sijao je neku grupu FAO 500, na 17cm. Ja sam svoje na 25 cm i nijedan nije osusen.
Ima li to veze ta gustoca sa suusenjem mozda?

Naravno da ima, nije isto da l' istu količinu vode troši veći ili manji broj biljaka. Mada, kako izgleda, uskoro će nestati vode iz zemljišta pa je sve jedno koliko biljaka ima.
 
Cisto da pitam oko te tamne boje kukuruza...zar je to nedostatak vlage???Da li je bolji svetliji izgled zelene ili tamniji...mislio sam da tu ulogu igra hibrid
visak vode se odlikuje zutom bojom biljke,a tamna boja u jednom momentu pokazuje nedostatak vlage i sledi isusuvanje vrhova lisca i podgoevanje
naravno da je tamna boja u normalnim uslovima pokazatelj dobrog useva
 
Ne znam da li sam shvatio,na ovoj susi onaj koji je tamnije zelen je zedniji od svetlijeg samim tim i ugrozeniji a u normalnim uslovima obrnuto???
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh