Za normalno cvetanje i dobru oplodnju biljaka kukuruza mora biti dobro opskrbljena vodom. Dobra snabdevenost biljke vodom pokazuje se jedrim izgledom listova i svežom svilom, bar u prepodnevnim i kasnim podnevnim satima. Dobra snabdevenost vodom najviše zavisi od vlažnosti tla i vlažnosti vazduha, ali i od temperature. Vrlo toplo vreme s dnevnim temperaturama višim od 30 °C i posebno višim od 35 °C, suši vazduh i tako povećava potrošnju vode u biljkama kukuruza. Ako je tlo dovoljno vlažno, od prethodnih kisa ili od kiša u vreme cvetanja ili ako se navodnjava, visoke temperature neće štetiti oplodnji klipova. Ako nema dovoljno vode u tlu, a vlada toplo i suvo vreme kukuruz više gubi nego što uzima vode iz tla. U njemu se tada smanjuje sadržaj vode. Kad to smanjenje vode u biljci pređe određenu meru listovi venu, a svila postaje suva. Na suvoj svili polen se ne zadržava, a ako i padne na nju, ne klija. Rezultat toga slabija je oplodnja klipova, manje stvorenih zrna na klipovima, a mogu se pojaviti i jalove biljke. Sve se to odražava na smanjenje prinosa.
Vrlo toplo, vruće i suvo vreme pre izbijanja i u izbijanju metlice iz vršnog lista utjice na slabiju oplodnju. Lisna se površina treba po mogućnosti zadržati do kraja vegetacije da bi kukuruz dao visok prinos zrna (LAI i LAD).
U vreme metličenja i svilanja kada se dakle na biljci nalaze razvijeni svi listovi, a zrna se tek stvaraju, vremenske nepogode u obliku grada ili neke stetocine i bolesti koji mogu oštetiti lisnu površinu, najviše smanjuju prinos kukuruza.