Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
voleo bih da cujem kako se Dekalb hibridi ponasaju u ovakvim uslovima jer kod mene u mom ataru najlosije su se pokazali . listovi urvrnuti ohohooo, od mojih parcela jedino hibrid pioneer N43 se uvrce bez obzira koja parcela, ostali hibridi ama nista
 
Danas sam prosao pored jedne parcele gde je sejan dkc,znam gazdu jako dobro,covek radi u fulu zemlju,u 10 sati ujutro,dobro se uvrnuli listovi.
Sejano na strnjiku.
 
To mu dodje 1ha ili 1.75kj. Maton ne koristim, ali clanovi koji koriste, primetio sam da je najcesca doza 0.5l/kj tj. za tvoju povrsinu bi bilo oko 0.9l. Imao je stric prosle godine probleme sa zakasnelim prskanjem matonom. Ta njiva je dale oko 6.5t klipa po jutru. Njiva koja je prskana na vreme (3ci list kukuruza) je dala preko 9t/kj. Bilo je 5% biljaka koje uopste nisu dale rod, vec su se slomile na na nekom delu kao da su presecene nozem. Ne mora da bude da je to striktno od 2.4d hemije, medjutim nema od cega drugog. Jer su isti pred usevi, isto seme, samo je razlika nekoliko dana prskanja i uzrast kukuruza.

To je baš od 2.4 D hemije....svi simptomi.... krhkost stabla, listovi obrazuju rozetu, ne savijaju se na dole... tzv. guščiji vrat, nema roda na tim biljkama.
 
italija-zemjotres-596x44.jpg

Severna Italija, posledice zemjotresa.
 
voleo bih da cujem kako se Dekalb hibridi ponasaju u ovakvim uslovima jer kod mene u mom ataru najlosije su se pokazali . listovi urvrnuti ohohooo, od mojih parcela jedino hibrid pioneer N43 se uvrce bez obzira koja parcela, ostali hibridi ama nista
Ovo je dekalb 5783,oko 11 .


Jučerašnje slike što sam postavio u ovoj temi su dekalb hibridi.
 
Vidim da mnogi na forumu misle da je uvrtanje listova kukuruza jednako susenju, i da ako se neki hibrid ne uvrce, da je to dobro... NAPROTIV! Uvrtanje litova je prva mera odbrane od suse, i sto kukuruz vise to radi, to je bolje... Naravno, bolje je da stresnih uslova ni nema, ali kad su vec tu, bolje da je kukuruz uvrnut!
 
Odlično da je neko to skontao i napisao do sad , mene je iskreno mrzelo da objasnjavam... bravo oldtimer!

@Kiraj
Odličan .
 
Dekalb 6120 setva 27-og aprila
bhauit.jpg
307nryv.jpg
ove godine sam probno posejao 2 k.j,za sada lepo raste i razvija se...a ovo sam primetio na parcetu zemlje od 32 ara gde sam posle mladog luka posejao kukuruz 22-og maja
2wbxrvb.jpg
295pcg7.jpg
Diabrotica Virgifera i prosle godine mi je sav kukuruz porusila na toj zemlji ali je bio dosta veci u ovo vreme,sutra cu prskati nekim insekticidom posto je kukuruz u fazi 7-8 lista i prehraniti preko lista...
 
Ja sam danas kidao da vidim metlice i kukuruz je u gornjoj zoni bukvalno pun vode.Još nije vreme za sekiraciju.
 
savato samo jedna ispravka insek koji si prikazao je LEMA MELANOPUS imao sam je jedno parče na njivi ali nisam stigao da postavim slike.
 
http://www.agroupozorenje.rs/news.php?news_id=747 Ono moze a i ne mora bit...

---------- Poruka napisana u 21:47 ---------- Prethodna poruka je at 21:40 ----------

U pravu ste ljudi,sada sam malo procesljao internetom,preporuka za suzbijanje u psenici je Fastac a cime ici u kukuruzu posto je mala parcela,da li ici nekim drugim insekticidom,imate li iskustva.Mozda Actara,Mospilan,Wizzard ili tako neki povrtarski insekticid ili mora striktno za nju!
 
raspitaj se kod zastitara pa prskaj sto pre evo zasto , ima 7 do 8 god. kad je komsa ovro zito ona se prebacila kod mene na kukuruz , parcela 1.7ha, pobelelo za par dana oko 15 do 20 ari, kukuruz oko 1.5m , ja taktor i prskalicu i isprskam tih 15estak ari , spasao sam ostatak njive a bilo je roda i na ugrozenom delu , e sad tebi je kukuruz mali zato ti kazem sto pre. aj zdravo
 
Vidim da mnogi na forumu misle da je uvrtanje listova kukuruza jednako susenju, i da ako se neki hibrid ne uvrce, da je to dobro... NAPROTIV! Uvrtanje litova je prva mera odbrane od suse, i sto kukuruz vise to radi, to je bolje... Naravno, bolje je da stresnih uslova ni nema, ali kad su vec tu, bolje da je kukuruz uvrnut!
Kod nas kad su bile zadnje kise mislim da je palo samo nekih 10 l. U ritovima ima strasnih pukotina u zemlji, nedostatak vlage je ocigledno.
Sto se tice Dekalba na mojim parcelama je baceno jesenas 150 kg 3x16 plus predsetveno 200 kg San-a po kj i stojim iza toga sto tvrdi Oldtimer. Dekalb hibridi i Helico su medju prvim hibridima u nasim atarima koji su se uvrnuli. Na jedoj parceli imam posejan DKC 5783, medjutim prva 4 reda su AS- 72 ( ono sto je ostalo u sejalicu) i da vidis cudo kako ovaj blesavi AS stoji rasirenih listova i dopusti sebi da ga sunce razbije dok ovaj pametniji DKC se sav uvrnuo pa se kolko tolko stiti.
Najgore je to sto ova stvar kod starijih ljudi ovo nikako ne pije vodu pa im se ne moze objasniti.
 
Pa to i nije pravo uvrtanje listova , kod dekalba i kad nema suše približno je takav položaj listova .
Evo moj 6120 dkc , na neoranom, sijan druge pol aprila (slikano juče oko 2h na najvećoj žegi):

DSC02863.jpg


a ovde se vidi da je dole mrak i još nije kritično sa vlagom :

DSC02860.jpg


a ovo je uvrnut list , slika od prošle godine:

images
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh