Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Lutrija brale,sve zavisi od godine,ono jes da se u zadnjih godina bolje pokazala rana setva i Fao 400-500 ali....
Kod nas je obrnuto ,kasniji hibridi i kasnija setva.u stvari kod nas su svo vreme do pojave stranih kuca sejali hibridi kasnije vegetacije i slabijeg ranog porasta, kako su dosli promoteri koji nemaju pojma o stanju na terenu i pricali kojekakve bajke i pricali price o sejanju 15 marta, sada se preporucuje setva od 20 aprila posle provere prinosa i stanja useva, jer u tim rokovima kukuruz ima najvecu mogucnost da se oplodi, i dobije kisu za nalivanje zrna. U stvari sve su to jos nasi dedovi znali .kod nas su i striktno preporucivali kolombu, a svi koji su je sejali su se opekli. a sada nam prodaju nasu praksu koju su oni istrazili a mi smo zaboravili .nemoze niko znati bolje od onoga ko se 100 godina bavi tim poslom i probao je sve i svasta. genetika je nesto drugo jer dozvoljava veci broj biljaka na istoj povrsini ,jaci korenov sistem,brze otpustanje vlage,otpornost na lomljenje stabla i poleganje itd. ali zato i probamo druge proizvodjace, ili novije hibride.
 
ja mislim da ce ranija setva da neki rod zato sto on pre izgura dok ovi sa kasnije ako nema kisa tesko.evio moj ogled 1.70 visok ali poceo se uvija .treba kisa ljuddiiiiiiii
 
Mora da se uvija . Preko 29C kukuruz ne raste nego se brani tek kad padne ispod 29c ponovo raste ,a preko 39 C umire ,opet sve u zavisnosti od vlažnosti vazduha i vetra a naročito od noćnih tem .koje bi trebale da padnu ispod 20c da bi on povratio život .A ako bi i noćne bile preko 20c a danju 39c e onda bi bilo naopako .Za sada je dobro.Jutros u 6 h17c.:osmeh:
 
Neće biti da je tako.Ako je u hladu 36 kao što mere i objavljuju onda je napolju na direktnom suncu preko 40 i kukuruz je još uvek živ.Najgore je kada počne da duva jak vetar u kombinaciji sa previsokom temperaturom.Taj šuri sve pred sobom.
 
Sve se menja ,jasam tako učio od prof. 1984g. a na suncu može da bude i 55 ali se računa u hladu. Verovatno su i sorte putem selekcionisanja postale sve otpornije. Pre par godina je bilo u BN. 41 c tako su javili .Mi smo taj dan bili na jezeru .Podesio se i jak južni vetar veoma topal. Kada smo se vratili pokraj kukuruza sav je bio sive boje.List se lomio kao suvi duvan.Sve je izgubljeno za par sati.To je bila naj veća šteta u mom kraju za sada . Veća od svih kiša i gradova do sad.Ne ponovilo se .
 
Najgora mu je ko što kaže Spasoje visoka noćna temp , a negdje sam pročitao da kukuruz gubi 1% prinosa na svakih 12 sati uvrnutih listova , osim u klasanju kada gubi 1% prinosa na 4 sata uvrnutih listova.
Isto sam primjetio prošle godine kad su mu uvrnuti listovi i dobije manje od 20l kiše (navodnjavanja) , popravi se ali već istog dana ili sutra se ponovo uvrće , samo 20-30l ga vraća u normalu na duži period , bar u ovakvom tipu zemlje.

Znači bolje mu je jednom 20 ili više litara , nego pet puta po 5 10l kiše.
 
Kukuruz veoma dobro skladisti viskove vode tako da to uvrtanje ako nije u korovu je sortna osobina cuvanja vlage u listovima.Jos nije za njega opasno,ali ako nastavi ovaj "vruc"vetar za 5-6 dana bice u nedostatku vlage.
 
Sad dolazi do izrazaja obrada i djubrenje u jesen. Bez NPK djubriva kukuruz ce vise patiti, a da ne govorim o tome ko je ospartao a ko ne.
 
@Cicimoric,
ako pratiš ovu temu,kako se ponašaju kukuruzi na podribanom zemljištu ? Danas ne mogu ali sutra ću obići neke parcele.
 
Pre pola sata sam dosao iz atara. Cele njive kukuruza a ne samo uvratine se uvrcu i to kukuruz visine do metra.
 
Slazem se da je pravilna agrotehnika najbitnija stavka, ove vrucine ublazujemo kukuruzu predvece sa 120lit. vode i 5kg urea+ lepak.
 
Tačno je da tako čuva vlagu , ali sračunato je da tolko gubi prinos sve dok je uvrnut . To nije posljedica nego pokazatelj da je u stresu i da nema dovoljno vlage. Glavna razlika se ispoljava u odnosu na tip zemlje . Zemlja prve klase , sa dosta humusa mnogo bolje čuva vlagu , isto kao što je i djubrivo mnogo bolje iskoristivo. Taj pokazatelj , tzv kapacitet zemlje , je u normalnim državama i iskazan brojem na analizi zemlje (ne i kod nas) i direktno se preračunava cijena zemlje tako da dvije parcele u blizini mogu biti duplo različite po cijeni u zavisnosti od tog broja.
 
kod mene od svih hibrida pionir v52,r10,no1,p9494, od ovih se nijedan ne uvrce a npr dekalb 5007 se malo uvrce,a nigde nije ispucala zemlja i ima vlage,ili je to takav hibrid.
 
Ako stignem slikaću Dekalb na neoranom , podrivanom i tanjiranom . Izgleda odlično.

( mada je ovde bilo dosta padavina pa neznači za uvrtanje , vidjećemo kasnije)
 
Oko 5 popodne ,kad sam krenuo od kuće termometar je pokazivao 34 stepena.Kukuruz na oranom




Druga parcela u blizini ove ,samo tanjirano i podrivano.




Na podrivanoj parceli vlage ima 30-ak cm ,dalje nisam kopao



Za sada razlke u oranom i podrivanom nisam zapazio.

I ova parcela je tanjirana i podrivana

Oaze gde je palamida se uvrću i dosta su niže od okoline iako i tu ima dosta vlage.





 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh