Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas svratio da vidim moj Heliko prezadovoljan sam samo sto imam i one nize u porastu koji su bili pregoreli u doradi pa su kasnije nicanje imali.
 
Slika iz sela

2u8wltk.jpg


2823vvp.jpg


Desna parcela je sijana već 3 puta, prvi propao zbog mraza, drugi zbog prekomjerne vlage a treći gotovo da nije ni nikao. Oranje je bilo uzasno lose, čovijek je uzorao jedna 15cm duboko, u proljeće jako duboko potanjirano sa x24 i posijano nakon par dana kada se sve žestoko speklo. Posle mraza opet preko mjere duboko potanjirano (i to jako mokro), osušeno kao cigla pa posijano na 2-3cm dubine. Prije 5-6 dana posijano opet bez ikakve obrade, sijačica je išla jedva 1cm u dubinu, bar 70-80% zrna je ostalo na površini, pokušavali su da uklapaju redove ali je prethodna sijačica bila namještena na 60cm a ova druga na 75cm...užas. LIjeva parcela je moja, tu je AS54 sijan 1. maja.
 
Uzas. Ako nema setvospremac, bolje da je platio tebi (ili ko vec radi usluge u selu) da mu odradite setvospremacem. Ovako 3x seme, bas je jeftino prosao. A oranje na 15cm je ugarenje, nije oranje.
 
Poslednja izmena:
Ma ima u selu dosta ljudi koji rade uslužno, ima i freza i rotodrljača, i on ima i drljaču i tanjiraču, baš sam se zadesio u blizini kada je tanjirao, stajao sam i pitao se koji on to vrag radi - tanjirača je bukvalno orala! KAda sam posle par dana opet naišao tu vidim posijano u ono potanjirano...Nije to samo na ovoj parceli, na još jednoj od hektar i na par manih je gore od ovoga, tu je već dva puta presijavano, prskano samo jednom na crno, kukuruz se i ne vidi od korova (rizomski sirak) a i nema nešto posebno ni da se vidi, nekih 20-30% sklopa, slabašan i blijed. Lik inače sije oko 10ha kukuruza a gotovo pola je čista propast.
 
Nikada necu razumeti te ljude. Zar mu je tesko da pita u selu nekog boljeg proizvodjaca kukuruza da mu malo pomogne oko agrotehnike? Treba biti realan i svestan. Kad vidis da neko bolje radi od tebe i ima bolje useve, zasto ne posavetovati se. Ja sam uvek nalazio na dobre savete i ljude koji hoce da pomognu i iz godine u godinu njive sve bolje izgledaju.
 
Prošle godine je imao zaista odlične usjeve, kukruruz je bio medju prvih 5 u selu (moj je drugi, onaj komšija sa 5 traktora i 50ha zemlje je nedostižan :) ) ali ove godine je sve započeo aljkavo i "kao preko one stvari". Uzeo bih ja to u arendu, ova parcela sa slika gore i nije njegova, tu je bio šljivik pa posječen, ja i otac je uzeli na 2 godine, povadili brdo panjeva i žila, sijali jednu godinu i gazda uzme od nas i da je ovom aljkavom, opravdanje mu je bilo "pa znaš, on mi je rodjak", a nije mu bio rodjak kad je na parceli bilio 70-80 panjeva.

Što se savjeta tiče, ja i otac smo kao neka savjetodavna služba, obojica mnogo čitamo o sjemenima, agrotehnici, djubrenju, prskanju i herbicidima i pratimo prognoze vremena kao meteorološka stanica pa nas mnogo ljudi pita u vezi tih problema. Ovaj lik nikoga ništa ne pita.
 
Kermess i Korimbos setva 26-27.04.
qytpnt.jpg
20jqpzk.jpg
4v4o46.jpg
b68uxc.jpg


---------- Poruka napisana u 15:08 ---------- Prethodna poruka je at 14:56 ----------

AS 72 setva 03.05-og
30nj75x.jpg
2ijkbki.jpg
 
Ja stvarno ne znam st avi mozete da zakljucite sa "tudjih" slika. Ja nista, ili bar ono sto me interesuje a to je da li ce na jesen imati bar 10 t/Ha.
Sta ce vam kukuruz od 3 m i vislji, stvarno ne znam. Ja bi voleo da ima hibrid koji je visok 1 m max.
 
Ja stvarno ne znam st avi mozete da zakljucite sa "tudjih" slika. Ja nista, ili bar ono sto me interesuje a to je da li ce na jesen imati bar 10 t/Ha.
Sta ce vam kukuruz od 3 m i vislji, stvarno ne znam. Ja bi voleo da ima hibrid koji je visok 1 m max.
.....a da rodi 10t/ha,i ja bi bio prezadovoljan,malo zetvenih ostataka :osmeh:
 
Bez da se ljutis,ali AS po meni na tvojim slikama izgleda bolje od KWS-a.
Ma dobar je AS 72,vucen je stajnjak pa je pobesneo od ovih kisa,a ovamo je isto dosta jaka-toreno je skoro sve pa je presao i mnoge kukuruze koji su ranije sejani a napominjem FAO 600 su hibridi i nemaju izraziti rani porast!Najbitniji period ide za 20-ak dana kada cemo videti ima li ostecenja od kuk.zlatice i da li ce biti kise kada bude trajala oplodnja...Ako bude 35-40 stepeni bez kise,dzabe sve...
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh