Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ti ocigledno nisi sejao najnovije domace hibride pa zato tako i mislis ali ok tvoj problem.Strane semenske kuce su usle na nase trziste bez ikakve kontrole i zastite,ko je kriv za to mozemo samo nagadjati i pokusali su damping cenama da uniste domace institute ali na nasu srecu u tome nisu uspeli.Da jesu videli bi posto bi bilo seme.
 
Raso slazem se sa tobom sto se tice cene semena. Neko je pre 2-3 meseca postavio link ka cenama mislim DKC u Madjarskoj (ako se neko seti gde se moze naci taj link neka okaci) gde je cena skoro x2 nego kod nas.
 
Mnoge zemlje u Evropi i u svetu koje su xxxbogatije od nase,bile bi srecne da imaju svoju pamet i svoje institute ali ih nemaju a kod nas je sve to neko smisljeno radio da se to sve unisti i eto na nasu srecu nisu uspeli.Evo jednog primera,nasi instituti u Hrvatskoj nema sanse da registruju ni jedan jedini hibrid a samim tim ne mogu ni da prodaju seme na njihovom trzistu a njihove semenske kuce imaju povlascen polozaj kod nas.
 
Ne znam kakvo je stanje sa otpustanjem vlage jer sve beremo u klipu tek cu iduce godine sejati za vrsidbu.
Ali sto se tice starta,prirasta,velicine klipa moj je domaci ogled lane oduvao komsijin ogled jedne do prosle i ove godine omiljene marke(a sad je svi izbacuju). Lose je sto kod nas kad se kaze domaci odmah se misli na ZP677 NS640 i sl hibride koji su stariji i od mene .... a ima novih koji bas dobro cure iz cardaka kad se krune. :cool:
 
ja sam koristio otopinu SAN-a išao sam 10% i to u 5-6 listu iako mi je jedan savetodavac predlagao i savetovao da sasvim sigurno mogu ići i do 20% ali sam ja ipak išao sa 10%
 
samo što se urea mnooogo bolje rastapa i ne ostaje taloga , ja kad radim istresem džak uree 25kg i sito samo sipam vodu preko nje i ništa ne ostane.
 
samo što se urea mnooogo bolje rastapa i ne ostaje taloga , ja kad radim istresem džak uree 25kg i sito samo sipam vodu preko nje i ništa ne ostane.
to je tačno ali ako rastopiš san dan ranije i ostaviš da se staloži nemaš problema ja sam ove godine rastapao i odmah u prskalicu sipao ali kroz 4 sloja ženskih čarapa kad krene talog staneš i to je to ni jednom mi se nije zapušila ni jedna dizna a imam one stare vrtložne dizne ( stara moravina prskalica )a rastapao sam ga u vreloj vodi istopi se za sekund
 
Sejan 16.04. Dekalb

260e9nl.jpg

ouxx03.jpg


Nisam ospartao,ima blata,visina stabljike oko 50cm...nemam pojma sta mi je raditi sa spartanjem,bojim se da ne napravim vise stete nego koristi jer cisto sumljam da nece lomiti trakotor stabljiku za 2-3 dana.Savet?
 
Ja poštujem svačije mišljenje, ali imam i svoje i zato sam ga izneo, i sigurno nepričam napamet iako sam mlad, imam dosta iskustva u poljoprivredi... Tačno je da hibride novije generacije nisam ja lično sejao, ali znam ljude koji jesu i dosta puta sam imao prilike da ih vidim (samo novosadske, zemunske nisam imao prilike još do sada), a iza ono što sam rekao i dalje stojim. I da ono što nam sve semenske kuće u katalozima daju može da se okači mačku o rep, jel jedno je ogled gde se samo vrše 50 m i to naravno najbolji deo, a nešto sasvim drugo kad se uradi cela parcela... Možda ću nekad u budućnosti probati i novije domaće hibride, ali do tada ih isključivo sejem za berbu u klipu...

@F.E.A.R
Ako budeš teo da ga špartaš za 2 - 3 dana idi u podne onda ga sigurno nećeš lomiti...
 
Drugari uozbiljite se :osmeh: Mitski zinor poprima epidemijske karakteristike!

Dugujem clanu @peet sliku od krivudavog kukuruza.
Slika nakon prskanja ~12-13 dana a 2-3 dana pre spartanja.


Ovaj deo njive je poprilicno "rutav" ali ipak su korovi dobro suzbijeni hemijom.
 
:haha: Mi tako imamo duze redove od drugih! Ispartalo se dobro, malo smo ga samo ponegde secnuli :osmeh:
 
Sad se vratio sa obilaska ZP 434 koji je jadnicak zapostavljen jer je sejan jedini na kukuruzistu.Nisam imao cime da ga usporedim ali je visina oko 140cm slikao sam iz ruke naspram sebe inace ja sam visok 170cm.
 
Mi nemamo case-e,zordine,massere,newholande,ali se maximalno trudimo da nam usevi budu u top stanju.
Dikamba 5699,od ove godine,kada kantar to potvrdi,samo monsanto sejemo.
photo0137.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh