Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li je to kukuruz u monokulturi?
Prvi put vidim ovo,ali:
Nesto slicno se desilo komsiji koji je sejao suncokret cesto na istoj njivi, svake druge godine...pa zato pitam.
kukuruz nije bio na toj njivi bar 5 godina.i nevezano za predusev se susi...jednostavno nema pravila.jedino vecina od ljudi koji imaju stetu je koristilo glifosav posle setve,a pre nicanja mesan sa acetosavom(sa ili bez protektanta PLUS),ali niko nije zakasnio,prskano je u proseku 2-4 dan posle setve.
 
Da li neko ima problema sa kukuruzom ove godine?naime kod nas u okolini kukuruz koji je nikao masovno se susi,kao da je prskan totalom,stim da u dnu stabljike postoji neko zadebljanje,kao zrno soje...iskljucujem mogucnost da je total dosao u kontakt sa niklim usevom,kao i da je odredjeni hibrid samo u pitanju,jer se dogadja totalno nepovezano,ne zaviseci ni od datuma setve,ni od dubine,niti od preduseva...postoje njive u okolini sa 30% stete!
Ja sam video jednu parcelu blizu moje sa takvim kukuruzom ali 100% šteta,mislim da je u pitanju hemija ,nisam sreo vlasnika da ga pitam.
 
DKC 5699...nisam bas nesto prezadovoljan, nekako kilavo raste u odnosu na ostale..
2eav3h1.jpg
 
Kako vidim sa slika imaš dosta jako nakrivljenog kukuruza.Kod mene je to krivljenje naj izraženije takođe na DKC-u.
 
nisam baš nešto primetio da je nakrivljen, možda nešto malo od vetra ...nemam pojma.... špartao sam ga pa ga je možda malo zemlja nagrnula....:sta:
 
kukuruz koji je sejan 12 aprila i koji je sejen 20 aprla nisu isti. ogledno parce od pola ara je ovako ima 7 pero, i listovi su mu veci nego na ovaj sto je sejan sa manje djubriva eto u cemu je stos.mada daleko je berba ali videcemo. dana sam uzo u zakup 1 ha 30 da radim .i on ce meni, ja kad sam bio tvoje godine radio sam 20 ha i vido sam da se neisplati pa sam i moje batalio.a ja se pomisli pa sigurno da nema zato jer u ti 20 ha treba se ulozi, a nije samo ja radim tolko.
 
@ Srdjan............iako si naveo da je iskljucena mogucnost da je od totala, meni ipak smrdi na glifosat. Ovog proleca su ljudi haos pravili sa totalnim herbicidom. Ima ostecenja cak i do 100 -150 metara dalje od njive koja je prskana sa totalnim. Kukuruzi koji su dobili od totala izgledaju isto kao ovaj tvoj na slici. Jedino nisam obracao paznju na onu "kuglicu" koje ima kod ovog na slici.
 
To bi mogao da bude i palež klijanaca što bi u tom slučaju zavisilo od semena i vremena i načina setve.

---------- Poruka napisana u 23:39 ---------- Prethodna poruka je at 23:34 ----------

i drugih faktora zemljišta i upotrebe hemije
 
Bili malopre ljudi iz Agrozavoda...kazu otrov je u pitanju,bar po ponasanju biljaka koje se jos uvek bore...sumljaju da je muljano sa hemijom,tj sa acetohlorom,posto total iskljucuju,jer on ima delovanje sat vremena na povrsinu i zavrsio je...e sad dal je u pitanju neka serija,tj sarza otrova samo,ili sta vec,uglavnom negde stete nema,a negde katastrofa...
 
Jedan kolega se danas zali da mora da preseje 3 jutara, oprskao pre desetak dana sa nekim indijanskim preparatima na bazi nikosulfurona i dikambe, pa mu se suse kuruzi.Toliko o stednji....
Kako prolazim atarom ima vise parcela koji se suse, a vide se tragovi traktora od prskanja.
 
neki od nas su več rekli onu staru narodnu " nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari " možda su uštedeli 1500po hektaru na hemiji i šta sad kada dođe do ovakvih situacija ko če ti nadoknaditi štetu :sta: niko šteta je moooooooogo veča nego što je bila ušteda
 
@ Srdjan............iako si naveo da je iskljucena mogucnost da je od totala, meni ipak smrdi na glifosat. Ovog proleca su ljudi haos pravili sa totalnim herbicidom. Ima ostecenja cak i do 100 -150 metara dalje od njive koja je prskana sa totalnim. Kukuruzi koji su dobili od totala izgledaju isto kao ovaj tvoj na slici. Jedino nisam obracao paznju na onu "kuglicu" koje ima kod ovog na slici.
Na jednoj parceli komšija prskao posle setve sa totalom a nije isključio prskalicu pri okretanju iako je moj kukuruz već iznikao (imao je 3-4 lista)Deluje kao onaj sa srđanove slike .Nisam gledao da li ima to zadebljanje.
Još da dodam da je kukuruz dekalb 4964.Pošto je uginuo ,znači da nije GMO .:osmeh:
 
Piso sam o Acetohloru ranije. Ja ga više neću koristiti , a valjda se kod nas i izbacuje. Možeš ga koristiti 20g bez problema a kad se poklope neki uslovi stanja zemlje ,stresnih faza i sl može doć do nečeg. Mada ova slika više liči na total ili sl , jer je i šteta totalna.
 
Jedan kolega se danas zali da mora da preseje 3 jutara, oprskao pre desetak dana sa nekim indijanskim preparatima na bazi nikosulfurona i dikambe, pa mu se suse kuruzi.Toliko o stednji....
Kako prolazim atarom ima vise parcela koji se suse, a vide se tragovi traktora od prskanja.
Pa kolke je taj doze išao kad se kukuruz suši?Ljudi se žale da neće korov da se suši sa punim dozama pa dodaju još a ovaj spržio i kukuruz.
 
2mdksag.jpg
NS5043 u subotu ošpartan ,a juče prihranjen sa mortonikom i 5kg ureje, inače prskan sa kombinacijom avalon 2l/h +talisman 1l/h učinak odličan
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh