Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas zavrsio setvu u jednu vecu parcelu 20kj posejani su ovi hibridi caussade ranki; Lg35.35 ;Lg34.75i cisko.Nenamerno ce posluziti kao ogledna parcela
 
Ja bih trebao sutra i prekosutra da završim. Danas kupovau semena . Biće "ogled" sličan kao kod tebe . Bit će ga 7 vrsta.
 
Danas, kad su se malo slegli ćevapčići, išao sam da obiđem kukuruze i vidim koji su sklop ostvarili posle nicanja. Rezultati su sledeći:

Pionir V74 sa Pončom, sejan na 21 cm, dubina 6-7cm, sejano 10.04. - 87.5%
Pionir F38 sa Furadanom, sejan na 21 cm, dubina 6-7cm, sejano 10.04. - 83.4%
Pionir P12 sa Furadanom (gratis vreća), sejan na 21 cm, dubina 5 cm, sejano 10.04.- 80.8%
AS 72 sa fabrički nanešenim insekticidom, sejan na 23.5 cm, dubina 6-7cm, sejano 10.04. - 92.4%
NS 6030 sa Furadanom, sejan na 23.5 cm, dubina 6-7cm, sejano 10.04. - 88.9%

(Ove dubine 6-7cm su pretežno oko 6cm, ali ima i gde je otišlo do 7cm.)

Vizuelno, najviše mi se sviđa kako izgleda i napreduje V74, zatim sledi AS 72, potom NS 6030, F38 i na začelju je P12.

Sklop je utvrđen brojanjem normalno razvijenih biljaka na deonici od 14.285m. Tamo gde je sejalica bacila po dva zrna, računao sam kao jedno. Broj brojanja po hibridu je bio 12-20.






Već sam ranije pisao da sam nailazio na zrna koja su pustila korenčiće, ali ne i klicu koja ide ka površini. Najviše je toga bilo na F38 i na P12.





Pored ovoga, naišao sam na još nekoliko problema. Nalazio sam niknute biljke koje su jednostavno bile bez nadzemnog dela, a kad se bolje pogleda, taj patrljak što viri iznad površine je bio sasušen. Zrno ispod površine je u dobrom stanju, tj. nisu ga dirali žičari.





Takođe sam nailazio na jedan broj biljaka koji je očigledno počeo da se suši u nadzemnom delu. Kad se odkopa, vidi se da je zrno ok. Vlage ima, tako da to ne može biti uzrok. Da li je ovo samo faza pre stanja na gornjim slikama? Zbog čega se to dešava, da li je možda neki insekt u pitanju? Evo jedne biljke koja je već gotovo osušena i ista ta biljka odkopana:




Evo još nekih biljaka koje su počele da se suše:

 
Takođe ima jedan broj biljaka sa uvrnutim lišćem i isfronclanim lišćem. Da li je tu problem možda neki herbicid iz ranijih godina (sad još ništa nisam prskao), ili su froncle možda posledica par dana košave?




Za ovo predpostavljam da je delo nekog insekta!? Na slikama je ista biljka slikana sa različitih strana da bi se bolje videlo:




I na kraju, s' obzirom na hladno vreme, dublju setvu, i verovatno lošije seme (Pionir F38 i P12), ja sam ipak zadovoljan kako je na kraju prošla setva i nicanje. Evo kako izgleda V74, koga sam prvi put sejao ove godine.

 
Gledajući statistički procenti sklopova ti nisu loši ali realno gledajući iz ugla (kolege) poljoprivrednika to je dosta loše.Moji sklopovi su svi preko 90% i tek sa takvim procentom sam zadovoljan.Ja sam F73 presevao a imao je sklop od sigurno 80-82%.I kod mene ima oštećenja niklog kukuruza od jakih vetrova.Za to se ne sekiram jer će se oporaviti.
Pioniru ni ova godina ne ide na čast.
 
@MOMOSARIC

Nisam.

@diklofen

Prošle godine sam imao preko 90%, neke hibride čak i 93%. Zadovoljan sam ja i sa ovim, a nisam presevao ni one godine kad sam imao oko 75% (tad sam batalio mehaničku sejalicu).
 
kad smo kod procenata, posejan d11 na 22.5 sto je oko 63000 biljki/ha, izniklih oko 50000. sta ciniti ostaviti ili presejati?
 
Znači fali ga 20 posto... Ako ga bereš u klipu ostavi a ako oćeš da kruniš, moj savet je presevati, ali samo neki rani hibrid...
 
Evo mog kukuruza ZP 606 , sejan 5 aprila ,koren sam merio ima 10 cm ,zadovoljan i klijanjem i porastom.


orufdg.jpg
 
Mi smo danas zavrsili i poslednju parcelu za ovu godinu, suta soja, a za vikend drugo prskanje repe. Onaj kukuruz koji smo sejali u petak 27. 04. skoro da je izasao.
 
na jednoj parceli je malo prorijeđen i kad odgrenem zrno napo žicar crv sad neznam dal će sjeći i ovaj ponikli kuruz ili ide samo na zrno.Čudo mi je jer tu je i prošle godine bio kukuruz pa ga nije bilo i ove nisam tretiro sjeme jer je do sada važilo da ga bude samo u ledinama.šta da radim ako će dirat i ovaj niknuli presijao bi ga sa tretiranim sjemenom a ako neće ostavio bi.molim hitan savjet pozdrav
 
Danas sejao suncokret i obisao neke njive pod kukuruzom koji je sejan pre kise.4,5 i 12 og aprila.Najvise mi se svidja ovaj sto je sejan 4 i 5og.Ovaj kasnije,dobro je poniko,ali ima ga i ispod pokorice,pa je nekako zut i muci se.
A Dukeju da kazem,da sam i ja nasao a i neki moji drugovi,da su nasli zrno koje je pustilo zile dole,ali klica jos neide gore.
Mislim,da je u tom periodu dublja setva ispala negativna. :sta:
Sad posle kise sam sve sejao do 6cm.
Veceras svratim da vidim kukur.gde mi je KR komsija i spazim neke duboke otiske cipela po mojoj njivi.Posto vecina nas zna koliko je tezak KR,nije mi bilo tesko da zakljucim da je on taj posetilac. :haha:
 
Kanda cu vec drugi put morati da presevam silazni AS na 3 kj. Dva puta ga divlje svinje urnisale. Poludeo sam, ima li kakav preparat za odbijanje svinja?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh