Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ove godine smo sav kukuruz posejali 10 i 11 IV .Prošle godine je setva bila od 9.IV pa do 1 VI.
 
Najesen će se sve videti.
Kao što kaže kolega rale, i ja se uvek radije odlučujem za setvu u drugoj polovini aprila, jer je to optimalan rok setve. Sejem hibride FAO grupa 400-500 i to je za njih optimum. Niti se u nicanju pate, niti imaju nedostatka vlage, ako se zimska vlaga na vreme konzervira. A što se tiče vlage u žetvi, to meni lično moja sušara uvek rešava za male novce.
 
Pa eto samo se namece resenje, posejte razlicite fao grupe u ranoj i kasnoj setvi (namerno napravite pauzu). Tako cete sigurno smanjiti potencijalnu gresku, kad vec ne znamo kada ce da udari susa. U poljoprivredi je vazno osigurati prosek prinosa kojim smo zadovoljni.
 
Ne znam, neka shizofrenija se uvukla i u poljoprivredu... Tempo postaje opasno brz. Ranije kad resis da sejes, odes kupis seme, zakacis sejalicu i udri... Sad ako do 15.1. ne narucis seme, neodgovoran si, ako cekas februar-mart, kao da si ubio nekog... Pa rokovi...evo, od strane nekih sve posejano posle 5.4. je ravno junskoj setvi... Polako ljudi...popite pivo :ppozdrav:
 
Ne znam, neka shizofrenija se uvukla i u poljoprivredu... Tempo postaje opasno brz. Ranije kad resis da sejes, odes kupis seme, zakacis sejalicu i udri... Sad ako do 15.1. ne narucis seme, neodgovoran si, ako cekas februar-mart, kao da si ubio nekog... Pa rokovi...evo, od strane nekih sve posejano posle 5.4. je ravno junskoj setvi... Polako ljudi...popite pivo :ppozdrav:
ja sam danas popio pivo u kukuruzu koji je posejan 28 i ima dva lista, naravno bez likovanja sa moje strane. svako zna svoje
 
Ovde bas svako tera vodu na svoju vodenicu.Nikakve zamerke onima koji su posejali zelim dobar rod svima nama,uporedicemo najesen postignute rezultate pa nece valjda svi biti rekorderi.Zapisimo svi koliko smo posejali da toliko i kosimo_Ovde kod nas je obicaj da se jedno seje a drugo kosi,interesantno uvek manje.
 
Sta mislite sta ce biti sa ovim sto su sejani u sredu i cetvrtak,dal nece da istruli seme od velike vlage?
 
Neće istruliti.
Trenutno je temperastura na 2cm ispod zemlje 11,6C i na 10cm ispod zemlje 12,2C.
 
Datum sjetve ima uglavnom veliku ulogu u prinosu . Ne govorim napamet nego iz nekih statistika , nemojte me pitati da ih pokažem , davno sam to gledo , ali sigurno je tako. Uporedjivan je prinos duži niz godina istih hibrida u sitoj zemlji i sa istom agrotehnikom ali sa razlićitim datumom sjetve i razlikovao se prilično dosta.
Ali nažalost to nije tako jednostavno da bi odma znali dali je bolje sijati ranije ili kasnije. Sve zavisi od vremena te godine. Ključno je razdoblje neposredno prije i za vrijeme klasanja , bilo bi dobro da u tom periodu promašimo vrućine i sušu , a pogotovo suve i tople noći.
Ako znamo u našem području kad je najčešće ta vrelina , da pokušamo to da mimoidje klasavanje.
Ja sam nešto pratio i pokazalo mi se , na prvi pogled nelogično da mi najbolje prodju rani hibridi (grupe 300 i rana400) ako se siju rano , a kasni (500-600) malo kasnije ( 10.4-1.5)
Izgleda da rani hibridi posijani rano klasaju uglavnom prije vreline , a kasni sijani malo kasnije poslije tih najvrućih dana.
Sve su to neki prosjeci a ipak je najviše do Boga.
 
Naravno da nije , al gledano samo u optimalnoj sjetvi a to je skoro cijeli april , pa ako podijelimo.
Sijano poslije recimo 5-10 maja već sigurno pada prinos, to je prava kasna sjetva.
 
Momosaric nije rekao kasna setva već kasnija od rane.Potpuno se slažem sa njegovim stavovima:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh