Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Verovatno će biti slučajeva gde će morati ali mislim da ipak nije bilo nekog ekstrema da bi se masovno presejavalo.
 
Nit' se kajem sto nisam posejao nit' bi se kajao da jesam. Hteo sam da posejem nesto kukuruza na peskovitije zemljiste pocetkom aprila ali igrom slucaja nisam tako da cu sve posejati kad prosusi ako Bog da. I ove godine sejemo sve Pioneer, 8 razlicitih hibrida od N01 do D12.
 
meni se jos nije desilo da presevam zbog neke moje greske,(grad ne racunam, jednom sam presevao od grada) do duse nisam nikad ovako rano ni sejao, mozda ce ovo biti moja prva greska, videcemo...03.04 zasejao prvih 20kj.
 
koliko ja vidim nista nece da valja za ovaj kukuruz sto je posejan....
Sav ce da izadje a ovaj sto tek treba da se seje ce da ga stigne juce.....
 
Retko kad sejem pre polovine aprila, pa tako ni ove godine nije kasno.
Ako bude i krajem aprila - opet nije kasno. Seme će ući u toplu zemlju i za sedam dana je napolju a za mesec dana ima da stigne i prestigne ovo koje je sejano u hladnu zemlju.
 
Dkc 5783:
4vi9n4.jpg


F38:
2ues77q.jpg
 
Retko kad sejem pre polovine aprila, pa tako ni ove godine nije kasno.
Ako bude i krajem aprila - opet nije kasno. Seme će ući u toplu zemlju i za sedam dana je napolju a za mesec dana ima da stigne i prestigne ovo koje je sejano u hladnu zemlju.
I da bude napolju za pet dana nema šanse ni da stigne ,a kamoli prestigne kukuruze kao recimo Shaletov.
 
kada je sejano?Ja malo pre obilazio (trosio sunku) dkc sejan 30.3 se nazire red.
Ranija setva, rani, "moderan" hibrid za koji proizvodjac tvrdi da moze u zemlju vec na 8C jednostavno, spremnije doceka vrucine ili cak "odradi" svoje do njih.E, sad ima godina kad se pokaze i nesto drugo pametnije,al kao sto je neko vec rekao:ja se spremam kao da kise vise nikad biti nece. Na svakom je izbor neka radi kako hoce.Neko radi kako kaze moderna nauka, neko slusa dedu .....
 
Retko kad sejem pre polovine aprila, pa tako ni ove godine nije kasno.
Ako bude i krajem aprila - opet nije kasno. Seme će ući u toplu zemlju i za sedam dana je napolju a za mesec dana ima da stigne i prestigne ovo koje je sejano u hladnu zemlju.
Branko i ako stigne ovaj nas,znaj da ce imati duplo slabije razvijen korenov sistem,a kada je susa u pitanju to mnogo znaci.Jos jedna stvar koja je na strani ranije setve jeste da se oplodnja vasih kasnije sejanih(ako govorimo o nekim srednjim fao grupama)uglavnom desava kad su izrazito velike vrucine,pa moze da se desi da bude losa oplodnja.Opet to ne mora da znaci sve zavisi od vremena.
 
koliko ja vidim nista nece da valja za ovaj kukuruz sto je posejan....
Sav ce da izadje a ovaj sto tek treba da se seje ce da ga stigne juce.....
Prosle godine sam sejao nesto 10.4, pa se desio neki peh na sejalici, pa praznik...i da ne duzim, drugu turu posejem oko 25.4. I sta se desi...Krajem jula kad je ovaj kukuruz sejan 10.4. trebao da se oprasi, bila je velika vazdusna, i zemljisna susa, i bilo je dosta praznih mesta u klipu. Ovaj kasniji je bas posle one velike kise krajem jula usao u fazu oprasivanja, i rezultat je bio prinos od oko 5000 kg/kj iz prvih rokova setve, i 6000 kg/kj iz drugog roka setve... Ne znam cemu to silno likovanje s vase strane...
 
Sejan je 26.03. a slike su slikane pre sat vremena...

Ja sam za ranu setvu iz razloga što mi svi na jesen oćemo manju vlagu, a jedino ranom setvom možemo imati (osim ako nemamo sušaru)...

@MONTOYA

Ja mislim da će biti velike razlike u vlagi, a to samim tim povlači i rod, bar onaj koji je većini nas interesantan, mislim na ovo što nam skladištari ostave kad nam odbiju vlagu...
 
Pozdravljam kolega oldtimer cemu likovanja,moj kukuruz je u dzaku i kws 3381 i dkc 6120.Ako bog da bice posejan i bice i kukuruza nema nervoze.
 
Prosle godine sam sejao nesto 10.4, pa se desio neki peh na sejalici, pa praznik...i da ne duzim, drugu turu posejem oko 25.4. I sta se desi...Krajem jula kad je ovaj kukuruz sejan 10.4. trebao da se oprasi, bila je velika vazdusna, i zemljisna susa, i bilo je dosta praznih mesta u klipu. Ovaj kasniji je bas posle one velike kise krajem jula usao u fazu oprasivanja, i rezultat je bio prinos od oko 5000 kg/kj iz prvih rokova setve, i 6000 kg/kj iz drugog roka setve... Ne znam cemu to silno likovanje s vase strane...
A sta bi bilo da si sejao oko 1.4?Ma kakvo likovanje,likuju ovi sto ima drago jer misle da cemo presevati zbog hladnijeg vremena i vlage.Ja bas to kazem u postu iznad da sve zavisi od vremena,samo BOG zna sta je bolje.Ali iskustva pokazuju da je ranija setva bolja.
1.vise vlage u setvi
2.Jaci koren
3.Oplodnja u svezije vreme
4.Manja vlaga prilikom zetve.
 
kada bih znao kada ću da padnem ja bih seo -svako radi kako misli da je naj bolje ali sve zavisi od vremena niko ovde nemože sa sigurnošću da tvrdi da je njegov postupak naj ispravniji i ranija a i kasnija setva imaju svoje i prednosti a takođe nose i rizike
 
Na ovu temu mozemo da pricamo tamo negde 15.10. Do tad je sve suplja prica...evo sad gledam u tefteru rokove setve, prinose, i ne mogu da povucem paralelu izmedju roka setve, vlaznosti zrna, i prinosa...Imao sam lose prinose iz ranih rokova setve, dobre iz kasnih, srednje iz... vlaznije, suvlje kukuruze...I evo i dalje nisam pametan sta je bolje...
 
Bas tako ima prednosti,i nedostatketreba postovati svaciju odluku,u mom postu nema zle radosti jer nikom ni ne zelim zlo.Ja sam se odlucio za kasniju setvu i tako i radim.Ako i lupim glavom u zid pa moja je glava,tako postujem i vasu odluku,a paralela se ne moze povuci sigurno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh