Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
i ja sam do sad na 5-6, al sa starim raonicima, i nikad nije bilo problema sa nicanjem. sad su novi raonici, smanjena je dubina na nagaznim tockovima, al opet nisam izmerio ni jedno seme ispod 7cm. ako nebude pljuskova sve ce to izaci bez problema, ali ce se odraziti na susnu godinu, dok ovi na 5cm nece imati tu privilegiju...
možda ja grešim ali kakve veze ima dubina setve sa sušom to zrno koje smo posejali kada kukuruz nikne ono će za 15dana da nikne ima i list i koren sa razvojem lista razvija se i koren a samo zrno koje smo posejali će istruliti a koren će tražiti vlagu u dubljim slojevima ako bude bilo suše tako da po mom skromnom mišljenju dubina setve ne utiče na bolje podnošenje suše jer ako je neko posejao na 5cm a komšija na 7cm zar će mu ta razlika od 2cm mnogo značiti u avgustu ako ne bude bilo kiše uostalom imamo ovde i stručne ljude pa neka me isprave
 
Ja sam išao sa dubljom setvom kako bi zrno leglo u vlagu.Ta razlika od 2cm je u tom momentu bila i te kako važna zbog ujednačenog nicanja.Pošto pada kiša ta 2cm apsolutno gube važnost u ovim zadnjim setvama.
 
Ja sam ove godine sejao plice,na 4-5cm,da izadje sto pre,vlage ima u izobilju tako da nema problema sa nicanjem.
 
kako je krenulo sa vlagom dobro se zavrsilo,a sta ce biti sa nasim kukuruzima koji su sejani oko 3,4 videcemo nesto mnogo hladno.plasim se da ne istruli,a gotovo sam siguran da ce ovi koji tek treba da se seju stici nas ako ne i prestici.sta vi mislite?
 
ja od mojih preko 50 jutara nista nisam poseljao, gledam vremenske prognoze i vidim da od utorka opet mrazevi, a hladnocu kukuruz sigurno ne voli , makar zato sto je krenuo iz mexika:haha:. Temperatura zemlje negde oko 8-10 stepeni, sto je po mom licnom iskustvu jos malo. Vlage ima dosta u setvenom sloju samo temperatura fali, i ono ce biti samo jos koji dan .....

ako posejemo po toplijem vremenu kukuruz izlazi za max. 7 dana i imace energije da raste munjevito... moje licni misjenje! poz.
 
kod nas što je sejano pre 20-tak dana,pustilo klicu i to je to,ja moje ni takao nisam,niti ću do sigurno 20.04. jer kako vidim na prognozama ponedelljak i utorak opet oko 5stepeni. A voli naš narod da žuri sa setvom pa to ti je! A valjda imaju para za presejavanje:sjasi:
 
mozda vi od kise ne udjete u nive skoro,a kad udjete mi vec prskamo,dok vi prskate mi zagrcemo,a kad dodje oplodnja vas se ne oplodi a nas bolje ,a kad dodje vrsidba kod vas vlaga za 7,8 veca od nase
A moze lako i da vas stigne i prestigne ranije sejan kukuruz,da ovaj zuti od hladnoce...
Ja sam sejao oko 3 i pustio je klicu za gore mislim da ce da se od nedelje uvrstiti
 
praksa godinama pokazuje da od rane setve nema ništa (bar u mom kraju), tako da sve ovo što si napisao samo lepo tešiš sebe,pogotovo to sa kišom što si lupio,toliko je zemlja žedna da u 7 dana padne 100litara ko kvadratu sve bi to zemlja u dva gutljaja progutala,mada i ovo sa vlagom i to ti je ... A mi kada sada posejemo u vlagu i na tople dana,pa taj kukuruz za 7dana izlazi i kada od starta krene kako treba on stiže sve te rano posejane,par puta već vidjeno potrešene od hladnoće. toliko od mene :ppozdrav:
 
vidim ja da si ti popio svu pametnocu i da nikom od nas nisi nista ostavio.ja sam gore naveo i jednu i drugu soluciju.A sta bi bilo da kise nije bilo sejo bi na 20 cm dubine...?I cičo bi ko rčak
 
Slobo,drzi se samo ti svoje parole,a svoje teorije nemoj da dokazujes nama koji gledamo u kalendar. Znaci, po tvome: Kise nema, Macvanin82 seje u suvo pa mora da seje na 20cm dubine kako bi mu nikao??? A za to vreme tvoj sejan krajem marta se vec uvrstio,stresao inje sa sebe i spustio koren na tih tvojih famoznih 20cm,a trava ti je sva vec bujna pa stizes i da prskas dok se kod Macvanina jos nista ne desava. Daj postedi nas tih teorija, prvi put nam je smesno kad lupis a sada vec lupetas.
 
@ Savato,bravo za sliku! kod nas je setva pocela pre tri nedelje,i ja ni jednu biljkicu nisam video napolje.Poceo sam usluzno da sejem 27.3 tom ce za nedelju dana skoro mesec dana a njega jos nema napolje,ova godina nije za raniju setvu..Moj kukuruz sam poceo da sejem 6.4 on ima klicu par cm
 
Posejan kukuruz na svim planiranim povrsinama a to su 2h NS 6010,1.5ZP 666,i AS 160 silaz.Evo par slika sa setve
11042012048.jpg
11042012050.jpg
 
prosta je stvar kao što je napisao DraganNB da ova godina nje za raniju setvu,nekažem bilo je godina kada su to uslovi dozvoljavali (mnogo topliji dani nego sad) ali trenutna situacija sa iznenadno hladnim danima,to nije dobro ne samo za kukuruz nego i za bilo koju drugu kulturu,a o kolegama voćarima i da nepričam u kakvoj su oni patnji. Evo ssamo još da napomenem malo pre sam gledao prognozu i od ponedeljka do srede temperatura od 2 do 7 stepeni pa vi sami protumačite kako to utiče na biljke.
a o ovom slobi iz pančeva mislim da je suvišno komentarisati,jer ovaj forum postoji da jedni drugima savetima pomognemo a ne da dokazujemo kako ON to kaže ko je pametniji,jer verujem da na ovom forumu postoje drugari koji su završili visoke škole ili imaju ogromnu praksu u poljoprivredi pa nevidim da nam pametuju i drže predavanja,već samo svojim argumentima pokušavaju da nam pomognu. pozdrav svim forumašima :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh