Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jel ima ko blizu Bihaća da zna cijene kukuruza i sorte koje se tamo mogu naći...
 
@ zombie_666

Ako imaš puno žičara neće ti ni furadan pomoći jer on ih ne odbija. Žičar dođe i počne da buši zrno i potom crkne od furadana. Ali je ipak uspeo da malo (ili više) izbuši zrno. Sad, ako ima baš puno žičara i više njih napadne jedno zrno, velika je šansa da će oštetiti klicu i to je zrno onda izgubljeno.

Kad sam nakon nicanja kukuruza čeprkao na mestima gde kukuruz nije izašao, pronalazio sam i po 5-6 žičara mrtvih u blizini zrna, ali je i zrno bilo dovoljno oštećeno da ne nikne. No, bez furadana je i jedan žičar dovoljan da ti sredi zrno, plus što onda ide na naredno i tako dalje. Šteta može u tom slučaju da bude i do 25% (lično sam imao takvu situaciju i presevao kukuruz), a sa furadanom je to ipak neki minoran procenat...
 
Ovako Somborci valjaju

jos uvek u pogonu dzip VILIS iz 1931. godine
kad je plin jeftiniji od nafte!...
5fq70i.jpg

16a3cid.jpg

14vk849.jpg
 
Danas i juče završio sa glavnom sjetvom! Ostalo mi još 0,2h ali kad skinem pšenicu koju sam posijao za kositi i motati u najlon bale,tu ću sijati silažu, posijao zp 735 606 505 341 i kws 3381 mada mi ostalo sjemena ako ispane u selu neka parcelca možda se još posije.
 
I ja na parcelii gdje sam posijao AS54 24.04. imam štete od mraza, ima li neko iskustva sa time, šta će biti sa njeg, hoću li morati da presijavam? Na drugim parcelama, posebno na tri u brdu, pojavilo se baš mnogo žičnjaka, juče sam bio i otkopavao, zrno pustilo klicu i sve je to OK ali oko svakog zrna koje sam našao ima bar jedan žičnjak, zasad ga ne diraju, boje se furadana izgleda. Ako taj otrov ne odradi posao valja mi gotovo 2 hektar presijavati, prošle godine su mi na te tri parcele (1ha+0.6ha+0.3ha) uništili najmanje 1000m2 pod kukuruzom. Furada mi je jedina nada, on ako ne odradi posao nagrabusio sam.

Dajte malo iskustva sa izmrzavanjem, AS54 je izašao nekih 1-2cm, većina ovih većih je dobro oprljena, šta će biti dalje sa njim? Meni se to do sada još nikada nije desilo da izmrzne.

Zombi ako već znaš da imaš žičnjaka na tim parcelama trebao si raditi inkorporaciju pre setve.Sad jedino što bi ti preporučio pošto je u pitanju oko 2ha da uzmeš insekticid za inkorporaciju zemlje i poprskaš pred samu kišu (da bi ga kiša saprala u zemlju) pošto je sad nemožeš promešati setvospremačom kao u inkorporaciji.Mislim da je ovo izvodljivo pošto je upitanju manja površina (jedna prskalica).Posavetuj se sa nekim zaštitarom o ovom predlogu.Ja sam nešto slično radio i pisao sam o tome u nekoj temi a možda baš u ovoj.
Što se tiče mraza sačekaj još malo videće se posledice za koji dan.
 
Ma kada sam ih vidio onoliko došlo mi je da bacim atomsku bombu na njivu i pobijem smradove crvljive. Koja su gamad to je da ne povjeruješ, stvarno nisam još vidio gadnijeg insekta od žičara. Sledeće godine ću moratiraditi nešto takvo o čemu pričaš, zaprepastio sam se do koje mjere su se namnožili od prošle godine.
 
Danas zavrseno sa setvom na povrsini od 60ha dekalb 5276,4590,5143.Sad daj boze lep raspored kisa do jeseni i toliko vagona da navrsem:kisa:
 
Danas sam zavrsio sa setvom kukuruza. Krenuo sam sa sojom.

@Zombi 666 ako si propisno tretirao seme Furadanom ne bi trebalo da imas nikakve frke. Ima garant da nikne svako zrno. Sto se tice zicara samo kad se priblize zrnu crkavaju ako je dobro promesano seme. Dakle ako si isao dozom od 0.15 l na 10 kg. mirno spavaj.
 
Poslednja izmena:
valjak pokriva 6 redova a u transportu se pokace jadan za drugog i vuci inace mogu ti reci da dobro radi mislim da su napunjeni preradjenim uljem
 
Danas završio setvu kukuruza kod mene (40kj) i nastavljam dalje uslužno u subotu.Sutra odmor (svetac).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh