Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas brao ns 6030 prinos oko2,7- 3 t po jutru mereno odokativno.
Iako je sejan 2-3 maj i ušao u oplodnju posle "pakla" ipak nije dao očekivani rod,tako da teza ko je kasno sejao dobro je prošao ne pijevodu.
Verovatno je bolje prošao nego ranije sejani ali ipak ima posledica.
Toliko kvarnog nisam video od kad se bavim poljoprivredom,jeza me uhvatila kada sam pakovao prikolice.
Mislim da je uticaj za tako nešto imao predusev isto je bio kukuruz pa sam bio prezadovoljan,nasolio MAP-a i uree i očekivao ponovo dobor rod.
Prvi put da sam sejao kukuruz u kukuruz i zadnji.Dijabrotike nije bilo(nema polegnutih).

Krlemrle moj paša kaže da je merio kikindu sa stranicam (dimenzije kao što si naveo) puna klipa i kada ga je okrunio bilo 2 tone zrna.

Željko mislim da je kubik klipa ispod 500 kg.
Imam ambar 11x2x4 m ili ti 88m3uzmi da slegne pola metra znači 11x2x3,5 nikad nije bilo preko 35 tona.
kubik normalnog i preciscenog kukuruza ima sigurno preko 500kg, ubedjen sam u to jer sam merio pre 5dana prodao sam vagon u klipu i svaku prikolicu sam izkubicirao i posle podelio evo npr. ljutemer prikolica u njoj je bilo 2100kg a dimenzije 3*1.8*0.73= 3.94 kubika to izlazi oko 532kg po kubiku kukuruz je relativno suv.naravno postoje oscilacije narocito ako je kukurz stari verovatno je malo laksi ali ne puno.
 
Ovogodisnji rod mi je bio najlosi bio zp 434 na 0,7ha sam imao oko 1400 kg dok sam na 0,25 ha posijo sto mi je ostalo kukuruza i imao sam 900 kg, Onda na 0,5 ha je bi pionir f73 tu sam imao 2000 kg , i na 1,5 ha bio pionir 873 i zp 505 i prinos je bio preko 8000 kg. i ima jos smrviti jos jednu parcelu od 1,5 ha pa cemo viditi koliki je rod na njoj. Ove parcle sto sam radio kombajom imaju vlagu oko 14% pa cak mozda i nize.
 
Ja sam danas uradio 15 kj Sycore, na dve parcele, na prvoj prinos bio 4270 kg po kj, a na drugoj 3016 kg, prva me prijatno iznenadila, nisam ocekivo.
Inace, prijatelj je imao na 22 kj oko 6000 kg po kj, plus su mu sa te njive besomucno krali kukuruz. Nisam zapamtio, neki domaci manje poznati hibrid.
 
Ja sam danas uradio 15 kj Sycore, na dve parcele, na prvoj prinos bio 4270 kg po kj, a na drugoj 3016 kg, prva me prijatno iznenadila, nisam ocekivo.
Inace, prijatelj je imao na 22 kj oko 6000 kg po kj, plus su mu sa te njive besomucno krali kukuruz. Nisam zapamtio, neki domaci manje poznati hibrid.
Ima kod nas dosta dobrih prinosa,ali uglavnom prosek ce biti ispod 4t po k.j... Kvalitet zemlje je odradio svoje,u Jabuckom ataru,gore od Vinograda do Glogonjskog ljudi imaju i po 700-800 kg a neki i na 5 k.j 1200 kg...Strasno,u sustini kakvo je "nevreme" bilo,odlicno je...Sto se kradja tice i ja sam imao posetioce na jednoj njivi,oko 300-400 klipova su pokrali ali sta da radim...Na 22 k.j prosek 6000 kg JUS-a za ovu godinu zvuci impresivno,svaka cast! Dosta njih hvali NS 6030 kazu da je ove godine najbolji u nasem kraju od svih stranih i domacih sorti,e sad...ja ga nikad nisam sejao i mislim da necu!
 
ja sam ove godine prezadovoljan kolicinski skoro kao prosle godine neke njive su podbacile ali neke su dale vise nego prosle godine tako da sam na isto
 
Ja sam danas zavrsio sa kukuruzom 22kj za ovu god , sve sam imao 5276,agrotehnika uglavnom ista ali zemljiste od 1 do 4 klase ,vise i nize i razliciti predusevi,tako da je bilo i diabrotike i svega. Prinosi od 1500kg do 5t po jutru, prosecan prinos 2,4tone. Nisam naravno zadovoljan jer ima i moje krivice svesno rizikujem sve isti hibrid, pa treci put kukuruz ponavljam i diabrotika ne oprasta,ali sta je tu je da smo zdravi dogodine ce biti bolje

Jedino je interesantno naglasiti da je otac imao na istoj tabli sa istom agrotehnikom i datumom setve 5276,5783 i zp 666. Situacija je bila takva da je zp bio najzeleniji a i naj jaloviji,po prinosu nikakav kao i 5783 a 5276 je najmanje porastao najbednije izgledao ali je svaki imao klip i na kraju daleko najbolji prinos

Mislim da je ove godine uz standardnu agrotehniku i naravno na kisu se ne moze uticati,presudio izbor hibrida i mozda jos vaznije nize zemljiste glinovitije,dok su vislja i ocedita zemljista ove godine podbacila a sta ce biti u buducnosti vreme ce pokazati da li smo s pravom bezali od kupovine podvodne zemlje ili je to bila greska
 
Poslednja izmena:
Mislim da je ove godine uz standardnu agrotehniku i naravno na kisu se ne moze uticati,presudio izbor hibrida i mozda jos vaznije nize zemljiste glinovitije,dok su vislja i ocedita zemljista ove godine podbacila a sta ce biti u buducnosti vreme ce pokazati da li smo s pravom bezali od kupovine podvodne zemlje ili je to bila greska

Ista stvar je i kod mene , ne sijem puno kukuruza samo za vlastite potrebe cca 5 jutara i na 4 mi je prinos bio čak i veći od prošlogodišnjeg na njima se tlo kreće od recimo lakšeg (ilovača) pa do teškog tla (siva glina) a na ovoj koja mi je podbacila je na 2/3 žuti pijesak i tu većinom nije bilo klipa ili je bio vrlo mali a normalan klip je bio samo na početku i kraju gdje je tlo dosta teško i u normalnim godinama tu stoji voda.
 
Samo jedan hibrid na veću površinu nikako nije dobro sijati. Izmedju prinosa 6t i 10t nije velika razlika , pogotovo što se pare obično u neku glupost potroše , žena , djeca zaskoče odma iza ćoška , daj za ovo daj za ono ,...
... a izmedju 6t i 2t prinosa razlika je ogromna , jednom kad padneš teško je ustati.
 
ja sam radio zp oglede sicoru,as72 ns 6010 i 6030 i sem sicore i nekih zp jacih to jest od 606 pa nagore ovi se dobro pokazali sve to sejano na 20h
 
Poslednja izmena:
I ja sam danas skinuo 4,5 kj sycore ukupno 14200 kg ili 3150 kg po kj. Ali sam takodje prisustvovao skidanju Genetic Pantere, ljudi su imali 7000 kg po kj, na parceli od 10kj
 
Dusko Radovancev u livadama, a ono juce je bio Slavoljub on je imao preko 6000kg
Oni su i promoteri,tj.seju godinama za Genetik i mislim da je malo naduvana cifra sa prinosom da bi se pricalo i bolje prodavalo na prolece!Nema sumnje ako si bio i video svojim ocima,ali ja sam brao juce jedan kukuruz za koji su mnogi rekli da je najbolji u selu,pa je opet stao 1 k.j u Zmajevku...Sam kvalitet zrna je dosta los i nema tezinu,tako da vrsne Zmajevke nemaju neke ni 8.000 kg zrna.Bas bi voleo da sam video tu Genetik Panteru kako izgleda i koja je FAO grupa,verovatno 600,jel znas ti Dusane?! Za 7.000 kg po k.j treba da je godina,i ne bi smeo da se kladim da je istina,prica za javnost je jedno a realnost je drugo!Posebno sto promovisu taj Genetic...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh